DN: reisilennuki lähedusse Rootsis sattus n-ö nähtamatu võõras sõjalennuk

0

14.12.12
Venelaste väitel oli ohtliku intsidendi tekitajaks hoopistükkis NATO lennuk.
Venemaa kaitseministeeriumi vastavasisulist seisukohta tutvustas portaal newsru.com.

Loe veel vene tagurpidimaailmast:

* Putin kurdab avalikkusele, et tal ei lubata naaberriike ahistada

... luvaid territooriume. Venemaale iseloomuliku tagurpidiretoorika järgi pole küll tegemist vallutamisega vaid venemaa õiguste kaitsmisega, naaberriikide territoorimile sõjajõududega sissetungimist nime ...
* Putinistlik absurdiloogika e. järjekordne näide elust nn tagurpidimaailmas

...  Putini tõeline eesmärk pole Ukraina, vaid Euroopa destabiliseerimine ... on konnaks venemaa oma tagurpidimaailma retoorikaga ja mätas on see kuritegude kogum, mille otsas see sõjalembeline ning ag ...

 

Reisilennuk sattus eile ohtlikult lähedale välismaisele n-ö nähtamatule sõjalennukile Lõuna-Rootsis, kirjutab Dagens Nyheter (DN).

Reisilennuk oli just tõusnud õhku Taanist Kastrupi lennuväljalt ja võtnud kinnitamata andmetel suuna Poolale, kui õhujõudude lennujuhid sai hoiatuse «nähtamatult» lähenevast lennukist.

Kuna n-ö kutsumatu külalise transponder oli lülitatud välja, siis tsiviillennujuhid teda ei märganud.

«See oleks võinud lõppeda ikka vägagi halvasti,» nentis Rootsi õhujõudude ülem kindralmajor Micael Bydén ajalehele Dagens Nyheter.


Välisriigi sõjalennuk tiirutas eile Malmöst lõunas. Rootsi õhujõud saatsid asja uurima mitu JAS Gripen hävituslennukit. Sündmuskohale suundusid ka Taani sõjalennukid. Võõras lennuk lahkus, kuid naasis mõne aja pärast.

«Sõjalennuk lendas ringi ja selle raadiosideseade polnud sisse lülitatud. Nägime seda radariekraanilt ja hoiatasime Malmö tsiviillennujuhte. Üllatuslikult muutis sõjalennuk kurssi ja minu hinnangul oleks kokkupõrge leidnud aset minuti pärast. Saame vaadata radarilt lennukite omavahelist kaugust, kuid mitte täpset lennukõrgust. Võtsin taas ühendust tsiviillennujuhtidega ja sealt anti korraldus teha kõrvalepõige. Nii suutsime katastroofi vältida,» rääkis ajalehele lahinguüksuse juht Daniel Josefsson Luleå lennujuhtumiskeskusest.

Sarnane ohtlik olukord tekkis samas paigas märtsis, kui SASi lennuk ja Vene luurelennuk möödusid teineteisest 90 meetri kauguselt. Ka tookord oli sõjalennuk lülitanud raadiosideseadme välja.

«Seekord oli ilm pilvine ja pilootidel poleks olnud mingit võimalust teineteist märgata, kui me poleks sekkunud. Risk põrgata kokku oli väga suur. Siin oleks võinud juhtuda paha õnnetus ja see on väga murettekitav,» rääkis lahinguüksuse juht Daniel Josefsson Luleå lennujuhtumiskeskusest.

Juhtumit uurivad Rootsi lennundusametnikud. Seni pole tahetud avalikustada reisilennuki omanikfirmat. Ja kaitsejõud ei kommenteeri võõra sõjalennuki päritolu.

Allikas: Postimees