Konservatiivide erakond - ainsana Eesti väärikuse eest väljas!

0

ERR: EKRE väitel ei vasta Eesti ja Venemaa piirileping põhiseadusele, hinnangu saamiseks pöörduti õiguskantsleri poole

Konservatiivne Rahvaerakond saatis õiguskantslerile pöördumise, et saada teada, kas Eesti -Vene piirilepe on kooskõlas põhiseadusega. Kuigi piirileppe ratifitseerimise üle pole parlamendis üksmeelt, on koalitsioonil Keskerakonna abiga vajalikud hääled koos.

Lepe on Konservatiivse Rahvaerakonna hinnangul vastuolus põhiseadusega, sest põhiseaduse järgi on Eesti maismaapiiri kindlaks määranud Tartu rahuleping, ratifitseerimist ootava piirilepingu kohane piir erineb aga sellest. Lisaks märgib EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme, et lepe loovutab Eesti alasid midagi vastu saamata.

Helme kinnitab, et EKRE hääletab igal juhul piirileppe ratifitseerimisele vastu. Põhiseadus ütleb, et riigipiire muutvate lepingute ratifitseerimiseks on nõutav riigikogu koosseisu kahekolmandikuline häälteenamus. See tähendab 68 häält. Koalitsiooniparteidel on kokku aga 59 häält.


"Ma tean, et valitsuskoalitsioonil on vaja saada opositsioonilt kindlasti üle kümne hääle ja tegeleme sellega, et nad neid ei saaks," toonitab Helme.

Paar nädalat tagasi ütles Helme „Aktuaalsele kaamerale“ antud intervjuus, et EKRE-ga sarnase seisukoha toetajaid leiaksid nad nii Keskerakonna, IRL-i kui ka Vabaerakonna fraktsioonist.

„Meie arvates oli selle [piirileppe] niisugune väljatoomine olukorras, kus Venemaa sisuliselt terroriseerib oma naaberriiki Ukrainat, viga ja sellele vastavalt me ilmselt kujundame ka oma seisukoha, mis on selle leppe suhtes pigem skeptiline,“ tõdeb Vabaerakonna fraktsiooni esimees Andres Herkel.

Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni esimees Priit Sibul nendib, et IRL-i volikogu on otsustanud piirilepingut toetada.

„No meil on mõnel inimesel – nii nagu ka volikogus – eriarvamus, aga enamuse IRL-i liikmetest ja erakonna seisukoht on piirilepingut toetada,“ möönis Sibul.

Keskerakonna fraktsiooni juht Kadri Simson tunnistas, et EKRE juhid on talle öelnud, et piirileping on üks neile olulistest teemadest.

„Kuna me olime üks piirileppe ratifitseerimise algatajatest, ei ole me oma seisukohta muutnud. Kui piirilepe jõuab riigikogus ratifitseerimiseni, siis Keskerakond toetab seda. Me arvame, et Eesti riigile on kasulik, kui meil on olemas selge piirileping,“ sõnas Simson.

Keskerakonna toetus tähendaks, et hääled ratifiseerimiseks oleks koos ehk vajaliku 68 asemel oleks neid 85. Piirileppe ratifitseerimise eelnõu uue parlamendi menetlusse siiski veel antud ei ole.

RahvusRinghääling

Klikika nendele artiklitele:

* Euroopa Liitu ei huvita Tartu rahuleping ega meie riiklik väärikus (täiendatud 21:17)
... alt, et lepingute sõlmimiseks on vajalik tahe ja pooled, kuid selle uue piirilepingu osas on mõlema osapoole jaoks erinevad arusaamad sellest, kes on pooled. Seega ei saa olla ka adekvaatset tahet. Keh ...
* Nii harjutab riik kodanikke mõtetega Tartu rahu hülgamisvajadusest

... le tehakse Eesti poolt kinkeleping UUE piirilepingu näol,mille alusel antakse venemaale tasuta ära ca 5,2% Eesti riigile ja -rahvale kuuluvat territooriumi. Tuleb ikka ja jälle meenutada, et selle uue ...
* Konservatiivne erakond - võitlus normaalsuse, eestluse ja kodanikukeskse Eesti eest

... kodanikuriigile omaseks. Rida elemente võib siin esile tuua rõhutatult - rahvahääletusseaduse vastuvõtt, presidendi otsevalimised, topeltkodakondsuse mittelubamine, uuelt piirilepingult (praegusel ...