Vene hokimängijate kombetus kutsus esile rahvusvahelise skandaali

0

Äsja lõppesid Tšehhis 2015. a. MM jäähokis, kus enesekindel vene hokimeeskond eeldas kuldmedali saamist. Paraku lõppes finaalmatš venelaste jaoks erakordselt suure, suisa ajaloolise hävinguga, sest rašistliku vabariigi hokikoondis sai hävitava 1:6 kaotuse kuningliku Kanada rahvuskoondise käest.

Selline kaotus oli loomulikult skandaalne ja võis solvata paljusid venelasi, kelle jaoks hoki on kõige olulisem rahvuslik spordiala. Pole saladust, et venelased peavad oma meeskonda vaieldamatult maailma parimaks, kuigi viimaste aastakümnete suurvõistlused seda teooriat ei kinnita.

Rahvusvaheline skandaal puhkes aga peale matši - autasustamise tseremoonia ajal.
On tava, komme ja reegel, et autasustamise ajal mängitakse autasustatavate riikide hümne ja ulatatakse kangelastele kätte medalid. Selle tseremoonia ajal austatakse võitjaid ning on mõeldamatu, et samal ajal tegeletakse millegi sellisega, millisega demonstreeritakse oma põlgust võitjate suhtes. Venelased said sellega hakkama.

Kogu saal austas venelasi hõbemedalite kätteandmisel nagu ka seda saatva stalinistliku hümni helisid. Seda hoolimata asjaolust, et selle hümni helide saatel on hukatud, represseeritud ja tapetud miljoneid inimesi.

Kui tuli aeg kuldmedalite kätteandmiseks, ning mängima hakati monarhistliku Kanada rahvushümni, lahkusid enamus vene hokimängijaid areenilt.

Tõenäoliselt oli tegemist venelaste pettumusega turniiri tulemuste osas, kuid välja paistis toimunu väikluse ja ebaviisakusena. Hokiturniiride ajalugu ei mäleta sellist ülbuse, ebaviisakuse ja ignorantsuse demonstreerimist rahvusvahelistel suurvõistlustel.

Et skandaal sündis, siis see ei vaibu pelgalt teadmisega toimunu osas.

Rahvusvahelise Hokiföderatsiooni president Rene Fasel on juba öelnud, et vene hokimängijate selline käitumine on ennekuulmatu, kurvastas teda personaalselt sügavalt ja ei jää ka vastumeetmeteta. Presidendi sõnul võtab föderatsioon küsimuse arutelule oma esimestel istungitel ning kindlasti järgneb sellisele käitumisele mingi karistus.

Juhtunu on kuumaks aruteluks ka vene meedias, kus otsitakse asjale siluvaid selgitusi ja aktsepteeritavaid vabandisu.

Vene koondise juht, kunagine ilmakuulus väravavaht Vladislav Tretjak on kostnud, et tegelikult venemaa ja koondis väga sügavalt austavad võitjaid. Juhtunu põhjuseks aga olevat olnud arusaamatus, mis parasjagu toimub e. venemaa koondis ei saanud olukorrast aru.

Venemaa spordiminister Vitali Mutko edastas meediaagentuurile TASS, et tal on raske leida õigustusi sellise väljaastumise kohta ning, et treenerite staap ja meeskonna juhtkond oleksid pidanud tegema omalt poolt kõikvõimaliku sellise sündmuse ärahoidmiseks.

"Minu arvates käitusid meie hokimängijad, enneaegselt väljakult lahkudes, halvasti. See ei ole õige, " ütles minister.

Tõenäoliselt oli venemaa koondisele saadud kaotus nii suureks šokiks, et unustati maneerid, kombed ja reeglid. Sellised nad juba kord on.

BHR