Euroopa lennuohutusamet uurib Vene sõjalennukite lendusid

0

Euroopa Komisjon andis Euroopa lennuohutusametile (EASA) korralduse uurida juhtumeid, kus reisilennukid oleksid väljalülitatud transponderitega lennanud sõjalennukitega äärepealt kokku põrganud.

EASA esmaspäeval tehtud avalduses märgitakse, et ELi liikmesmaade andmetel lendasid sõjalennukid mere kohal ELi piiride lähistel reisilennukitele väga lähedal, kuid nendega polnud võimalik raadio teel kontakti saavutada, vahendas Reuters.

Ehkki EASA ei ole üksikasju avaldanud, tuli ametkonna avaldus nädal pärast seda, kui USA suursaadik NATOs oli süüdistanud Venemaad tsiviillendude ohustamises Euroopa õhuruumis, kuna Vene sõjalennukid lülitavad oma transponderid välja ning ei avalda oma lennuplaane.

Eelmisel kuul teatas NATO, et alliansi liikmesmaade hävitajad on tänavu pidanud Vene lennukite tuvastamiseks 400 korda õhku tõusma. Sellist aktiivsust ei ole nähtud külma sõja aegadest saadik.


EASA pressiesindaja sõnul kavatseb ametkond esitada Euroopa Komisjonile uurimise tulemused ja ettepanekud järgmise aasta märtsis.

 

Rootsi ekspert: Vene tuumapommitajate ilmumine Läänemerele on ebatavaline

Venemaa õhujõudude strateegiliste pommitajate TU-95 ilmumine Läänemere kohale on ebatavaline, leiab Rootsi blogija ja sõjaväelendur Carl Bergqvist.

Bergqvisti sõnul ei meenu talle, et pommitajaid TU-95 oleks varem selles piirkonnas nähtud. "TU-95 on tuumapommitaja. Neid kohtab peamiselt Atlandil, Jäämerel, Ühendriikide pool ja nii edasi," vahendasid eksperti Expressen ja Ilta-Sanomat.

Seda, miks Venemaa on strateegilised pommitajad Läänemerele toonud, on Bergqvisti sõnul raske öelda. Tema hinnangul ei ole selle taga muud kui Venemaa soov olla Läänemere riikidele nähtav.

Samas võib pommitajate lennu aeg anda juhtlõnga. "Need olid Balti meedia teatel kohal ka eile, kui oli Soome iseseisvuspäev [6. detsember]," viitas Bergqvist pühapäeval ühele võimalusele.

RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Venemaale oma maade kinkelepingu ettevalmistanud Eesti võõrustas Balti riikide juhte
... essiivsest käitumisest tingitud muutunud julgeolekukord. Sõnakas Leedu president Dalia Grybauskaitė oli väga otsekohene ka täna Kõue mõisas, kui ta kommenteeris Venemaa lennukite suurenenud õhuru ...
* Lühidalt - 02.12.2014 (täiendatav)

... ugevaks ja ohtlikuks. Muidugi on tegemist provokatsioonidega, sest osa lennukeid lendab välja lülitatud transponderitega. See tähendab, et kokkupõrgete oht on suur ja õhus võib tekkida igasuguseid probleem ...
* NATO hoiatab - venelaste sõjasalgad kogunevad Ukraina lahingupiirkondadesse

... vsus võib ohustada Euroopa lennuliiklust Venemaa sõjalennukite tegevuse aktiviseerumine rahvusvahelises õhuruumis võib ohtu seada Euroopa tsiviillennuliikluse, hoiatas NATO peasekretär Jens Stoltenbe ...
* Brzezinski: Putini strateegiline eesmärk on hirmutamisega Euroopa lõhestamine

... tada Venemaa sõjalennukite ootamatut kirge suunduda patrullima eikuhugi, kaugele Venemaa piiridest, ja naasta eikuskilt," ütles Brzezinski. Tema arvates on Venemaa strateegide tegevus suunatud  ...