Ärikogemused

1
+1

Vene tehas reostas Läänemerd fosfaatidega kaks korda enam, kui terve Soome riik kokku

Kingissepp (kunagine Jamburg) on 50 000 elanikuga linn Narvast 20 kilomeetri kaugusel, kandes isiku nime, kes Eestis just eriti au sees ei ole. Kuid veelgi negatiivsem kogemus on selle linnaga Läänemere keskkonnal.

2011. aastal paljastunud skandaal, kui Kingissepas paikneva PG Fosforit-tehase heitveed otse Läänemerre valgusid ja seal katastroofi tekitasid, on saanud täpsema sisu nüüd, kui on võimalik tehase heitmeid lähemalt uurida.

Juba kuuekümnendatest alates on Kingissepp olnud väetisetööstuse keskmeks, samas kui heitveed sealt on Luuga (ehk Lauga) jõe kaudu saanud aastakümneid otse Läänemerre valguda, kutsudes selle ökosüsteemis esile korvamatut kahju. 2001. aastast on tehase omanikuks aga Šveitsis peakorterit pidav EuroChem ja see lasi lõpuks rajada tehasele kaasaegse puhastussüsteemi.

Ja nüüd koostas Briti konsultatsioonifirma Atkins selle puhastussüsteemi kohta aruande. Ilmneb, et tehasest on varem keskkonda pääsenud lausa kolm korda rohkem fosfaate kui seni arvati, nimelt üle 2200 tonni fosfaatfosforit aastas, kaks korda enam kui pääseb loodusesse terve Soome riigi kohta, kirjutab Helsingin Sanomat. Läänemere riikidest ületas selle ühe tehase fosfaatreostust vaid Poola riik tervikuna. Kuid kuni 2011. aastani eitas tehas igasugust üleliigset saastet.

Read more ...

0

19 Vene panka kantisid riigist välja 700 miljardit

Venemaa siseministeerium avalikustas kümne panga nimed, kes osalesid venemaalt 700 miljardi rubla ehk ligi 10 miljardi euro välja kantimises. Majanduslehe RBK andmetel oli skeemiga seotud 19 panka, millest suurem osa enam ei tegutse.

Täna avalikustati ka osa pankade nimed. Nende hulgas on venemaa Krediit, Transportnõi, Zapatnõi, Taurus, Evropeiski ekspress, Rubljovski, samuti Interkapitalbank, Antalbank, Most-bank ja Russki zemelnõi bank. Kõigilt nendelt pankadelt võttis venemaa Keskpank ka tegevuslitsentsi. Siseministeeriumi teadaandes on ka kaks panka, mis on saneerimisel – Mosoblbank ja Sovetski bank.

Lisaks mainitakse ka panku Baltika, Okski, Strategija, Kreditinvest, Tempbank, Smart-bank ja Morskoi bank.

Read more ...

0

Vene ebakvaliteedile garantii kui kvaliteedile

Uued Lada Vesta ja Xray saavad viieaastase garantii?

Vene autotootja AvtoVAZ plaanib astuda erakordse sammu: anda mudelitele Vesta ja Xray viieaastane garantii, kirjutab Izvestija.

Lisaks plaanitakse seni veel kindlaks määramata suuruseni tõsta ka garantii alla minevat läbisõitu.

Praegu tootmises olevate Ladade (Granta, Kalina, Priora ja 4x4) garantiiperioodi pikkus on 3 aastat või 100 000 kilomeetrit. Nende autode garantiid aga pikendada ei plaanita.

Read more ...

0

Nordea: hoidke Venemaast eemale

Soome Nordea pank soovitab klientidele saadetud infokirjas Venemaa aktsiaturust eemale hoida.

Panga analüütikud kirjutavad, et detsembri põhjast on Vene rubla euro vastu kallinenud enam kui 50% ja dollari vastu rohkem kui 30%.

Analüütikute hinnangul langetab valuuta tugevnemine Venemaal küll inflatsiooni ja tõstab investeeringute väärtust, kuid sellega kaasneb ka negatiivseid mõjusid.

Esiteks kaubeldakse naftaga dollarites, mistõttu saab Venemaa oma toodangu eest vähem rublasid ning valuuta tugevnemine kasvatab eelarve puudujäägi riski.

Read more ...

0

Üle 20 aasta Moskvas elanud tuntud Soome ärimees saadeti äkki Venemaalt välja

Venemaa majanduselu tuntuim soomlasest haldusekspert, 59-aastane Seppo Remes sai üllatuslikult Venemaalt hundipassi.

Remes kuulub 20 Vene ettevõtte juhatusse. Neist märkimisväärseim on elektrivõrguettevõte Rosseti, vahendab Helsingin Sanomat.

Väljasaatmise põhjust Remes ei tea.

„Läksin 11. märtsil Soome puhkusele ja piiril andis FSB mees mulle kätte paberi, mis oli ametlik hoiatus,“ ütles Remes.

Read more ...

0

Raport: Vene häkkerid varastasid pankadest hiigelsummasid

Vene arvutiturbefirma Kaspersky Lab ZAO raportist selgub, et vene keelt kõnelev häkkerite punt varastas alates 2013. aastast venemaa, Ida-Euroopa ning USA pankadest miljoneid dollareid, vahendab Wall Street Journal.

Praeguseks pole kindel, mitut panka ja kui suures ulatuses rööviti. USA valitsusametnikud olid nimetatud raportist teadlikud, kuid skeptilised selles osas, kui palju raha USA pankadest täpsemalt varastati.

Kaspersky koostatud raport annab aimu, kuidas on organiseeritud kuritegevus jõudnud arvutiajastusse. Varastel õnnestus filmida, kuidas pangatöötajad pangasüsteemi sisenevad ning häkkisid selle alusel ise hiljem süsteemi sisse. Kriminaalid häkkisid sisse arvutitesse, mis olid ühendatud sularahaautomaatidega.

Varaste asukoht pole siiani teada. Mitmed serverid paiknevad Hiinas ning mitmed veebidomeenid on registreeritud Hiina, ent seda ei saa tõena võtta, kuna taolisi andmeid saab võltsida.

Read more ...

0

Eestlanna Moskvas: inimesed on nördinud, kuid neil ei ole valikut

Moskvas elav eestlanna Ljubov Ovtšinnikova tõdes, et Venemaal on praegu rubla kursi langusega rasked ajad, kuid inimestele on olukord juba tuttav.

Ovtšinnikova rääkis Vikerraadio saates "Uudis+", et praegune raske olukord Venemaal on kujunenud viimase aastaga, kuid eriti rasked on olnud viimased nädalad.

Rubla kursi languse tõttu üritavad inimesed tema sõnul valuutat vahetada või osta midagi poodidest, paljud on muutnud oma puhkuseplaane ja jäävad seekord pikaks talvevaheajaks Venemaale.

"Samas kahjuks peab tõdema, et inimesed räägivad seda, et see olukord on juba olnud, see kõik on juba tuttav ja rahvas on selle juba mitu korda üle elanud. Niipea kui usaldus valitsuse vastu hakkab tõusma, juhtub midagi, mis inimeste lootused rikub," lisas ta.

Read more ...

0

Puurublade aeg

Pärast üleeilset järsku jõnksu alla on Vene rubla taas mõnevõrra kosunud. Kuid usaldusest Vene majanduse vastu on alles räbalad ja seda tõendab kasvõi Vene firmade käitumine. Valuutariski vastased tagatised on mitmel pool tehingutes märgatavad.

Venemaaga asju ajanud firmad, kellel veel oli säilinud sidemeid, peavad nüüd arvestama kahaneva tulususega. Lääne elektroonikaseadmed, olmetehnika, reisid välismaale, peened riided, Itaalia ja Prantsuse kallid kaubad – need kõik on muutunud kättesaamatumaks. Aga tänapäeva venemaalane pole enam Stalini-aegne homo soveticus, kes polnud iial paremat näinudki. Tõeline jõukam moskvalane armastas stiilselt riietuda ning ka sušit süüa ja veini juua.

Putini aeg on olnud majanduslikult suhteliselt edukas, kuid seda alati kaugeltki mitte tänu Putinile, vaid pigem temast sõltumatult. Ta on taustalt julgeolekumees, mitte majandusmees. Ja julgeolekukaalutluste esikohale seadmine kipub paratamatult ühel hetkel mõjutama ka sõjalisi-välispoliitilisi valikuid.

Praegu Venemaa veel selles faasis pole. „Küll me teile veel näitame” hoiak püsib kindlasti veel mõnda aega, veel lehvitatakse Georgi linte. Räägitakse majanduslikust ümberorienteerumisest. Aga reaalselt on seda vähe toimunud ja „ise hakkama saamine” on maailmas harva andnud häid majanduslikke tulemusi. Venemaa ajaloos on ikka vaheldunud suurema avatuse ja enama suletuse perioodid. Enamasti on suletuse perioodid lõppenud kasvava läänest maha jäämisega. Innovatsioon eeldab suhtlemist parimatega ja nendelt ülevõtmist. Venemaa seevastu kipub praegu pigem läänele selga keerama.

Read more ...

0

Ekspertide hinnangul on South Streami peatamine eelkõige löök Venemaale

Venemaa ja Euroopa Liidu majandussuhted jahenevad jätkuvalt, nimelt otsustas Venemaa tõmmata kriipsu peale South Streami gaasitorule. Ekspertide kinnitusel on see löök eelkõige Venemaale endale.

South Streami gaasitoru oleks liikunud Musta mere kaudu Bulgaariasse ja sealt edasi Lõuna- ja Kesk-Euroopasse ning kui praegu liigub Vene gaas Euroopasse valdavalt läbi Ukraina, siis South Stream oleks läinud Ukrainast mööda, vahendas "Aktuaalne kaamera"

Pinged torujuhtme ümber keerlesid juba mõnda aega. Nimelt toonitas Euroopa Liit, et Gazpromi plaanid pole kooskõlas reeglitega, mille kohaselt peaks gaasi müüja ja torude omanik olema eraldatud ning torude kasutamine peaks olema avatud ka teistele müüjatele. Venemaa polnud nende tingimustega nõus.

Energeetikaekspert Andres Mäe ei pea erimeelsusi aga peamiseks põhjuseks, miks plaanist asja ei saanud.

Read more ...

1
+1

Vene rubla kukkus rekordmadalale

Vene rubla kurss langes pärast Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) otsust euro ja dollari suhtes rekordmadalale.

Rubla kukkus 3,6 protsenti ja vahepeal oli dollari vastu tasemel 48,66, mis lõi kahe kopikaga varasemat põhjataset 7. novembril, vahendas "Aktuaalne kaamera".

OPEC teatas eile, et jätab oma tootmiskvoodi senisele tasemele ning selle peale sööstsid nafta hinnad langusesse kõikjal maailmas. Rubla kurss on sel aastal langenud nüüd juba 30 protsenti.

"Minu raha on Sberbankis. Ja millegi pärast olen täiesti rahulik. Hoian seda just Sberbankis ja rublades. Ja kui kukub, siis kukub, me oleme seda ennegi üle elanud, see pole esimene kord," rääkis Moskva elanik Tatjana.

Read more ...

0

Seltsimees - TOVAR IŠTŠI!

Ühe rahvalegendi kohaselt olevat sõna "tovarištš" (seltsimees) tulnud sellest, et venemal oli kord revolutsioon, mis nende vana riigi hävitas. Uus riik ja selle sotsiaaldemokraatidest valitsejad olid valinud venemaale uue arengutee, mis pidi sotsialismi viima. Paraku aga esimeseks sotsialistliku õnneühiskonna tunnuseks olevat olnud kaupluste lettide tühjenemine. Ei leidunud enam kauplustes-turgudel piisavas koguses liha, piima, juustu ega leibagi.
Kuid alati oli nii, et vahetevahel ikka kaupa toodi ja toimis seepärast süsteem - kes ees, see mees.

Ja nii tormasid uue vene riigi elanikud mööda tänavaid, jahtides toitu ja kaupa ning karjusid oma saatusekaaslastele - TOVAR IŠTŠI,
TOVAR IŠTŠI ... (tõlkes maakeelde: otsi kaupa, otsi kaupa...) ... sealt siis seltsimehed oma pöördumise nimetuse olevat saanud. Et enam mitte härrad ega prouad vaid ühesoolised "tovarištšid" e. seltsimehed.

Tea nüüd jah, kas see legend on tõene või mitte, kuid TOVAR IŠTŠI toimingud on taastumas.
Venemaa on oma elanikke karistanud kaubandussanktsioonidega, mistõttu omad letid paljudest kaupadest tühjaks hakkavad jääma. Mida teeb venemaalane - läheb kaupa otsima. Mujale. Sealhulgas ka Eestisse.

Kauplused: venemaalased on juba praegu Narvas püsikliendid

Read more ...