WADA raport kinnitas venemaa riikliku dopinguprogrammi olemasolu, ROK lubab kõige karmimaid sanktsioone

0

Maailma antidopingu (WADA) raport kinnitas varasemaid kahtlusi venemaa dopingukorruptsiooni osas.

WADA määratud kolmeliikmelise sõltumatu komisjoni juht Richard McLaren esitles pressikonverentsil Torontos raporti tulemusi, mis venemaa spordiüldsust kindlasti ei rõõmusta. Raporti kohaselt tegi Moskva antidopingulabor koostööd võimudega ja tegutses venemaa sportlaste kaitseks, mitte sõltumatu antidopingu agentuurina.


McLareni sõnul oli venemaa spordiministeerium analüüsitulemustega manipuleerimisest ja proovide vahetamisest teadlik. Uurimine tuvastas, et spordi aseminister Juri Nagornõhh hoolitses selle eest, et iga Sotši olümpia positiivne dopinguproov saaks läheks lõpuks kirja negatiivsena.

Raport keskendus endise Moskva antidopingulabori juhi Grigori Rodtšenkovi kaks kuud tagasi New York Timesis viidatud süüdistusele, mille järgi sekkus Sotši mängudel antidopingu ametnikke töösse ka sisejulgeolek, kelle agendid aitasid võimalikke positiivseid proove ööhämaruse varjus puhaste vastu vahetada. Rodtšenkovi sõnul kuulus vastavasse dopinguprogrammi riigi 15 medalivõitjat.

McLareni sõnul oli Rodtšenkovi ja kõigi teiste tunnistajate jutt usaldusväärne ning labori töötajatel polnud muud varianti kui riiklikult dikteeritud süsteemis kaasa lüüa.

Kuigi paljude, sealhulgas näiteks ka USA antidopingu agentuuri (USADA) arvates tuleks venemaa nüüd täies mahus Rio de Janeiro mängudelt kõrvaldada, siis rahvusvahelise olümpiakomitee juht Thomas Bach ei poolda karistust, kus kannatada saavad hoopis teised spordialad.

Pärast raportit nimetas Bach aga tulemusi "šokeerivateks ning enneolematuks rünnakuks spordi ja olümpiamängude vastu". Ta lubas, et ROK hakkab kogu situatsiooni veel täpsemalt lahkama, eriti venemaa spordiministeeriumi puudutavat osa. "ROK ei kõhkle mõne asjasse segatud isiku või organisatsiooni suhtes kõige karmimate sanktsioonide rakendamisel," teatas Bach.

Bachi sõnul peab ROK-i täitevkogu teisipäeval omavahel nõu, et otsustada esimeste sammude üle. Need võivad sisaldada ka ajutisi meetmeid ja sanktsioone Rio de Janeiro olümpiamängude osas.

Allikas: RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Saksamaa meedia: ROK võib olümpiamängudelt eemale jätta terve venemaa delegatsiooni
... terve delegatsioon. Lõppeval nädalal teatas Rahvusvaheline Kergejõustikuliit (IAAF), et nad ei luba dopinguskandaali sattunud venemaa kergejõustiklasi Rio olümpiamängudele. Nüüd võib aga sama saat ...
* AMETLIK: IAAF otsustas, et venemaa kergejõustiklased ei pääse olümpiale

Rahvusvaheline kergejõustikuliit (IAAF) otsustas reedel toimunud hääletusel, et venemaa kergejõustikukoondis ei saa Rio de Janeiro olümpiamängudest osa võtta, sest venemaa kergejõustikuliidu dopinguvastane teg ...