Vahipataljon tähistas pataljoni tunnuslaulu autori sünniaastapäeva

0

Vahipataljon tähistas täna Rahumäe kalmistul pataljoni tunnuslaulu „Jää vabaks, Eesti meri“ autori Viktor Oxfordi 122. sünniaastapäeva auvahtkonna ja pärja asetamisega helilooja hauale. 

Vahipataljoni kaitseväelased mälestavad Viktor Oxfordi igal aastal ning on võtnud endale aukohuseks hoida korras Eesti kuulsaima marsilaulu autori viimset puhkepaika. 2004. aasta 1. oktoobril püstitas Vahipataljon Oxfordi kalmule korjanduse abiga soetatud hauakivi.

 „Viktor Oxford on asetanud laulusõnadesse eestluse lihtsust, puhtaid tundeid, mis on põlvest põlve hakanud kandma vabaduse püüet. Nüüdseks on see laul saanud üheks osaks ka Vahipataljoni biograafiast,“ ütles tänasel tseremoonial peetud kõnes Vahipataljoni ülem kolonelleitnant Kaido Sirman. „Lihtsate sõnade, kuid võimsa mõjuga laul on jätnud eestlasi ühendava jälje,“ lisas ta.

 Mälestustseremoonia lõpetas Vahipataljoni tegevväelaste ja tseremoonia külaliste poolt ühiselt esitatud laul „Jää vabaks, Eesti meri“.

 Viktor Oxfordi kuulsa laulu „Jää vabaks, Eesti meri“ sõnade esimene versioon ilmus 1916. aastal poeemis „Terasori“. 1936. aastal on nimetatud laul „Vabadushümnina” kirja pandud raamatus „Kaitseväe ja Kaitseliidu rivi- ja ajaviitelaulud”. 1930-ndate teisel poolel sai see marsilaul üheks enimlauldud lauluks Tallinna garnisonis. Üldrahvalikku repertuaari jõudis „Vabadushümn” pärast okupatsiooni algust 1940. aastal, uuesti leidis laul laiemat kõlapinda laulva revolutsiooni ajal 1988. aastal.

 Viktor Konstantin Oxford (Oksvort) sündis 1. oktoobril 1893. aastal Jänedal Pirsu külas. Koolihariduse omandas Viktor Oxford Tallinnas, kuhu asutas peale sõda omanimelise tükikoja ning kus laskis noote trükkida enamik Eesti heliloojaid. Viktor Oxford suri 15.veebruaril 1984.aastal üheksakümne aasta vanuselt ja on maetud Rahumäe kalmistule tema ristiisa perekond Sepa viimsesse puhkepaika.

www.mil.ee

Kliki ka nendele artiklitele:

* 670 - JÜRIÖÖ - 670
... ratsanikud koos tulega Jüriöö parki, kus on üles rivistatud vahipataljoni auvahtkond ja süüdatakse vabaduslõke. Esinevad Eesti kaitseväe orkester ja meeskoorid. Sõnavõttudega esinevad president Arnold ...
* Lühidalt - 11.01.13

...  Vahipataljon 85 ! Vahipataljon tähistas täna väeosa loomise 85.aastapäeva piduliku rivistuse ning spordi- ja laskevõistlustega. Pataljoni ülem kolonelleitnant Kalle Teras soovis aastapäeva kõnes muuhulgas, ...
* Kaitsevägi võidab rahva südame

... Eesti kaitseväe sümboolikat. Prints Harryst ilmunud fotodel on näha, et tema kuulivestil oli Eesti Vahipataljoni embleem. Hästi, prints jagas kaks nädalat telki ühe Eesti ohvitseriga, võib-olla on see ...