Probleemi nimeks on GEORGIA

Georgia on riik Taga-Kaukaasias Musta mere idarannikul. Piirneb Venemaa, Aserbaidžaani, Armeenia ja Türgiga.
Gruusia gruusiakeelne nimi on Sakharthvelo (საქართველო). See on tuletatud paganliku jumala, grusiinide (kharthvelebi) müütilise esivanema Kharthlose nimest.
Lääne-Euroopas kasutatakse Gruusia kohta nime Georgia ning selle variante. Kuigi seda nime seostatakse Gruusia kaitsepühaku püha Jüriga (Georgiosega), on see nähtavasti tuletatud vormidest Kurdž ja Gurdž.
Gruusia valitsus on palunud sõbralikel riikidel hoiduda nimekuju 'Gruzia' kasutamisest ja asendada see kujuga 'Georgia'. Parlamendi väliskomisjoni esimehe põhjenduse kohaselt assotsieeruvat slaavipäraseks peetav nimekuju Gruusia 200 aastaga "Vene impeeriumi" koosseisus. Teiste riikide esindajad on aga kirjeldanud lingvistilisi ja praktilisi põhjuseid, miks üleminek mõistlik poleks. Valitsuse algatust on kritiseeritud ka Gruusia-siseselt.
Pealinn Thbilisi. Pindala 69 700 km². Rahvaarv 4 469 200 (2011).

0

Leedu keeldub endist Georgia terroritõrjejuhti venemaale välja andmast

Leedu prokurörid ütlesid teisipäeval, et keelduvad endist Georgia terroritõrjekeskuse juhti Zurab Maisuradzet venemaale välja andmast, sest taotluse taga on poliitilised põhjused.

"ZM-i kriminaaljuurdluse tarbeks väljaandmise taotlus esitati poliitilistel põhjustel ja see on seotud vene föderatsiooni välispoliitikaga Georgia suhtes," ütles peaprokuratuur avalduses.

Otsuse peab heaks kiitma Vilniuse kohus.

Leedu piirivalve pidas Maisuradze kinni 2. detsembril Vilniuse lennujaamas, kus selgus, et tegemist on rahvusvaheliselt tagaotsitava isikuga, keda seostatakse terrorismiga. Tagaotsitavaks kuulutati ta venemaa algatusel.

Read more ...

0

Ajalooline hetk: Georgiasse saabusid USA tankid

Liitlasvägede tankid GeorgiasGeorgiasse saabusid äsja esimest korda ajaloos USA relvajõudude tankid. Ameerika Ühendriikide armee osaleb Georgias toimuvatel ühisõppusel Noble Partner 2016, millest võtavad osa Briti sõdurid.

Phothi sadamasse saabunud ja sealt edasi Vaziani sõjaväebaasi saadetud rasketehnika hulgas on tankid Abrams, jalaväe lahingumasinad Bradley ning soomustatud toetustehnika. Tehnika toodi kohale üle Musta mere NATO-sse kuuluvast Bulgaariast, vahendas Raadio Vaba Euroopa.

Georgia kaitseministeeriumi teatel on õppuse eesmärgiks suurendada riigi relvajõudude võimekust osaleda NATO kiirreageerimisjõududes.

Read more ...

0

Venemaa seob Lõuna-Osseetiat veelgi tugevamini

Separatistlik Lõuna-Osseetia ja venemaa sõlmivad tuleva aasta alguses uue kahepoolsete suhete leppe, milles Georgia näeb sammu piirkonna annekteerimise suunas.

Leping on plaanis allkirjastada veebruaris, ütles Lõuna-Osseetia venemeelne liider Leonid Tibilov, kelle sõnul olevat see piirkonna huvides.

«See ei mõjuta riigi struktuuri ega vabariigi põhiseadust,» väitis Tibilov ja lisas: «Leping on meie jaoks tähtis julgeolekuküsimuste, sotsiaalmajanduslike probleemide lahendamise ja elatustaseme tõstmise aspektist.» Samas tunnistas ta, et lepinguga antakse venemaa julgeolekuagentuuridele senisest laiemad volitused.

«Need on KGB, siseministeerium ja teised. See, mil viisil seda tehakse, on arutamisel,» täpsustas Tibilov.

Read more ...

0

Abhaasia-vene leping sarnaneb Krimmi annekteerimisele

Venemaa esitatud integratsiooni- ja koostööleping Georgia separatistlikule piirkonnale Abhaasiale sarnaneb Ukraina Krimmi poolsaare annekteerimisega, ütles täna Georgia majandus- ja asepeaminister Georgi Kvirikašvili.

«venemaa hiljuti esitatud integratsiooni- ja koostöölepe Georgia separatistlikule piirkonnale Abhaasiale on kahetsusväärne ning tähendab minu arvates Georgia regiooni omastamist sarnaselt Krimmi stsenaariumile,» ütles Kvirikašvili.

Asepeaministri sõnul tõstatab ta selle küsimuse Leedu ametnikega ja hoiatas, et taolised sammud viivad katastroofiliste tagajärgedeni.

Kvirikašvili ütles, et on abhaaside kogukonnalt saanud lepingu kohta palju negatiivset tagasidet.

Read more ...