ERR: Venemaa nõuab suurt maa-ala Arktika mandrilaval

0

Venemaa välisministeerium teatas täna, et taotleb ÜRO-lt umbes 1,2 miljoni ruutkilomeetri suurust pinda Jäämere põhjast, mis jääb rannikust enam kui 350 meremiili kaugusele.

Venemaa, USA, Kanada, Taani ja Norra on kõik püüdnud nõuda endale õigust mingi osa Arktika üle, kus arvatakse olevat kuni veerand planeedi seni avastamata nafta- ja gaasivarudest, kirjutab The Guardian.

Rivaalitsemine ressursside pärast üha kasvab, kuna polaarjää sulamine avab uued võimalused ala uurimiseks.

Venemaa esitas esimesena taotluse 2002. aastal, kuid ÜRO saatis selle toona tagasi tõendite puudumise tõttu.


Välisministeerium kinnitas, et nüüd esitatud nõue sisaldab uusi argumente. "Massiivne kogus teaduslikke andmeid, mis on aastate jooksul Arktika uuringute käigus kogutud, toetavad Venemaa nõuet," märgiti teates.

Venemaa ootab, et ÜRO mandrilava piiride komisjon hakkab nende taotlust vaagima sügisel.

Ühes Ukraina sõjaga on Kreml hakanud tugevdama oma sõjalist jõudu ka Arktikas. Näiteks restaureeris Venemaa Uus-Siberi saarestikul nõukogudeaegse sõjaväebaasi jt sõjalisi rajatisi. Vene ametnike väitel on rajatisi vaja laevateede kaitsmiseks, mis ühendavad Euroopat üle Põhja-Jäämere Vaikse ookeaniga.

Varem sel aastal viis Venemaa Arktika piirkonnas läbi sõjalise õppuse, milles osales üle 38 000 sõjaväelase, üle 50 laeva ja allveelaeva ning 110 lennukit. Õppuste käigus harjutati muuhulgas ka seda, kuidas liigutada oma väeüksusi kiiresti Novaja Zemlja ja Franz Josef Land saarestikele.

RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Julgeolekuteenistused: Venemaa tegeleb Põhjamaades aktiivselt spionaažiga
... iklike kanalite toodetud uudiste edastamist muu hulgas Soomes.“ Huvitavad Arktika ja Läänemeri Supo teatel on lähiaastate ja aastakümnete kesksed teemad seotud Läänemere ja eriti Arktika tähtsuse ka ...
* Lühidalt - 22.03.2015 (täiendatav)

... i sõnul kavatseb Venemaa tugevdada positsiooni Arktikas ... meie sammudesse ettevaatlikult ja hirmuga. Kuid me oleme korduvalt öelnud, et tegutseme rangelt rahvusvahelise õiguse raamides. Me olem ...
* Lühidalt - 23.02.2015 (täiendatav)

... Agressiivne venemaa kasvatab muskleid ... geopoliitilise ohuna tõstis Putin esile USA raketikilbi programmi, samuti NATO võimaliku laienemise ja katsed militariseerida Arktikat. Mitmete kõrgete ametni ...