ANDRES TARAND - mees, kes reetis Põhiseaduse ja riigi

1
+1
Sotsialist Andres Tarand - mees, kes reetis Vabadussõja tulemusedSotsiaaldemokraat Andres Tarandi improviseeritud tundeotsus lõhestab meie riiki sisemiselt ja välissuhtluses tänaseni.

Tõsi, see pole ainuke kord kus vasakpoolsed on reetnud meie riiklikud huvid või suisa terve riigi. Paraku see otsus aga mõjutab otseselt tänaseni äärmuslikult negatiivsena meie välispoliitilisi suhteid ja lõhestab ühiskonda. Siin rahustab vaid teadmine, et me oleme sellelaadsetest probleemidest end lõpuks ikkagi välja murdnud ja suutnud säilitada ka riigi, tema au ning väärikuse.
 
ERR - Tarand: tundus, et territoriaalsed pretensioonid venemaa vastu ajavad meie asja ainult hullemaks
 
Endine peaminister Andres Tarand ütles, et tema ametis olles oli üks olulisemaid otsuseid teatamine, et valitsusel ei ole venemaa vastu territoriaalseid pretensioone ja Teise maailmasõja järgsete piiridega ollakse nõus.
"Mulle tundus, et territoriaalsed pretensioonid venemaa vastu ajavad meie asja ainult hullemaks," ütles Tarand iseseisvuse taastamise aastapäevaks üles võetud intervjuus ETV-le.
 
Tarand rääkis, et otsuse tegi ta teatavaks improvisatsiooni korras oma esimesel välisvisiidil Helsingis, peaminister oli tol ajal Heikki Aho.
 
"Pressikonverentsil kargas mulle pähe, et nüüd ma teen selle piiriküsimuse avalduse. Helsingis on venelaste kõrvad alati iga ukse praegu vahel ja siis nad kuulevad kohe. Saatkond oli seal ka hiiglasuur. Ja Eestimaalt oli teada, et enamik rahvast - 63 protsenti saab sellest aru ja mingi vastuseisu sellele ei teki. Ja siis ei vajanud ma tookord mingit valitsuse otsust, vaid tegin selle teatavaks," rääkis Tarand.
 
"Ma tegin teatavaks, et me oleme nõus selle Nõukogude ajal pärast Teist maailmasõda tehtud piiriga. Mulle tundus, et territoriaalsed pretensioonid venemaa vastu ajavad meie asja ainult hullemaks," lisas ta.
 
Tarand tunnistas, et hiljem tõi see otsus ka vastuseisu.
 
"Muidugi oli seal hilisem vastuseis ilmne ja paljud setud kaotasid seal maaomandit, aga minu argument selle peale oli ja jääb selliseks, et me kaotasime kõik 50 aasta jooksul väga palju - kes ise, kes venna, väga harva on eestlast, kes midagi ei kaotanud. Inimene võtab ju asja enesekeskselt ja nende maade mittesaamine põhjustas nurinaid ja põhjustab siiamaani. Praegu on piiri rajamisel uued raskused näiteks," rääkis Tarand.
 
Andres Tarand sai peaministriks 1994. aasta novembris ja ta jõudis niinimetatud jõulurahuvalitsuses ametis olla viis kuud.
 
Allikas: RahvusRinghääling
 
Kliki ka nendele artiklitele:

Eesti õigusest nõuda venemaalt okupatsioonikahjusid.
... misega ja rahustada venemaad, läbimaks antagonistlikku tõket moel, et lambad on söönud ja hundid on terved. Välisminister Tarandist alguse saanud ja nn mihkelson-paeda paktiga lõppenud& ...
Eestit valitsev poliitklikk taandas end Reinsalu avaldusest!
... lt paratamatuseks. Allumine venemaa diktaadile sai alguse omal ajal väidetavalt Andres Tarandi isetegevusest, kus ta deklareeris venemaale, et Eesti loobub venemaa suhtes igasugustest nõuetest.  ...
Eesti konservatiivne erakond nõuab valitsuselt territooriumite loovutamise otsusele eelnevalt rahva heakskiitu!
... survel teinud ühe järeleandmise teise järel. 1994. aastal teatas tollane peaminister Andres Tarand, et Eesti on nõus loobuma Tartu rahulepingu järgselt talle kuuluvatest aladest teisel pool Stalini poolt ...