Karl-Lembit Sibul 100

0

Nooremleitnant SIBUL aastal 1940Möödunud aasta lõpuveerandil kirjutas LõunaLeht, et Antsla kultuuri- ja spordikeskuse ees avati möödunud nädalal Antsla muusikamehe Karl-Lembit Sibula mälestuspink.

Paljude eestlaste jaoks on Karl-Lembit Sibula nimi suhteliselt tundmatu. Sotsialismi ajal temast rääkida ei tohtinud ja olem ausad - praegusel perioodil, kui Eestis valitseb võimsalt Euroopa Liidu poolt juhitav vasakpoolne poliitseltskond ja kultuurmaksistlikud suunitlused, temast rääkimine pole samuti eriti poliitkorrektne.

Ometigi on tegemist austustvääriva sõjamehe ning Eesti kultuuriloole olulise isikuga.

Lihtne vastus nendele, kes Karl-Lembit Sibulast kuulnud pole, oli LõunaLehes olemas. Seal öeldi, et Karl-Lembit Sibul oli dirigent, Antsla muusikakooli asutaja ja selle kooli esimene direktor.

Sotsiaalmeedias levib lühikokkuvõte K.-L. Sibula elust järgmises vormis.

Täna möödub 100 aastat Võrumaal Vilustes sündinud Eesti Leegioni/Brigaadi/Diviisi võitleja Ostuf. Karl Lembit Sibula sünnist.

Ta lõpetas Eesti Sõjakooli Aspirantide kursuse viimase lennu. 1940. aastal sai temast ohvitser ning suunati teenima Võrus lokeerunud 201. Pioneeripataljoni. See oli valus aeg, mil EW tasapisi - läbi piinade, surmade, kannatuste - kadus ja peatselt leidsid EKV-s teeninud mehed end vägisi Eesti okupeerinud Punaarmee ridadest. Nii läks ka Lembituga. Ta viidi oma meestega läbi Petseri Venemaale, kus sõja puhkedes anti Porhovi alla, kus sõja puhkedes anti end in corpore sakslastele vangi.

LOE: ta enda mälestusi aastatest 1938 - 1940 SIIT

Järgnes lühike sõjavangiperiood veebruarini 1942. Tagasi Eestisse, kus end mitmes sõjaväe õppelaagris täiendas. Otsis oma kohta, kuni 28. augustil 1942 loodi Eesti Leegion – astus sinna! Võttis 3. Eesti SS-vabatahtlike Brigaadiga osa lahingutest Neveli all, olles Staf. Juhan Tuulingu juhitud SS-Rgt.43. (hiljem kandis numbrimärki 46) pioneerikompanii ülem. Veebruar-märts Teise Vabadussõja lahingud Narva rindel, kus 4.3.1944 õhtul sai Vepsküla all haavata. Ravi ühes Tallinna hospitalis, kust evakueeriti sügisel 1944 Saksamaale. Neuhammeris jälle koos meestega, nüüd juba 20.Eesti SS-Diviisi nime kandvas eestlaste löögirusikas. SS-Rgt.46. pioneerikompanii ülem. Osales oma meestega lahinguis Oppelni all. 10.2.1945 suunati SS-Jagdverbände „Ost“ ridadesse, mis koosnes peaasjalikult fallschirmjägeritest ja baltisakslastest. Asja teeb huvitavaks see, et need kurikuulsad ja üsna salastatud üksused kuulusid legendaarse SS-Ostubaf. Otto Skorzeny alluvusse.

Aprillis 1945 langes Elbe all amide kätte vangi. Üleandmine tibladele ja vangistus kuni 1955. aastani Siberi GULAG-is. Seal sündis tema peresse ka poeg Jaan Willem.

Tagasi Eestisse 1961. aastal. Asutas Antsla Muusikakooli, olles ka selle kooli esimeseks direktoriks. 1987. aastal õnnestus emmigreeruda Saksamaale. Jõudis ära oodata vaba Eesti uuestisünni. Suri Saksamaal Hagenis. Maetud oma perekonna hauaplatsile, mis asub Räpina Ristipalo kalmistul.

TÄNA tähistatakse Antsla Kultuuri ja Spordikeskuses K.-L. Sibula sajandat sünnipäeva.

 

Kliki ka nendele artiklitele:

* Harald Nugiseksi auks rajati tema sünnikodusse mälestusväljak
... selt,“ ütles Eesti Leegioni sõprade klubi juhatuse liige Andri Ollema. Ollema sõnutsi sündis Eesti Leegioni sõprade klubi rajatud mälestusväljak koostöös Harald Nugiseksi poja Tõnuga, kes on  ...
* Kolonelleitnant Harald Riipalu 100

... kandnud nii Eesti Kaitseväe (1935 - 1940), vene punaarmee (1940 - 1941), Wehrmacht'i (1942–1943), kui ka Eesti Leegioni mundrit. Sõjalise vapruse ning ennastsalgavuse eest on mehele antud II klassi Raudrist, ...
* Oskar Ruut - 95 aastat sünnist

... koosseisus paisati ta märtsis 1942 Leningradi rinde tagalasse. Suvel 1942 autasustati teda vapruse eest Idarindel Idarahvaste medaliga. Eesti Leegioni moodustamisel astus leegionisse ning saadeti ...