JXTC Tribune Times - шаблон joomla Видео

ERR: Soome sotside uus peasekretär tegi varem Gazpromi huvides lobitööd

0
Published: Thursday, 23 February 2017 22:17

Äsja Soome Sotsiaaldemokraatliku Partei (SDP) peasekretäriks saanud Antton Rönnholm teenis omal ajal oma konsultatsioonifirma kaudu ligi 200 000 eurot venemaa riigiettevõtte Gazprom gaasitoru South Stream hanke edendamise eest.

Rönnholmi konsultatsioonifirma tegutses Gazpromi huvides aastatel 2011-2013, kirjutab ajaleht Ilta-Sanomat.

Peamiselt tegeles Rönnholm sellega, et aitas hankemeeskonnal luua kontakte Brüsseli ja projektiga seotud riikides. Hanke jaoks asutas Rönnholm ettevõtte Philotimo Consulting, mille ainsaks omanikuks ja töötajaks oli ta ise.

Philotimo Consulting sai aastatel 2011-2012 kasumit 100 000 eurot, 2013. aastal aga 25 000 eurot.


"Töö jätkus veel 2013. aasta kevadeni, mil ma projektist omal algatusel eemaldusin. Minu mäletamist mööda olin ma tööl veel aprillis või mais," kommenteeris Rönnholm.

Rönnholmi sõnul sai tema ettevõte tulu ainult South Streami hanke raames. "Ma asutasin hanke jaoks konsultatsioonifirma nagu ka teised konsultandid, sest hanke jaoks ei soovitud eraldi töötajaid palgata," selgitas ta.

Projekti jaoks loodud ettevõttest South Stream Transport B.V. pool kuulus Gazpromile ning teise poole omanikeks oli Eni Itaaliast, Wintershall Saksamaalt ja EDF Prantsusmaalt. Rohkem kui pool Gazpromist kuulub aga vene riigile. Rönnholmi ettevõttele maksus ettevõte South Stream Transport B.V..

Rönnholmi sõnul koostas ta lobitööd puudutavaid plaane. "Ehk kellega tuleb suhelda ja mis juhtub. Palju oli raporteerimist selle kohta, mis on Euroopa Liidus päevakavas ning analüüsisin regulatsioone. Samuti koostasin tekste veebilehel avaldatud ülevaadete jaoks."

Sellel ajal tegutses Rönnholm belgias ning maksud maksis ta seal.

Äritegevuse lõpetas Rönnholm 2013. aastal ning ettevõtte müüs ta ära 2014. aastal. "Siis oli see juba ainult kest, mille raames mingit tegevust ei olnud."

Firma müüs ta soomlasele, kuid täpsemat hinda ta ei soovinud öelda.

South Streami projektiga sooviti rajada gaasijuhe, mille kaudu liiguks maagaas läbi Musta mere venemaalt Lääne-Euroopasse. 2014. aastal kukkus projekt kokku tänu Euroopa Komisjoni vastuseisule. Komisjoni hinnangul poleks South Stream olnud kooskõlas EL-i konkurentsireeglitega ning samuti oli Euroopas kartus, et projekt suurendaks sõltuvust vene maagaasist veelgi rohkem.

Rönnholm pole ainus Soome sotsiaaldemokraat, kes on olnud seotud venemaa gaasijuhtmehangetega. Näiteks endine peaminister Paavo Lipponen on olnud konsultandiks mõlema Nord Streami projekti juures.

Rönnholmi varasem töö konsultandi ja lobitöö tegijana on Soome ajakirjanduses pälvinud tähelepanu ka muude projektidega seoses.

Allikas: ERR

Kliki ka nendele artiklitele:

* Rootsi ajaleht: vene taustaga ettevõte püüab mõjutada riigi sisepoliitikat
... azprombank ja firma on hankinud endale lepinguid tänu sidemetele Gazpromiga. Rise Capitali juhatuse esimees Gerard Lopez toetas näiteks Briti Brexiti-rahvahääletuse eel konservatiivset erakonda 4,4 miljoni  ...
* Rootsi liitub Nord Stream 2 vastaste leeriga

... e sadama kasutamine. Rootsi sadamaid Karlskronat ja Slitet Gotlandil kasutas Gazprom esimese Nord Streami ehitusel baasina ning kavatseb seda teha ka teise torujuhtme puhul. Kuid ka see võte ei aitaks Wal ...
* Põhjavoolus 2 (NordStream2) on igal juhul meie jaoks halb

... jekt Nord Stream 2 on Euroopa jaoks "halb tehing".   Gazprom ja Inglise-Hollandi energiakontsern Shell, Prantsuse ettevõte Engie, Austria energiafirma OMV ning Saksamaa ettevõtted Uniper j ...