Kaitseväe kalmistul mälestati Vabadussõjas hukkunud Briti mereväelasi

0

1918 - Inglise laevastik Koporje lahesTäna peeti kaitseväe kalmistul Vabadussõjas osalenud Briti eskaadri Eestisse saabumise 98. aastapäeva mälestustseremoonia.

Eesti vabaduse eest võideldes langenud Briti mereväelaste auks asetasid kalmistul pärjad Ühendkuningriigi asesaadik Kathryn Lindsay, kaitseatašee kaptenleitnant Gary Brooks ning Eesti kaitseväe, kaitseliidu, Laevastiku Ohvitseride Klubi ja Eesti Eruohvitseride Kogu esindajad.

1918. aasta 12. detsembril Tallinna saabunud Suurbritannia kergeristlejate eskaader tõi admiral E. A. Sinclairi juhtimisel kaasa hulgaliselt relvi, laskemoona ja muud varustust. Kuna Eesti merejõud polnud tol ajahetkel veel valmis oma sõjalaevu välja saatma, suundusid Suurbritannia ristlejad merele juba 21. detsembril, tulistamaks vaenlase positsioone Kunda, Aseri ja Purtse piirkonnas. 23. detsembril toetasid Briti alused Eesti laevade Lembit, Laine ja Lood dessanti Kunda alla.


Briti laevade osalus oli tähtis ka 1918. aasta 26. ja 27. detsembril toimunud operatsioonis, kus võeti vaenlaselt ära miiniristlejad Spartak ja Avtroil. Miiniristlejate üleandmine Eesti merejõududele tugevdas otsustavalt meie laevastiku jõudu iseseisvate operatsioonide läbiviimiseks.

Suurbritannia toetus oli nii poliitiliselt kui ka majanduslikult oluline sõjast ja revolutsioonidest kurnatud Eestile. Briti sõjalaevastik tagas Tallinnale Vabadussõja ajal julgeoleku merelt ning avaldas oma panusega tugevat mõju Vabadussõja käigule.

Allikas: Kaitsevägi

Kliki ka nendele artiklitele:

* 28.11.2018: VABADUSSÕJA algus - eestlaste esimene lahing NARVA all.
... esti valitsemise ametlikult üle. Päev hiljem teatasid britid, et toetavad Eestit iseseisvuspüüdlustes ning annavad vajadusel ka abi meie sõjajõududele. Saksa väed viibivad samal ajal veel Eesti ter ...
* Eesti lipu heiskamisest Pika Hermanni torni möödub 90 aastat

... lipp heisati Pika Hermanni torni 1918. aasta 12. detsembril kell kolm kriitilisel silmapilgul, mil Briti kuninglik kergeristlejate eskaader oli just jõudnud Tallinna lahte ja toonud pöörde Vabadussõjas ...
* Mälestati Vabadussõjas langenud Briti meremehi

Suurbritannia diplomaadid ja kaitseväe esindajad asetasid täna Tallinna sõjaväekalmistul pärjad Vabadussõjas Läänemerel Eesti vabaduse eest hukkunud Briti mereväelaste haudadele. Suurbritannia suursaadik ...