Venemaal uuriti inimeste suhtumist SRÜ riikidesse

0

SRÜ25 aastat tagasi loodi NSV Liidu asemele Sõltumatute Riikide Ühendus ehk SRÜ. Sel puhul esitlesid vene uurijad raportit sellest, kuidas venemaalased SRÜ riikidesse suhtuvad.

Venemaa peamised sõbrad postsovetlikus ruumis on ootusepäraselt Valgevene ja Kasahstan. Nende riikide kauaaegsed liidrid on venelaste silmis ka kõige usaldusväärsemad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Usaldusväärsuse tase sõltub ka sellest, kui tuntud on nende riikide presidendid, kui kaua nad on võimul olnud. Aleksandr Lukašenko ja Nursultan Nazarbajev seostuvad oma riikidega, nad on ammust aega võimul ja rahvas tunneb neid väga hästi. Mis aga puudutab teisi presidente, siis nad võivad olla venelastele tundmatud," selgitas vene sotsiaaluuringute keskuse eriprogrammide direktor Jelena Mihhailova.

Ametlikult 25 aastat SRÜ liige olnud Ukraina ei ratifitseerinud selle aja jooksul isegi mitte selle organisatsiooni põhikirja. Ootusepäraselt ongi Ukraina reitingus viimasel kohal.


"Mis puudutab Ukrainat, siis võrreldes 2015. aastaga me näeme väikest suhtumise paranemist. Ikka kaks protsenti arvab, et Ukraina on meie kindel partner," märkis Mihhailova.

"Ukrainal lihtsalt ei vedanud poliitilise juhtkonnaga ja seda kogu iseseisva Ukraina riigi ajaloo jooksul. Ja [Petro] Porošenko - see on juba apoteoos, tipp, aga võib-olla veel mitte. Need kaks protsenti, mille venelased andsin Porošenkole - see on suur avanss!" sõnas Rahvusvaheliste suhete instituudi professor Jelena Ponomarjova.

Kuulujutud SRÜ surmast on ekspertide hinnangul väga liialdatud.

"See on väli, mis võimaldab lahendada palju riikidevahelisi küsimusi. Sellepärast ta eksisteeribki. Ta ei pretendeeri NSVL-i taastamisele, mida paljud kardavad. Ma arvan, et need on mõttetud hirmud," rääkis ajaloolane Jefim Pivovar.

Kui jätta kõrvale küsimus NSV Liidu taastamise mõistlikkusest ja võimalikkusest, siis venemaalased leiavad, et SRÜ asemel sobiks selleks hoopis Euraasia Majandusliidu (EAML) raames loodud tolliliit, kuhu kuuluvad praegu koos venemaaga Valgevene, Kasahstan, Armeenia ja Kõrgõzstan.

Allikas: RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* XXI sajandi Hitler on kutsunud oma naabreid julgeoleku küsimusi arutama. Kes lähevad?
... lf Hitler - nii sisult kui argumentatsioonilt! ... s lubati suurejooneliselt Euraasia Liidu loomist, kuid seda n.ö. heades suhetes Euroopa Liiduga. Sedapuhku esines Putin ...
* Ekspert: Kasahstan tunneb venemaa interventsiooni ohu pärast ilmset muret

...    „Kasahstan kuulub Euraasia Majandusliitu ja riigipea Nursultan Nazarbajevit on peetud Putinile isiklikult kõige lähedasemaks. Ometi peab Kasahstan venemaaga lahendama palju keerukaid kauban ...
* Toomas Alatalu: Peterburi foorum – Kremli propaganda ja tegelik seis

... aasia idee, mis tähendaks Euroopa Liidu, Euraasia Liidu ja Hiina summat. Seda esitledes tõstis Putin esile ainsat tippkülalist Aasiast – Kazakhstani president Nursultan Nazarbajevit, kellele Putin kõigi ees...