Eestlanna Moskvas: inimesed on nördinud, kuid neil ei ole valikut

0

Moskvas elav eestlanna Ljubov Ovtšinnikova tõdes, et Venemaal on praegu rubla kursi langusega rasked ajad, kuid inimestele on olukord juba tuttav.

Ovtšinnikova rääkis Vikerraadio saates "Uudis+", et praegune raske olukord Venemaal on kujunenud viimase aastaga, kuid eriti rasked on olnud viimased nädalad.

Rubla kursi languse tõttu üritavad inimesed tema sõnul valuutat vahetada või osta midagi poodidest, paljud on muutnud oma puhkuseplaane ja jäävad seekord pikaks talvevaheajaks Venemaale.

"Samas kahjuks peab tõdema, et inimesed räägivad seda, et see olukord on juba olnud, see kõik on juba tuttav ja rahvas on selle juba mitu korda üle elanud. Niipea kui usaldus valitsuse vastu hakkab tõusma, juhtub midagi, mis inimeste lootused rikub," lisas ta.


Ovtšinnikova sõnul on inimesed nördinud, väsinud ja masenduses, kuid neil ei ole samas olukorra suhtes valikut. Paljud noored, eriti need, kellel on hea haridus, vaatavad siiski võimalusi, kuhu Venemaalt ära sõita. "Head võimalused oleksid neil ka Venemaal, aga ikkagi vaadatakse USA ja Euroopa poole," märkis eestlanna.

President Vladimir Putin süüdistab Venemaa olukorras välisriike. Ovtšinnikova tutvusringkonnas nii äärmuslikke arvamusi ei ole. "Inimesed üritavad vaadata pilti nii adekvaatselt kui saab, kuigi see on hetkel päris raske. Aga ei ole nii, et kõik on must ja valge. Ikkagi on midagi, mida on Venemaa presindent õigesti teinud, kuid ega see ka tühja koha peale tekkinud," rääkis naine.

Ta nõustus osaliselt sellega, et ka välisriigid on pingutanud selles suunas, et Venemaal ei oleks jõudu. "Eks siis inimesed võtavad nii üht kui teist ja pigem 1 protsendiga toetavad rohkem Venemaad, sest see on ikkagi nende riik, aga hästi väikese ülekaaluga."

Pikki järjekordi valuutavahetuspunktide juures Ovtšinnikova sõnul näha ei ole. Ta märkis aga, et kuigi ametlikult ei ole seda kinnitatud, räägivad inimesed, et teatud likviidsuse piirangud on seatud.

"Põhimõtteliselt pangad, kui nad saaksid, siis nad ei müüks praegu valuutat. Kuna see oleks seadusevastane ja keskpank tuleks kohe kallale, siis nad ei saa keelduda, kui rahvas tahab osta. Aga kindlasti on inimesed üritanud valuutat osta ja need, kes ei oska valida, kas eurod või dollar, või on kurss liiga valus, üritavad poodides midagi luksuslikumat, bränditooteid või tehnikat osta," selgitas ta.

Ovtšinnikova sõnul on toidukauplustes näha ka seda, et hinnad on tõusnud. "Põhimõtteliselt on see, et on mingisugune põhjendus, miks võiks hinda tõsta, andnud poekettidele võimalust hinda joonistada. Kuigi räägitakse, et seda jälgitakse hoolega, ütleks mina küll, et mõni pood on hinnad laest võtnud. Aga mul ei ole suurt perekonda, mul ei ole nii valus. Aga usun küll, et kui on peres kolm inimest, siis on tunda toidukorvi kallinemist," arutles ta.

Poelettide tühjenemist samas märgata ei ole, kuigi Ovtšinnikova hinnangul on toodete kvaliteed langenud veelgi.

Üldiselt arvavad moskvalased, et olukord läheb ainult hullemaks. "Keegi ei näe põhjuseid, miks peaks minema paremaks. Võib-olla loodetakse sanktsioonide peale, mida võiks tühistada mõlema poole pealt, aga üldiselt kõik ootavad, et läheb aina hullemaks," rääkis Ovtšinnikova.

"Ja kui kaks kuud tagasi ajalehed sellest ei kirjutanud, sest kõik olid ootavas positsioonis, siis praegu on küll välja öeldud, et kui hetkel on stagnatsioon, siis järgmisel aastal on oodata täielikku majanduslangust," lisas ta.

RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Hodorkovski tahab Leninit teha
... kavad majanduslanguse mõjusid omal nahal tundma. Nafta, mis teenib lõviosa Venemaa ekspordituludest, on viimase viie ja poole aasta madalaimal tasemel. Endise suurärimehe Hodorkovski hinnangul on umbes ...
* Mis võiks olla Putini järgmine samm?

Vene rubla on järsult kukkunud ning uue prognoosi järgi ootab Venemaad järgmisel aastal majanduslangus. Eksperdid üritavad aru saada, milline võiks sellises olukorras olla Putini järgmine samm.  ...
* Venemaa tulistas endale jalga - suhete taastamine Läänega võtab nüüd 20 või enamgi aastat.

Kudrin ennustab Venemaale majanduslangust Venemaa endise rahandusminister Aleksei Kudrin ennustab lähimaks kaheks-kolmeks aastaks majandusseisakut ja -langust. «Arvan, et lähimad kaks-kolm aastat on ...
* Vallo Toomet: ajakirjandusel on aeg mõista, et me oleme sõjas.

... tõeselt ja riik ei sekku sellesse. «Putini televisioon on positiivne televisioon, ükskõik, millest nad räägivad – sanktsioonid, majanduslangus – kõik on keeratud positiivsesse võtmesse. Vene inimene vaatab, ...