Seltsimees - TOVAR IŠTŠI!

0

Ühe rahvalegendi kohaselt olevat sõna "tovarištš" (seltsimees) tulnud sellest, et venemal oli kord revolutsioon, mis nende vana riigi hävitas. Uus riik ja selle sotsiaaldemokraatidest valitsejad olid valinud venemaale uue arengutee, mis pidi sotsialismi viima. Paraku aga esimeseks sotsialistliku õnneühiskonna tunnuseks olevat olnud kaupluste lettide tühjenemine. Ei leidunud enam kauplustes-turgudel piisavas koguses liha, piima, juustu ega leibagi.
Kuid alati oli nii, et vahetevahel ikka kaupa toodi ja toimis seepärast süsteem - kes ees, see mees.

Ja nii tormasid uue vene riigi elanikud mööda tänavaid, jahtides toitu ja kaupa ning karjusid oma saatusekaaslastele - TOVAR IŠTŠI,
TOVAR IŠTŠI ... (tõlkes maakeelde: otsi kaupa, otsi kaupa...) ... sealt siis seltsimehed oma pöördumise nimetuse olevat saanud. Et enam mitte härrad ega prouad vaid ühesoolised "tovarištšid" e. seltsimehed.

Tea nüüd jah, kas see legend on tõene või mitte, kuid TOVAR IŠTŠI toimingud on taastumas.
Venemaa on oma elanikke karistanud kaubandussanktsioonidega, mistõttu omad letid paljudest kaupadest tühjaks hakkavad jääma. Mida teeb venemaalane - läheb kaupa otsima. Mujale. Sealhulgas ka Eestisse.

Kauplused: venemaalased on juba praegu Narvas püsikliendid


Selveri ja Prisma esindajate sõnul on Venemaalt tulnud kliendid juba praegu kaupluste tihedad külastajad ning kehtestatud toidukaupade impordikeeld toob ilmselt kliente veelgi juurde, kirjutab RahvusRinghääling.

Selveri avalike suhete juht Annika Vilu ütles ERR-i uudisteportaalile, et Venemaa impordikeelu mõju ja ulatust on veel vara hinnata, kuid valmisolek operatiivselt tellimusi suurendada on olemas.

"Vene turistid moodustavad Narva kaupluste klientuurist märkimisväärse osa, nende ostukorvi suurus on keskmisest kordades kõrgem ning ostetakse peamiselt kvaliteetset Eesti toodangut," rääkis Vilu.

Tema sõnul peetakse Venemaal lugu nii Kalevi kommidest, Vana Tallinna liköörist kui ka Eesti kalast ja juustust.

Prisma Peremarket AS turundusjuht Reigo Rahumäe lausus, et Narvas moodustavad vene turistid märkimisväärse osa kogu Narva Prisma klientuurist ja osadest piiriäärsetest Venemaa klientidest on saanud Prisma püsikliendid, kes külastavad kauplust nädalas lausa mitmeid kordi.

"Kindlasti on oodata käibe tõusu. Kui suurt, seda on hetkel raske öelda," lausus Rahumäe.

Rimi turundus-ja kommunikatsioonijuht Andrija Lilleoja nõustus, et nn toiduturismi on näha juba täna.

"Venemaa kehtestatud sanktsioonid mõjutavad sealset jaekaubandust, mis omakorda võib tõesti tõsta Ida-Virumaal ja ka Tallinnas Rimi kaupluste külastatavust," lausus ta.

Nii Selveri kui ka Prisma esindajad tõid välja, et venemaalaste ostude juures mängib olulist rolli ka maksuvabastus. Narva Prisma käibest moodustavad tax free ostud keskmiselt kümnendiku.

MTA: toidukaupade väljavedu on juba praegu aktiivne

Maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonnajuhataja asetäitja Ants Kutti sõnul on toidukaupade väljavedu eraisikute poolt praegugi aktiivne ja eraisikutel kaasas oleva kauba maht võib piirangute tõttu suureneda.

Ta selgitas, et Eestist kauba väljaveol on piiranguks kauba maksimumväärtus 1000 eurot ja kaal 1000 kg. "Kui kauba kogus või väärtus neid näitajaid ületavad, tuleb kaup deklareerida," märkis ta.

Vene tolli kodulehelt pärit informatsiooni järgi lubatakse Venemaale eraisikute poolt toidukaupu sisse viia isiklikuks tarbimiseks.

Kui kauba kogus ületab isikliku tarbimise piiri, vajavad eraisikud sisseveol veterinaarameti luba. Venemaale imporditavate kaupade koguväärtus ei tohi ületada 65 000 rubla ja kogukaal 35 kg. Kui neid näitajaid ületada, tuleb ka Venemaal makse tasuda.

BHR/RahvusRinghääling
 

Kliki ka nendele artiklitele:

* Sanktsioonidest kasu
... ja teistele meresaadustele; puu- ja köögiviljadele ning piimatoodetele. Venemaa enda poolt iseenda vastu keshtestatud sanktsioonid seisnevad selles, et ta hakkas oma elanikke karistama läbi toiduainete ...
* Venelasi tabas hinnašokk kohe esimesel päeval

Piimatooted kallinesid Venemaal pärast läänele sisseveokeelu kehtestamist juba esimesel päeval 10-15 protsenti, kirjutas ärileht Vedomosti. Päeval, mil Venemaa otsustas kehtestada lääne toidukaubale sisseveokeelu, ...
* Venemaa kättemaks maailmale
... impordikeeldudega põllumajandustoodetele ning toiduainetele nagu ka võimaliku lennukeelutsooni kehtestamisega, mis muudaks lennud Euroopast Aasiasse pikemaks ja kallimaks, kuivõrd läbida poleks võimalik ...
* Venemaa loobub välismaa bussidest ja trammidest

... ka toiduainete sissevedu välisriikidest...