Võidusamba jalamil mälestati kommunismi ja natsismi ohvreid

0
Tallinnas Vabadussõja võidusamba jalami juures mälestati teisipäeva päeval 77 aasta möödumist Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimisest, mis pani aluse paljude vabade riikide okupeerimisele ning suure hulga inimeste represseerimisele totalitaarsete režiimide poolt.
 
Kell 12 alanud tseremoonial astusid sõnavõttudega üles valitsuse esindajana sotsiaalakaitseminister Margus Tsahkna ja Euroopa Parlamendi esindajana Tunne Kelam. Mälestuspalvuse pidas peapiiskop Urmas Viilma. Esines ERR-i tütarlastekoor Aarne Saluveeri juhatusel ning võidusamba jalamile asetati kommunismi ja natsismi ohvrite mälestamiseks pärjad.
 
“MRP salakokkulepe oli võimalik, kuna Euroopa riikidel puudus omavaheline koostöö. Eesti ei tohi enam kunagi üksi jääda ning seepärast on täna päevakohane tuletada meelde, et usaldusväärsetes liitlassuhetes nii NATO-s kui Euroopa Liidus seisneb meie julgeoleku garantii. Seepärast peame ütlema selge “ei” Venemaa katsele meie liitlaste koostööd murendavale ettepanekule käia ühekaupa Moskvas Läänemere julgeolekuküsimusi arutamas. MRP aastapäeval peame tõdema, et vana käekiri on jätkuvalt meeles, kuid meie oleme võimelised ajaloost õppima,” ütles Margus Tsahkna.
Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma lausus, et kurjuse olemusse kuulub kõige loomuliku ja inimliku, inimesele kalli ja armsa röövimine. „Sarnane käitumismuster on kurjusel ka täna kõikjal seal, kus lihtsad ja süütud inimesed on sunnitud olema tunnistajaks vägivallale ja ülekohtule ning selle eest põgenema, või kohale jäädes riskima enda ja oma lähedaste eluga. Röövida ei saa aga usku, lootust ega armastust!” rääkis Viilma.
 
Euroopa parlamendi ettepanekul tähistab Euroopa 23. augustil Molotovi-Ribbentropi pakti aastapäeva, mis on kuulutatud totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäevaks. Üleeuroopalist mälestamist korraldavad Euroopa riigid roteeruvalt. Sel aastal toimub üleeuroopaline mälestuspäev Slovakkia pealinnas Bratislavas, kus Eesti esindajana osaleb ka justiitsminister Urmas Reinsalu.
 
23. augustil 1939. aastal sõlmisid natslik Saksamaa ja kommunistlik Nõukogude Liit Molotovi-Ribbentropi pakti, mis lõi aluse iseseisvate riikide annekteerimiseks ja okupeerimiseks ning käivitas sündmuste ahela, mille käigus pandi laias ulatuses toime kommunismi ja natsismi kuritegusid. Tänavu möödub pakti sõlmimisest 77 aastat.
 
BNS
 
Kliki ka nendele artiklitele:

Tuntud Vene ajakirjanik Vladimir Pozner: venelased ei ole Läti põlisrahvas
... õhjused. Eelkõige ajaloolised. Me kõik mäletame, ma loodan, Molotovi-Ribbentropi salaprotokolli, me kõik mäletame, kuidas tuli enne Suurt Isamaasõda siia sisse punaarmee, me kõik mäletame vägivaldset kollektiv ...
AJA LUGU: 95 aastat Eesti Põhiseadusest venemaa Eesti suunaliste ähvardusteni
...  rahvakomissar Vjatšeslav Molotov Eesti saadikule August Reile (pildil) üle ultimaatumi koos ähvardustega, et kui sellele enne kella 24 ei alluta, järgneb Eestile äge sõjaline löök. Samasugused ...
75 aastat tagasi ratifitseeris Riigikogu Eesti - NSV Liidu vastastikuse abistamise pakti, ehk nn. baaside lepingu
... 9 Molotovi-Ribbentropi pakti sõlminud Saksamaa ja Nõukogude Liidu silmis midagi, sest pakti salajase lisaprotokolliga oli Eesti juba loetud Nõukogude Liidu mõjusfääri kuuluvaks. Septembri lõpus asus NSVL ...