Ekspertide hinnangul on South Streami peatamine eelkõige löök Venemaale

0

Venemaa ja Euroopa Liidu majandussuhted jahenevad jätkuvalt, nimelt otsustas Venemaa tõmmata kriipsu peale South Streami gaasitorule. Ekspertide kinnitusel on see löök eelkõige Venemaale endale.

South Streami gaasitoru oleks liikunud Musta mere kaudu Bulgaariasse ja sealt edasi Lõuna- ja Kesk-Euroopasse ning kui praegu liigub Vene gaas Euroopasse valdavalt läbi Ukraina, siis South Stream oleks läinud Ukrainast mööda, vahendas "Aktuaalne kaamera"

Pinged torujuhtme ümber keerlesid juba mõnda aega. Nimelt toonitas Euroopa Liit, et Gazpromi plaanid pole kooskõlas reeglitega, mille kohaselt peaks gaasi müüja ja torude omanik olema eraldatud ning torude kasutamine peaks olema avatud ka teistele müüjatele. Venemaa polnud nende tingimustega nõus.

Energeetikaekspert Andres Mäe ei pea erimeelsusi aga peamiseks põhjuseks, miks plaanist asja ei saanud.


"Tõenäoliselt on peamine põhjus rahapuudus. Gazpromil on raskusi selle projekti finantseerimisega. Sanktsioonid ei võimalda neil laenata välispankadest raha, sest nendele alltöövõtjatele, kes torusid paigaldavad - Itaalia firma Saipem - Gazprom ilmselt rublades maksta ei saa," selgitas Mäe.

Nii Andres Mäe kui ka majandusekspert Raivo Vare leiavad, et Euroopa Liit ei peaks ärajäänud toru pärast väga palju muretsema. Peamiselt lootsid selle kaudu gaasi saada endise Jugoslaavia maad. Venemaa jaoks on aga tegu tagasilöögiga.

"Sinna ettevalmistustesse oli 4,8-4,9 miljardit juba sisse tambitud, sest tegelikult ehitati Venemaa territooriumil juba sisendit, mis musta mere äärde jõudis. Teiseks hakati juba varuma ka vajalikku toruhulka, mis ladustati Bulgaariasse ja sõlmiti lepinguid. See raha on nüüd vähemalt osaliselt korstnasse läinud," tõdes Vare.

Venemaa vaatab nüüd Türgi suunas. Praegu on Venemaa ja Türgi vahel väike gaasijuhe Blue Stream, kuid plaan on ehitada oluliselt suurem, mis on sarnane South Streamile. See teeks Türgist Euroopa jaoks olulise gaasikeskuse. Lahtine on aga küsimus, et kui South Streami segasid euroliidu reeglid, siis kas Türgi puhul saab Venemaa paremad tingimused. Andres Mäe seda ei usu.

"Tegelikult paneb Gazprom ennast selles suunas üsna kummalisse olukorda, sest Türgis tuleb tal võistelda teiste tarnijateg, tõenäoliselt tuleb neil kandideerida ka ülekandemahtude pärast Türgis teiste tarnijatega - Aserbaidžan, Iraan. Tegelikult satuvad nad Türgis samasugusesse olukorda, kui nad oleksid olnud Euroopa Liidus," rääkis Mäe.

RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Lühidalt - 02.12.2014 (täiendatav)
... t teatas South Streami gaasitoruprojekti sulgemisest Naasmist South Streami gaasijuhtme juurde ei tule, teatas esmaspäeval visiidi käigus Türgisse Venemaa riikliku gaasifirma Gazprom juht Aleksei M ...
* Soome sotsiaaldemokraatide juhtfiguur ei lubaks Soomel pidada venemaad kurjuse riigiks.

... ekkonen oli KGB mõjuagent, nagu on väidetud. Usun, et samuti võiksid Nord Streami lobimehed Gerhard Schröder ja Paavo Lipponen ajaloolastele nii ... * Soomlased ei soovinud sotsiaaldemokraadist pop ...
* Lühidalt - 19.08.14 (täiendatav)

... Ukrainat ja Krimmi meenutades ... Bulgaaria peatas uuesti LÕUNAVOOLUSE ehitustööd Bulgaaria majandus- ja energeetikaministeerium seiskas  gaasitorustiku South Stream projektiga seotud tööd ...
* IMF: Venemaa majanduskasv on seiskunud

... Krimm omandab uue väärtuse alles pärast South Streami gaasijuhtme valmimist 2016. aastal, mis analoogselt ...