ERR Moskvas: Venemaa proovib panna aluse lääneriikidest sõltumatule majandusliidule

0

Baškortostani pealinnas Ufas lõpeb täna riikideühenduse BRICS seitsmes tippkohtumine. Venemaal rõhutatakse, et BRICS on riikidegrupp, kellele kuulub maailmas tulevik.

BRICS ühendab Indiat, venemaad, Hiinat, Brasiiliat ja Lõuna-Aafrika Vabariiki. Alates 1. aprillist on grupi eesistujaks venemaa ja seetõttu toimubki arvult juba seitsmes tippkohtumine vene Föderatsioonis, Baškortostani pealinnas Ufas, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Päevakorras olevate küsimuste ring on üsna lai. Kõige olulisem neist on BRICS-i ühise arengupanga loomine. Asutamist dokumentidele kirjutati alla enne tippkohtumise ametlikku algust 7. juunil. Riigipead püüavad nüüd uue panga töömehhanismid paika panna.

Kui BRICS-i ühispank oleks teatav alternatiiv maailmapangale, siis kavatseb riikideühendus luua ka oma valuutafondi. Samuti on tippkohtumisel kõneks arenevate majandustega riikide osakaalu suurendamine tänastes rahvusvahelistes finantsasutustes.


Rahvusvahelistest teemadest on laual ka Lähis-Ida kriis, Iraani tuumaprogramm aga ka Ukraina konflikt ning Kreeka finantskriis. Enne tippkohtumist teatati, et arutlusele tuleb ka Iraani liitumine BRICS ühendusega.

Venemaa presidendil Vladimir Putinil olid kahepoolsed kohtumised kõigi Ufasse saabunud riigijuhtidega. Kuna samas linnas toimub ka teine suurkohtumine, milleks on Shangai koostööorganisatsiooni kogunemine, siis on kohal ka Tadžikistani, Usbekistani, Kõrgõzstani ja Kasahstani riigipead.

Kutsutute seas on ka Valgevene, Afganistani, Armeenia, Iraagi, Mongoolia ja Pakistani liidrid, kellel on Shangai organisatsioonis vaatleja roll.

Liikmesriikide ambitsioonidest lähtuvad motiivid

Tippkohtumise eel ilmunud Moskva Carnegie instituudi analüüsis märgitakse, et liikmesriigid toetavad ühendust erinevatel motiividel.

Hiina soovib tõrjuda süüdistusi oma majandusliku ja poliitilise võimsuse kuritarvitamises ning seetõttu otsib partnereid kõigile oma rahvusvahelistele projektidele.

India ja Brasiilia toetavad BRICS-i, et tõsta oma staatust maailmaareenil, kuid olla samas blokivälised riigid. Lõuna-Aafrika Vabariik soovib ennast näidata nö tegijana maailmaasjades.

Venemaa aga loodab veenda liikmesriike looma lääneriikidest sõltumatut majandusabisüsteemi, mis ostuks kasulikuks kriiside ajal.

Allikas: RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Putinit alandati India visiidi ajal.
... hnoloogiaga, saades vastu investeeringuid. Samuti India, Brasiilia, ...  Konflikt Euroopaga teeb Putinist Hiina vasalli ...  Kreml loodab nn BRICS riikide toetuse peale, mille moodustava ...
* Euroopa pelgab Vene gaasikraanide sulgemist

... "Igal juhul on Venemaa rahandusasutustel võimalik luua sidemed suurimate pankadega Aasia-Vaikse ookeani piirkonnas, näiteks Hiinas, Indias ja teistes BRICS-riikides." USA kehtestatud sanktsioone nimetas ...
* Venemaale ei kehti täna enam ükski reege.

... on lõpule jõudnud. Tema sõnul on maailmaareenile nüüd tekkinud uued jõukeskused – BRICS-i riigid (Brasiilia, Venemaa, India, Hiina, Lõuna-Aafrika Vabariik), kelle hulgas on ka Venemaa jalgele tõusnud. ...