Kommunismiohvrid taunivad Okupatsioonide muuseumi uut nime

0

Hirvepark 1987Okupatsioonide muuseumi kavandatav nime-muutus Vabamuks ärritab Eesti Memento Liitu, kelle hinnagul ei ole nendega muuseumi nime osas piisavalt läbi räägitud. Liidu hinnagul tuleks seetõttu anda muuseum riigi kätesse ning muuta selle nõukogu koosseisu.

Kommunistliku okupatsioonivõimu repressioonide all kannatanute mittetulundusühinguid ja seltsinguid ühendav Eesti Memento Liit teeb esmaspäeval Okupatsioonide muuseumi nimemuutmisega seoses pöördumise. Liidu hinnagul on Vabamu liiga abstraktne nimi ning esialgu võiks muuseum jääda ikkagi Okupatsioonide muuseumiks.

"Kui nad nii väga tahavad muuta, siis see muudatus võiks olla meiega ka kooskõlastatud ja selleks nimetuseks me pakume selles pöördumises Kommunismi kuritegude muuseumiks nimetada seda," pakkus Eesti Memento Liidu juhatuse esimees Leo Õispuu.

Kirjandusteadlase Rein Veidemanni hinnagul kitsendaks memento liidu väljapakutud nimi muuseumi ekspositsiooni, sest okupatsioonide all peetakse silmas ka Saksa okupatsiooni, mis jättis eestlastele samuti oma jälje.


"Minu ettepanek on lihtne ja ma imestan, et selle peale ei ole tuldud, et see ikkagi jääb okupatsioonide muuseum ja lisandub vastupanu - siis Okupatsioonide ja vastupanu muuseum ja kõlab ka inglise keeles hästi - resistance (vastupanu - toim.)," pakkus kirjandusteadlane Rein Veidemann.

Veidemanni sõnul on Okupatsioonide muuseumi laienemise mõte tihedalt seotud vastupanuliikumisega, mis viis ühtlasi lõpuks vabaduseni. Memento liit mainib pöördumises samuti, et muuseum jutustab eestlaste vastupanuvõitluse lugu ning muuseumi nõukogu ei tohiks nimemuutmisel eirata rahva arvamust. Liidu hinnagul tuleks Okupatsioonide muuseum seetõttu anda riigi kätesse ning seejärel võiks uuendada ka muuseumi nõukogu koosseisu.

"See on justkui mittetuttavad isikud meile. Ma ütleks isegi, et rohkem ärimehed, need on sponsorid. No, ei hakka lahkama, ma ei ole isiklikult tuttav selle täie nõukogu koosseisuga," heitis Õispuu ette.

"Riik on toetanud muuseumit tegevustoetusega, aga see on olnud väga väike osa sellest, mis sellesse muuseumisse on tulnud eraraha. Ma ei pea otstarbekaks, et riik peaks ise leidma need mitu täiendavat miljonit, et minna seda muuseumit n-ö välja ostma ja miks peaks üldse eraomanik sellistesse läbirääkimistesse astuma," imestas kultuuriminister Indrek Saar.

Vabamu nimi soovitakse Okupatsioonide muuseumile anda 2018. aastal pärast laiendust ning siis peaks muuseum kõnelema okupatsioonide kõrval ka vabadusest.

RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Okupatsioonimuuseum: naabrite arvamus ei peaks mõjutama muuseumi nime
Okupatsioonide muuseumi direktori Merilin Piipuu (pildil) sõnul ei saa muuseumi nime valides olla argumendiks Venemaa või teiste riikide arvamus, sest muuseum ei peaks oma tegevuses lähtuma poliitikast. “Muuseumina ei tee me poliitikat vaid kogume, säilitamine ja edastame informatsiooni järgmisele põlvkonnale,”
* Venemaa poliitilised ohvrid väärivad rõhutamist!

... nide Muuseumi ümbernimetamiseks Vabamuks. Algatus laiendada muuseumi ekspositsioonipinda ja seda kaasajastada on väga tervitatav, aga mingil juhul ei saa leppida, et Eestis kaob keskne just okupatsiooni ...
* Igor Gräzin | Okupatsioonimuuseumi fantoom

... anitaartehnikast mõjutatud sõnaga. Uus nimi „vabamu“ on tuletis sõnast „valamu“, olles veel üks samm selle suunas, et kustutada rahva kultuurilisest mälust see, mis Okupatsioonide muuseumi nime taga tegelikul ...