120 aastat sangar Kuperjanovi sünnist

0

Julius KuperjanovHISTRODAMUS: Julius Kuperjanovi lugu

Eesti Vabadussõja kangelane Julius Kuperjanov on hoolimata oma väga lühikeseks jäänud eluteest ilmselt üks tuntumaid eestlasi. Tema hulljulged ettevõtmised Vabadussõja alguses aitasid kaasa Eesti kiirele vabastamisele Punaarmee okupatsioonist. Vabaduse märtri oreooli sai ta aga Paju lahingus, kus ta surmavalt haavata sai. Alates sellest ajast kannab Kuperjanovi organiseeritud partisanide pataljon tema nime.
 

Kuperjanovlaste tunnusEesti Kaitsevägi tähistab!

Sel nädalal tähistab Kuperjanovi jalaväepataljon leitnant Julius Kuperjanovi 120. sünniaastapäeva mälestusüritustega Lõuna-Eestis.

Mälestusnädal algas eile piduliku rivistusega pataljonis, kus väejuhi püsti jalamile asetati pärjad.

„On auasi teenida väeosas, mis kannab legendaarse väejuhi Julius Kuperjanovi nime,“ ütles Kuperjanovi pataljoni ülem kolonelleitnant Hando Tõevere. „See kohustab meid, kuperjanovlasi, hoidma ja edasi kandma mälestust Kuperjanovi tegudest, et väärtustada tema pärandit ja austada pataljoni traditsioone,“ lisas kolonelleitnant Tõevere.

Reedel, 10. oktoobril mälestatakse leitnant Kuperjanovit Kambja kirikus jumalteenistuse ja piduliku aktusega Kuuste koolis. Samuti korraldatakse sportlik teatejooks marsruudil Kambja – Lalli – Vana-Kuuste ning pataljoni sõdurid tutvustavad külalistele oma relvastust ning varustust.

Laupäeval korraldatakse mälestustseremoonia väejuhi hauamonumendi juures Raadil. Lisaks tuleb Taara linnakus Kambja näitetrupi „Püünelind“ etendamisele näidendi „Julius ja Alice“.

Väejuht, leitnant Julius Kuperjanov on sündinud 11. oktoobril 1894. Eesti Vabariik on teda postuumselt autasustanud kahe Vabaduseristiga.

10.oktoober

10.00 mälestushetk Kambja kirikus

10.30 teatejooks marsruudil Kambja—Lalli—Vana-Kuuste, millele järgneb relvastuse– ja varustuse näitus

12.00 Julius Kuperjanovi 120.sünniaastapäevale pühendatud aktus Kuuste kooli saalis

11.oktoober

11.00 Julius Kuperjanovi mälestamine Tartus Raadi kalmistul

16.00 Kambja näitetrupi „Püünelind“ näidend „Julius ja Alice“ Taara linnaku õppehoone auditooriumis


Allikad: Wikipedia, HISTRODAMUS; Eesti Kaitsevägi

 

Kliki ka nendele artiklitele:

* Vabadussõda 95 - KROONIKA - Tartu vabastamine ja KUPERJANOVLASED
1919. aasta esimestel päevadel alustas Kuperjanovi juhitud Tartumaa partisanide pataljon lahingutegevust. Peagi sai see tuntuks oma hulljulgete retkedega vastase tagalasse, mis külvas enamlaste (sotsiaaldemokraatide ...
* 95 aastat Eesti väerinna üldpealetungi algusest

... Pärast Kuperjanovi partisanidega ühinemist ning väikesi kokkupõrkeid taganevate punaarmeelastega jõuti 14. jaanuari pärastlõunal Tartusse. Juba järgmisel päeval pidid linna vabastajad pidama kaitselahinguid ...
* Täna avatakse Valgas taas vabadussammas
Valgas J. Kuperjanovi tänaval taasavatakse täna õhtupoolikul vabadussammas. Valgas taastati 1925. aasta oktoobris hukkunud vabadusvõitlejate mälestuseks paigaldatud nelja meetri kõrgune ausammas, mis ...
* Igor Kopõtin: vähemusrahvused Eesti sõjaväes aastatel 1918-1940

... talle normaalsuuruses talu ning maksis preemiaks 40 000 marka. Tõepoolest, teda võib pidada "vene Kuperjanoviks". Üksikuid vene ohvitsere on teeninud veel mitmeski Eesti väeosas. Neist väärib tähelepanu ...