ERR: Ukrainas vangi võetud eriväelased imestavad, miks ükski Venemaa esindaja neid vaatama ei tule

0

Ukrainas vangi võetud kaks Vene sõdurit, kes andsid Venemaa ajalehele Novaja Gazeta pikad videointervjuud, imestavad, miks ükski nende kodumaa esindaja pole neid veel Kiievi
sõjaväehaiglasse vaatama tulnud.

Üks Ukrainas kinni võetud Vene eriväelastest, seersant Aleksandr Aleksandrov kinnitas enda kuulumist Vene relvajõudude koosseisu ning tunnistas, et sooviks praegusel hetkel olla pigem sõjavangi staatuses. Seda aga takistab asjaolu, et Venemaa oma sõdurite osalemist Ida-Ukrainas eitab, kirjutab Novaja Gazeta (NB! lingi kaudu saab jõuda ka videointervjuudeni).

"Tahaks muidugi, et ma oleks sõjavang. Ütleme nii, et selline staatus meeldib mulle rohkem kui palgasõduri või bandiidi oma. Oli käsk ja mina kui sõjaväelane seda ka täitsin. Oli selline komandeering," rääkis Aleksandrov.

Komandeering Donbassis pidi lubaduste kohaselt tähendama talle poole suuremat palka.


Seersant lisas, et Ukraina võimud on temaga käitnud korrektselt. "Nagu sõjavangiga," märkis ta.

"Tahaks koju saada. Ja seda, et rohkem kedagi enam siia ei saadetaks," vastas Aleksandrov küsimusele, kas ta soovib ise midagi avalikkusele öelda.

Kommenteerides Venemaa võimude väiteid, et Donbassi territooriumil Vene armeed ei ole, vastas vangi võetud eriväelane: "Nagu näete, on ta olemas. Lihtsalt on ebamugav seda tunnistada."

Teine eriväelane, kapten Jevgeni Jerofejev aga jätkab Vene relvajõudude osaluse eitamist. "Meid võeti kinni kui kaht inimest ja tahetakse näidata nagu kogu armeed," märkis ta.

Mehed tahavad, et ka mõni Venemaa esindaja neid vaatama tuleks

Samas nii Aleksandrov kui ka Jerofejev on nördinud, et Venemaa konsul pole neid veel külastanud.

"Selline olukord, et kõik on juba käinud. ÜRO tuli, Punane Rist käis, OSCE. Kõik küsisid, et kuidas mul on, olen ma elus ja terve. Et kas ma saan ravi. Kõik käisid, välja arvatud saatkond. Ma saan aru, et minust kui sõjaväelasest on lahti öeldud, tühja sellest. Aga ma olen endiselt oma riigi kodanik. Ja tahaksin näha siin mingit esindajat," rääkis kapten Jerofejev.

Seda, et nad on tegelikult erru saadetud (ehk asjaolu, millele Kreml praegu ametlikult viitab - Toim.), said Aleksandrov ja Jerofejev väidetavalt lõplikult teada alles ajakirjanike käest.

"Ma olen Venemaa Föderatsiooni kodanik. Tõepoolest, ma olen Venemaa relvajõudude sõjaväelane. Vähemalt olin. Nii palju, kui ma tean, siis ise pole ma erru läinud, mingeid pabereid pole kirjutanud," vastas seersant Aleksandrov küsimusele, kas ta on Venemaa sõjaväelane.

Seda, et ta olevat tegelikult juba alates 2014. aasta detsembrist erru saadetud, kuulis Aleksandrov alles intervjuu käigus.

"Sellist asja ma ei teadnud. Ausalt öeldes, te šokeerisite mind praegu natuke... Esimest korda kuulen seda teie käest," nentis Aleksandrov.

"Miks siis nii? Oli käsk, mida ma täitsin! Ma ei ole mingi terrorist, oli käsk. Ma olen ju kodumaale vande andnud! Kuidas selline asi saab võimalik olla?" oli mees ärritunud. Eriti ebameeldiv oli tema jaoks aga kuulda seda, et praegu on ka tema abikaasa Jekaterina Venemaa televisioonis väitnud, et mees on juba detsembris erru läinud. Oma naisega pole Aleksandrov ühendust saanud, sest tema kõned naisele "ei lähe läbi".

Ka kapten Jerofejev tunnistas, et ta pole ise relvajõududest erru läinud.

"Ma ei ole veel erru läinud. Lihtsalt on selline olukord, infovaakum, meie juurde ei tule kedagi saatkonnast, keegi meiega ei kohtu, ei räägi. Mitte ühtegi korda pole ma mingit meie riigi esindajat näinud, kuigi olen Venemaa kodanik. Ma ei tea üldse, mis praegu toimub või mis sellest kõigest saab," lausus Jerofejev.

Meeste sõnul osalesid nad ainult luuramises

Seersant Aleksandrov ütles, et osales sõjaväelasena ainult luuretegevuses, mingeid diversiooniakte polevat ta korraldanud.

Jerofejev ütles, et täitis Štšastja lähedal luureülesannet. "Läks nii, et kaldusin ilmselt marsruudist natuke kõrvale. Sain lahinguväljal tulevahetuses haavata. Ukraina sõjaväelased andsid meile siis arstiabi," meenutas ta.

"Ma ei täitnud mingit eriülesannet midagi hävitada või vallutada. Kedagi ei tapnud, polnud isegi käsku tulistada. Oli ainult käsk tulistada enesekaitseks," rõhutas Jerofejev.

Jerofejevi sõnul seisnes tema luureülesanne selles, et ta vaatles, kas relvarahust peetakse kinni. Seda mitte aga mingi ametliku vaatlejana, vaid sõjaveäluurajana. Venemaa sõdurite ja väeosade osalemist sõjategevuses ta eitas.

Kanõgin: konsulil on lisaks võimalusele ka kohustus meestega kohtuda

Intervjuud läbi viinud Novaja Gazeta ajakirjanik Pavel Kanõgin selgitas artikli alguses, et neil õnnestus Kiievi sõjaväehaiglas kohtuda mõlema mehega nelja silma all. Osaliselt filmis ta intervjuud videokaameraga, kuid mõnedel hetkedel tundis ta, et ei suuda enam filmida ja veel vähem seda osa hiljem avaldada (näiteks osa hetkest, mil seersant Aleksandrov sai teada, et tema abikaasa Jekaterina on Vene meedias väitnud, et mees läks ise erru juba 2014. aasta detsembris). Ehk osa vestlusest leidis aset ka nn off the record.

Kanõgin tuletab ka meelde, et kuigi intervjuu osas ei tehtud Ukraina võimude poolt mingeid takistusi, on intervjueeritavate näol tegu teises riigis vangis olevate inimestega ning seetõttu tuleb seda ka nende vastuseid tõlgendades meeles pidada.

Ajakirjanik toob esile, et rahvusvahelise õiguse kohaselt on konsulitel võimalus ja tegelikult ka kohustus sellises olukorras oma kodanikega kohtuda. Aleksandrovi ja Jerofejevi puhul pole Venemaa diplomaadid seda võimalust aga veel kasutanud. "Igal juhul, kes need inimesed ka poleks - kaadrisõjaväelased, vabatahtlikud, Luganski Rahvavabariigi miilitsatöötajad - on nad siiski Venemaa kodanikud, kes vajavad hetkel abi. Nii juriidilist kui ka ka inimlikku abi," nentis Kanõgin sissejuhatuse lõpetuseks.

RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* ATO asejuht: Vene sõdureid on Donbassis vähemalt 9000
... Moskvas üritatakse Nemtsovi mälestamist takistada ...  tagati raha ja ähvardustega Materjalidest, mida Vene opositsioonipoliitikul Boriss Nemtsovil õnnestus enne oma surma koguda, selg ...
* Nemtsovi ettekanne: PUTIN. SÕDA.

... u, kusjuures tegid seda oma ülemuste korraldusel. Nii läksidki Ukrainasse sõtta "vabatahtlikud" sõdalased, kes ei olnud teps enam vene armee hingekirjas. Kõrgemate komandöride ausõna kinnitas sõtta minej ...
* Lühidalt - 10.05.2015 (täiendatav)

... yatt Raadio Vabaduse ja UNIAN-i vahendusel. „Me teame, et Vene armee regulaarväeosad võtsid osa Debaltseve hõivamisest, sõjategevusest, mis j ... Donbassi separatistide pealik võttis oma ...