Abhaasia-vene leping sarnaneb Krimmi annekteerimisele

0

Venemaa esitatud integratsiooni- ja koostööleping Georgia separatistlikule piirkonnale Abhaasiale sarnaneb Ukraina Krimmi poolsaare annekteerimisega, ütles täna Georgia majandus- ja asepeaminister Georgi Kvirikašvili.

«venemaa hiljuti esitatud integratsiooni- ja koostöölepe Georgia separatistlikule piirkonnale Abhaasiale on kahetsusväärne ning tähendab minu arvates Georgia regiooni omastamist sarnaselt Krimmi stsenaariumile,» ütles Kvirikašvili.

Asepeaministri sõnul tõstatab ta selle küsimuse Leedu ametnikega ja hoiatas, et taolised sammud viivad katastroofiliste tagajärgedeni.

Kvirikašvili ütles, et on abhaaside kogukonnalt saanud lepingu kohta palju negatiivset tagasidet.


«Oleme Abhaasia ühiskonna erinevatelt kihtidelt kuulnud mitmeid paljulubavaid noote, mille kohaselt pole ka nemad ettepaneku suhtes väga rõõmsad,» ütles minister.

Georgiast lahku löönud Abhaasia ja teine Georgia separatistlik piirkond Lõuna-Osseetia kuulutasid mõlemad end pärast 2008. aastal toimunud vene-Georgia sõda iseseisvaks.

venemaa on rahvusvahelise kogukonna silmis okupeeritud Georgia territooriumile paigutanud püsivad sõjaväebaasid tuhandete sõduritega.

«Vestluses toodi välja, et venemaa esitatud leping Georgia Abhaasia piirkonnale rikub Georgia suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust, on vastuolus rahvusvahelise õiguse põhimõtetega ja 2008. aastal venemaa võetud kohustustega,» seisis Kvirikashvili ja Leedu välisministri Linas Linkevičiuse kohtumise järgselt avaldatud pressiteates.

2008. aastal toimunud sõja tagajärjel katkestas Georgia suhted venemaaga ning jätkas jõupingutusi Euroopa Liidu ja NATO liikmesuse nimel.

Kvirikašvili sõnul on Georgias märgata väga suurt huvi nendest riikidest välisinvestorite seas, kel puuduvad EL-iga vabakaubanduslepped, ja kes soovivad Georgiasse tuua enda töötlevat tööstust. Kõnealused investorid pärinevad peamiselt Lähis-Idast, Kesk-Aasiast ja Hiinast.

Asepeaministri sõnul on EL-i liikmesus riigi olulisim strateegiline eesmärk.

«Minu arvates kuulub Georgia Euroopasse, mistõttu on EL-iga liitumine loomulik protsess. See on vaid aja küsimus, mis omakorda oleneb mitmest tegurist: meie reformidest, siinse demokraatia konsolideerumisest ja institutsioonide reformimisest. Minu hinnangul oleme assotsiatsioonilepingu allkirjastamise tõttu juba EL-i liikmesriigiks saamise teel, meie seadused muutuvad EL-i investorite jaoks arusaadavaks ja meie institutsioonid muutuvad Euroopa-laadseteks. Georgiast saab EL-i riik,» ütles Kvirikašvili.

Abhaasia ja venemaa plaanivad sõlmida leppe, mis tugevdaks oluliselt enklaavi sidemeid Moskvaga. Sellega loodaks «ühine kaitsetaristu», Abhaasia ja vene ühised relvajõud ning ühine «majandus- ja tolliruum».

Redaktsioon BNS uudisest

Kliki ka nendele artiklitele:

* Vabarakond on seisukohal, et piirileppe ratifitseerimine Venemaa kui ebausaldusväärse partneriga tuleb külmutada
... arengu peatamist ja nn Krimmi stsenaarium kordamist Abhaasias. "Venemaa agressiivne, rahvusvahelisi norme eirav ja eitav poliitika on üles ehitatud sellele, et Lääs ei oska niisuguse partneriga käituda ...
* Putini putinlik ideoloogiline selgitus TÄNA - Kiievi võimud ei taha Ukraina idaosaga sisulist dialoogi pidada

... on SEE (näiteks Moldova). Jah - naabril on pööratult ebamugav. Olgu see Abhaasia või Transnistria või nüüd Ida-Ukraina, ...
* Putin Porošenkole - NOVOROSSIJA - võta või jäta!
... vajadusel ka kättemaksurelvana. Selliseid puhver-riike on venemaa abiga loodud ka varem. Transnistriat sai mainitud, lisada võib ka Abhaasia, Lõuna-Osseetia jne. Tundub et vana reha "vastikute" naabrite ...
* Paul Goble: Putini Venemaa langus on mõne aasta küsimus

... kas venelased arvavad, et Abhaasia ja Lõuna-Osseetia tuleks annekteerida. Hämmastab see, et võrreldes 2008. aastaga on oluliselt vähenenud annekteerimist heaks kiitvate kodanike arv. Eriti viimastel aastatel. ...