Vene tehas reostas Läänemerd fosfaatidega kaks korda enam, kui terve Soome riik kokku

1
+1

Kingissepp (kunagine Jamburg) on 50 000 elanikuga linn Narvast 20 kilomeetri kaugusel, kandes isiku nime, kes Eestis just eriti au sees ei ole. Kuid veelgi negatiivsem kogemus on selle linnaga Läänemere keskkonnal.

2011. aastal paljastunud skandaal, kui Kingissepas paikneva PG Fosforit-tehase heitveed otse Läänemerre valgusid ja seal katastroofi tekitasid, on saanud täpsema sisu nüüd, kui on võimalik tehase heitmeid lähemalt uurida.

Juba kuuekümnendatest alates on Kingissepp olnud väetisetööstuse keskmeks, samas kui heitveed sealt on Luuga (ehk Lauga) jõe kaudu saanud aastakümneid otse Läänemerre valguda, kutsudes selle ökosüsteemis esile korvamatut kahju. 2001. aastast on tehase omanikuks aga Šveitsis peakorterit pidav EuroChem ja see lasi lõpuks rajada tehasele kaasaegse puhastussüsteemi.

Ja nüüd koostas Briti konsultatsioonifirma Atkins selle puhastussüsteemi kohta aruande. Ilmneb, et tehasest on varem keskkonda pääsenud lausa kolm korda rohkem fosfaate kui seni arvati, nimelt üle 2200 tonni fosfaatfosforit aastas, kaks korda enam kui pääseb loodusesse terve Soome riigi kohta, kirjutab Helsingin Sanomat. Läänemere riikidest ületas selle ühe tehase fosfaatreostust vaid Poola riik tervikuna. Kuid kuni 2011. aastani eitas tehas igasugust üleliigset saastet.


Alates sellest, kui leke 2012. aastal kinni pandi, on Läänemere tervis aga paranenud oluliselt. Mullu jõudis merre juba alla 20 tonni fosfaatreostust. Fosfaat on peamine saasteaine, mis põhjustab Läänemere eutrofeerumist, tuues kaasa hapnikupuuduse ja veekvaliteedi halvenemise, mõjutades negatiivselt kalade ja teiste veeloomade elukeskkonda.

Tehas toodab oma kodulehe andmetel ligi poolteist miljonit tonni fosfaate aastas.

Allikas: forte.ee

Kliki ka nendele artiklitele:

* Jaan Anvelt - Vabadussõjaaegne eesti sotsiaaldemokraatide liider.
... ja rikaste minemakihutamisest leiab alati pinnase pealiskaudselt mõtleva lihtsa inimese peas. Neid jõudusid juhtisid sellised tegelinskid nagu Kingissepp, Anvelt, Pöögelmann, Rästas, ...
* 8. mail 450 aastat tagasi sai Arensburgist linn

... vanune Arensburg nimetati 1934. aastast ümber ning tema nimeks sai Kuressaare. Mõni aeg hiljem - vene okupatsiooni ajal aastatel 1952 - 1988 tunti linna juba Kingissepa nime all, milline tulenes vasakäärmuslasest ...
* 84 aastat venemaa teisest agressioonist noore Eesti Vabariigi vastu

... mõistetud Eesti kommunistide nimesid. Jamburgi jaam nimetati Kingissepaks ja pärast Tombi mahalaskmist ristiti tema nimega üks piiripunkt Pihkva piiril, samuti nahavabrik Pihkvas. Miitingutel ja ajalehtedes ...