Muistsetel aegadel

1
+1

125 aastat - Hochedle Rath der Stadt Reval - viimasest istungist

Ilmselt teavad enamus inimesi, kes pisutki Maarjamaa ajalugu tunnevad, et iidse Liivimaa põhjaosas üks linn asub, mida muistsed eestlased Rävalamaa sõjakeskuseks pidasid. Muinaseestlaste iseseisva maakonna keskusena on seda linna ka nimetatud Lindaniseks saksakeelses kroonikas, kuid ilmselt on tegemist siin moonutatud nimekujuga, milline sündis peale seda, kui linn taanlaste poolt vallutati. Nimekuju ise ka väidetavalt taani linna tähendabki, kui uskuda Wikipedia viidet (Taani (-danise) linnust (lin-). Samast tüvest ka Tallinna nimi olla sündinud. Vene-Tatari nimekujust meie pealinnale (Kolõvan ) ilmselt üldse selles kontekstis eriti rääkida ei maksa.

Mine sa tea, kus nüüd see päris tõde on, kuid üks asi on kindel - Rävalamaa tuntud linnaga tegemist on. Ajalooliselt tuntuks ilmselt see linn ka jääb. Paljude Eestist tänaseks lahkunud vanemate inimeste, eriti kunagiste balti juurtega inimeste järglaste seas on Reval tänagi hoopis tuntum nimekuju kui ... Tallinn.

Ühesõnaga on kindel see, et 700 aasta jooksul kandis see linn ennast ajaloo annaalidesse RÄVALA (ka Revel, Rewel, Rewal, ...) nime all kui üleilmselt tuntud keskus ja Hansalinn.

Oma ajaloo viimased 100 aastat on see linn kandnud ka Tallinna nime. Samas on üsna selgusetu siinkirjutajale, millest ikkagi see Tallinna nimi tuleb ja millisel põhjustel otsustati EW ajal loobuda tuntust kogunud ajaloolisest ning muinaseesti maakonnanimest pärinenud toponüümist, asendades selle kohmaka ja taani vallutajatele (väidetavalt) viitava topelt-topelt-tähelise nimega "Tallinn".

Ent praeguse nupukese põhjustajaks pole mitte niivõrd Reval/Tallinn nimekuju kui pigem sündmus, mis leidis Revalis aset täna 125 aastat tagasi.

Read more ...

0

Üks kõigi eest, kõik ühe eest - 105 aastat!

Täna täitub 105 aastat ühe tudengikorporatsiooni sünnist.

Sakala ajalugu PÄRISALGUS alustas kulgemist 1908. aasta kevadel, kui Eesti Üliõpilaste Seltsis (EÜS) tekkis Pernavia grupeeringu nime all tuntud sõprade seltskond, kes soovisid taastada Fraternitas Viliensise. Esialgu ei soovitud isegi seltsist lahku lüüa, vaid Fraternitas Viliensis oleks tegutsenud seltsi osakonnana. Vastava ettepaneku lükkas EÜS-i koosolek 14. (27.) novembril 1908 tagasi ja ettepaneku tegijad lahkusid seltsist[3]. Uue loodava korporatsiooni nimeks valiti Sakala ja värvideks sini-violett-valge.

SAKALA ametlik asutamine toimusd 27. novembril (vkj 14. novembril) 1909. aastal Tartus.

Read more ...

0

Võru linn - 230 aastane!

Nii antiik- kui keskajast on hulgim teada näiteid, kui süserään koputas kepiga vastu maad öeldes, et siia saagu linn. Ja linn sai.

Niiöelda "lambist" on tekkinud näiteks Aleksandria Egiptuses ja Peterburg ugrimugridest ingerlaste põlisel maal, mida tänapäeval venemaa kontrollib.

Ka Eestis on linnaasutajaid.Uuema aja kombeks on palju rääkida Nõmmest ja Nikolai von Glehn'ist, hoolimata sellest, et linna ennast enam ei ole. Õigemini on ta sulatatud Revali, oma viimased 70-80 aastat pikast ajaloost Tallinna nime kandva linna sisse.

Kuid meil on selliseid linnu veelgi. Ja üks neist õitseb linnana endiselt.


Read more ...