Mihhail Lotman: ajame Eesti asja. Koos Ühtse Venemaaga (?)

0

Jedinaja Rossija (Ühtne Venemaa – toim) parteiks nimetatud Venemaa võimukonstruktsiooni Eesti partneril vahetus esimees. Olgu igaks juhuks siinkohal märgitud, et Jedinaja Rossija puhul ei ole tegemist lääne mõistes erakonnaga, vaid sellise moodustisega, nagu oli SED (Sotsialistlik Ühtsuspartei Saksa DVs). See analoogia pole juhuslik: Putin, kelle romantiline KGB nooruspõlv seal möödus, on sealt võtnud šnitti nii mõneski valdkonnas, kirjutab semiootik Mihhail Lotman (IRL) oma blogis.

Normaalses ühiskonnas ei tohiks sellise erakonna esimehevahetus kedagi eriti erutada ega tekitada tühja koha pealt valitsuskriisi. Paraku on aga Jedinaja Rossija noorempartner Eesti Keskerakond üks meie riigi  suuremaid erakondi, riigikogus on ta saadikute arvu poolest teisel kohal ning osal lühinägelikel poliitikutel tekkis kihk vastlahutatud olendile kohe kosja minna.

Veelgi enam, sotside esimees Jevgeni Ossinovski, keda ma ükskord eksikombel nimetasin eeskujulikult eestimeelseks poliitikuks (olgu mul seepärast häbi), näeb sotsialistliku revolutsiooni aastapäeva tähistades juba Jüri Ratases järgmist peaministrit. See samm ei ole üksnes lühinägelik, vaid ka ohtlik, relvadega ei mängita.

Keskerakondlased eitavad sitkelt nagu partisanid ülekuulamisel partnerlusleppe toimimist, see olevat külma saanud. Seda juttu võivad nad rääkida Tšubikovile. Leping toimib suurepäraselt: Yana Toom transleerib vene propaganda seisukohti nii Tallinnas (nt siin) kui Brüsselis ning tundub, et Keskerakonnas ei häiri see kedagi. Jedinaja Rossija saadab oma külvivolinikke toetama Savisaart fašistliku liberalismi vastu (leidsid muidugi ka väärilise esindaja, Milonov on tuntud kloun, keda ei võeta tõsiselt isegi Venemaal). Ning põhiline: kui sellel lepingul ei ole mingit, no absoluutselt mitte mingit tähendust, siis miks hoiab Keskerakond sellest kümne küünega kinni?


Öeldu ei tähenda, et mul ei ole etteheiteid Reformierakonnale ja praegusele valitsusele. Reformierakond on ise korduvalt oma koalitsioonipartneritega käitunud reeturlikult ning meil ei ole põhjust seda unustada. Kuid veel vähem on põhjust sellest eeskuju võtta. Kui ma omal ajal liitusin Res Publica erakonnaga, paelusid mind mitmed nende põhimõtted, kaasa arvatud need, mida Juhan Parts pidevalt rõhutas: riigimehelikkus ja aus valitsemine. Kas tõepoolest ei leia Isamaa 2.0 nende väärtuste jaoks kohta?

Mihhail Lotman
semiootik, IRLi liige
Postimees


Kliki ka nendele artiklitele:

Lühidalt - 14.03.2016 (täiendatav)
... Savtšenko kohtuprotsessiga tahab Moskva Ukrainat avalikult mõnitada Semiootik ja IRL-i poliitik Mihhail Lotman ütles, et Nadia Savtšenko üle peetava kohtuprotsessiga tahab Venemaa U ...
Lõpmatuseni agressiivne venemaa saatis parlamenti järjekordse "kättemaksuseaduse"

... ki ütles intervjuus väljaandele Sobesednik, et sisuliselt on kolm kohta, kus venemaa president saab praegu alustada täiemahulist sõ ...Jõud ja õiglus ...  Haagi arbi ...
Jõud ja õiglus

...  Putin vannutati kolmandat korda Venemaa presidendiks ... esimees Valeri Zorkin, et Putin on ametlikult presidendiametisse astunud. Kogu Medvedevilt Putini ...