Suur ja sümboolne oht on venemaa kohal

0

Venemaa on ilmalik riik, kus küll on ristiusku (õigeusu näol) tunnustama hakatud, kuid oma sotsialistlikust minevikust tulenevalt on endiselt riikliku usundi staatuses viisnurkne II Maailmasõda.

Vene inimese sisemises vaimsuses seisab II maailmasõda koos riiklike legendidega oluliselt pühamal ja kõrgemal kohal, kui miski muu venemaal.

See suur sõda on nii sisult kui riikliku kaitse tähenduses tõstetud klassikalise riigiusundi staatusse koos oma sümbolite, "ebajumalate" ning tollal reaalselt toimunud nagu ka väljamõeldud tegevuste ning kangelastega.

Vene riigi vaimse selgroo moodustab "suur usk võitmatusse venemaasse ja maailma päästjasse" koos üha enam jõudu koguva ning panslavismi vundamendil seisva "vene maailma" ideega.

Sümbolitel on venemaal erakordne tähendus. Meeletutes identiteediotsingute valus on tänaseks päevaks venemaa suutnud kokku keevitada pudru kommunistlikest, sotsiaaldemokraatlikest sümbolitest ja vürtsitanud neid hoolsalt eelmisest riigist pärinevate kujunditega. Kuid veel täna need eelmise riigi (tsaaririigi aegsed) sümbolid pole veel vene rahva südamesse nii sügavalt juurdunud kui seda on sotsiaaldemokraatia hiilgeajastul - kommunismi ehitanud sotsialistliku venemaa ehk Nõukogude Liidu ajast pärinevad sümbolid.
Nende viimaste (punaste) sümbolite eest on ka tänapäeva venelane valmis või piinapingil surema. Nimetatud kola hulka saab lugeda eelkõige kommunistlike fukntsionääride kujutised (sealhulgas eelkõige tänase vene riigi looja ja asutaja Lenini büstid ja ausambad),  puna-roosad plagud sirpide, vasarate ja pööratud pentagrammide elik viisnurkadega. Aga ka sotsialistliku realismi ajastust pärit disainielemendid vihaste tööliste, püstiste rusikate ja nelkidega ning viimase seitsme aasta jooksul venemaa poliitpropaganda uue teljena käivitatud nn "georgi lindi" liikumine. See viimane sai alguse 2006. ehk pigem isegi 2008. aastal, kui vene riigi finantsvahendite küttel ning propagandatanki tule abil neid vaba maailma suunas tulistama hakati.

Ja nii nagu venemaalase jaoks on tänasel päeval endiselt püha stalinlik riigihümn, mille saatel Siberi koonduslaagrites süütuid inimesi surnuks piinati, niisamuti on nende jaoks ka oluline nn "võidulipp", mis iseenesest pole midagi muud kui sotsialistliku vene riigi riigilipp - punane plagu kollase sirbivasara ning pentagrammiga.

Suur sümboolne oht

Lähenemas on vene riigi oluliseimate pühade hulka kuuluv nn VÕIDUPÄEV - stalinlikust kapriisist sündinud Saksa-vene sõja lõpupäev - 9. mai.

Sedakorda on tegemist äärmiselt olulise tähtpäevaga, sest tähtpäev kannab juubelinumbrit 70.

Sellise olulise suure numbri tähistamiseks saatis venemaa taevalaotuse poole oma kosmosetööstuse lipulaeva, transpordiraketi PROGRESS ("Прогресс-М27М"), mis suunati kosmosejaama poole. Raketiga pandi kaasa ka sümboolse tähendusega VÕIDULIPP, milline idee järgi peaks jõudma rahvusvahelisse kosmosejaama, kus kosmonaudid, taikonaudid, astronaudid, ...naudid võiksid seda "ilusat" lippu nautida.

Selgunud on aga hirmus probleem.

Nii INTERFAKS kui ka RIA-NOVOSTI edastasid täna ärevaid teateid sellest, et rahvusvahelises kosmosejaamas viibijad võivad mitte kätte saada seda olulist kingitust - võidulippu. Ja ...nautide nauding võib nautimata jääda.

Mingisuguse tehnilise rikke tõttu on rakett muutunud ebastabiilseks ega ole jõudnud ka arvestuslikule orbiidile. Veelgi enam. Newsru.com edastas, et telemeetria süsteemid lakkasid korrektselt töötamast ning edastusantennid ei ärganud. Kosmoseaparaat ise koos sümboolse võidulipuga on alustanud kontrollimatut pöörlemist ümber oma telje.

NORAD (Põhja-Ameerika kosmosekaitse staap) ei välista, et aparaat võib tagasi potsatada Maa peale.

Olukord on enam kui piinlik. Ja enam kui sümboolne.

Paul Puustusmaa

Kliki ka nendele artiklitele:

* Kriis tabas Venemaa rahvuslikku uhkust: kosmoseprogrammi
Venemaa majanduskriis sunnib riiki tegema erinevaid eelarvekärpeid. Nüüd hakatakse vähendama rahvusliku uhkuse – kosmoseprogrammi – eelarvet, vahendab CNN Money. Venemaa Kosmoseagentuur teatas, et  ...
* Ukraina: NATSID, SOTSID ahju!

... lik viisnurgaks" kutsutakse? Aga kõik need sümbolid on ju osakesed inimvaenuliku Moskva režiimi poliitilisest kuvandist, ideoloogilisest skele ...
* Allutussõdade ajastu

... rašistlik venemaa rakendanud sõja-rahuvankri ette panslavismi juurtega "vene maailma" idee, mis peaks olema nn "slaavi maailma" keskuseks, koos vene rahva, -riigi,- teaduse, -kultuuri ning-ajaloo erilise  ...