PM Juhtkiri: Krimmi ei tohi unustada

0

Kaksteist kuud tagasi korraldati Krimmis nn referendum Venemaaga ühinemise küsimuses, mille tulemuste selgumise järel – ligi 97 protsenti Krimmi elanikest hääletas n-ö ametlike tulemuste järgi poolt – oli Venemaa president Vladimir Putin sunnitud vastu võtma otsuse, et rahva soov on seadus.

Euroopa vaatas seda pealt osalt õhku ahmides, osalt pead liiva alla peites ning endale sobivaid selgitusi otsides. Kuid iga Vana Maailma kodanik pidi tajuma või on vähemalt nüüdseks tajunud, et Teise maailmasõja järgne keskkond on kokku varisenud. Üks riik oli äsja kasutanud toorest jõudu ja annekteerinud osa teise riigi territooriumist. Näidata sellistes täiesti läbipaistmatutes, kontrollimatutes tingimustes vox populi tahet kui vaba demokraatlikku eneseväljendust pole midagi muud kui palagan. Võltsküsitlus, trikk ja paroodia – nii nimetas «referendumit» The Economisti ajakirjanik Edward Lucas.

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejad Krimmi ei pääsenud, kuid toona seal veel tegutsenud sõltumatud ajakirjanikud tõid maailma meediasse sadu lugusid ja pilte, mis päris kindlasti ei kuulu vabade rahvahääletuste ja valimiste juurde. «Hääletati» okupatsiooni tingimustes, see tähendas kontrollimatut ühepoolset propagandat, isegi püssitorusid.

Aasta hiljem on tähelepanu Krimmilt läinud üle Ida-Ukrainasse, kus Venemaa toetatud separatistid jätkavad võitlust oma nn rahvavabariikide nimel, olles vaid etturid suuremas mängus, mille keskne eesmärk on Ukraina jätkuv destabiliseerimine. Tunde tekitamine, et see ei olegi sõltumatu, vaid kestlikult rahutu riik, mis ei sobi kellegi partneriks ja mis mõtteliselt kuulub provintsina kuhugi meie suure idanaabri tiiva alla.


Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini tegi eile avalduse, milles rõhutas, et EL ei tunnusta Krimmi seadusvastast referendumit: «Selle sammuga esitas Venemaa väljakutse ka rahvusvahelisele julgeolekule, mõjutades rängalt rahvusvahelist õiguskorda, mis peaks kaitsma kõigi riikide suveräänsust ja ühtsust.»

Lääneriigid on aasta jooksul siiski jõudnud ka sõnadest tegudeni ning sanktsioonidega Venemaad ka kuigivõrd pitsitada suutnud. Nafta hinna langus ja majanduse üldine nõrgenemine on pannud Venemaad käiku laskma oma reserve ning mõjutanud ka tavalist Vene kodanikku, kes näiteks on võtnud kallima valuutaga seotud eluasemelaenu ja näinud kauplustes valiku vähenemist.

Aga Krimm? Samal ajal kui Kremli retoorika räägib aastataguseid sündmusi kajastades «ajaloolisest õiglusest» ja tahab seda näidata kui midagi, mis on nüüdseks jäädavalt fikseeritud. Ja Euroopastki kostab hääli, mis kutsuvad üles kui mitte just otsesõnu olukorraga leppima, siis vähemalt mitte Krimmi fookuseks seadma. Jah, Venemaa-vastased sanktsioonid kahjustavad ka Euroopat, kuid seades kaalukausile inimõigused ja muud väärtused, millele me tugineme, ei tohi mingil tingimusel selle okupatsiooniga leppida. Krimmi ei tohi unustada.

Postimehe JUHTKIRI

Kliki ka nendele artiklitele:

* Aasta Venemaa rüpes: Krimm on koletult mahajäetud paik
... öödumist referendumist, millega otsustati Krimmi liitumine Venemaaga. Festival Simferopoli tänavatel ei suutnud aga varjata isolatsiooni, millesse paik sattunud on. McDonald's ei ole sugugi ainuke r ...
* Moskvas aetakse inimesi 400 rubla eest Krimmi ühendamisele pühendatud kontserdile: kõik kained ja ilusad

... sis ja väitis, et alanud on III Maailmasõda venelaste vastu. Vahetult enne Krimmi referendumit mullu märtsis õigustas Giulietto Chiesa Krimmi annekteerimist Vene ja Itaalia meedias. Kolm ku ...
* Krimmitatarlaste liider: Krimmi referendumil osales tegelikult vaid 34% elanikest

...  Krimmitatarlaste liidril on andmeid, et Krimmis läbi viidud referendumil Venemaaga ühinemise küsimuses oli osalusprotsent ametlikust 85%-st palju madalam. "Meil on täpsed arvud - FSB kohaliku osako ...
* Putin: mingit Krimmi annekteerimist ei olnud

Vene presidendi Vladimir Putini kinnitusel mingit Krimmi annekteerimist ei toimunud, relvajõude kasutati hoopis referendumi läbiviimiseks.    «Jah, me kasutasime seal oma relvajõude, kuid selleks, ...