Guardian: kas USA president läheks Eesti eest sõtta?

0

Briti ajaleht "The Guardian" nendib, et venemaa ja USA suhted on järjest jahenenud ning küsib, kas USA president läheks Eesti eest sõtta, kui venemaa peaks ründama.

"The Guardian" vaeb globaalset välispoliitilist olukorda läbi USA ja venemaa suhete prisma. Briti ajaleht tõdeb, et kahe suurriigi vahelised suhted on kogu külma sõja järgsest perioodist halvimad.

Ajaleht vahendab Suurbritannia välisministri Boris Johnsoni mõtet, et Süürias toimuv sunnib poliitikuid mõtlema sellele, millest nad on viimased 15 aastat püüdnud mitte mõelda: et Nõukogude Liidu järgne venemaa on otsustanud end taaskehtestada peamise globaalse jõuna ning Vladimir Putin kõrvaldab teelt kõik takistused ning võtab kasutusele kõik meetmed, mis selle saavutamiseks vajalikud on, kaasa arvatud jõukasutamine.

Venemaa mõistis Johnsoni sõnavõtu hukka kui katse keerutada üles venemaa-vastast hüsteeriat. Briti peaminister tõmbaski kohe toone maha ning viitas Johnsoni kogenematusele ja vähesele otsustusvõimele.


Olukorras, kus uus USA president on veel selgumata, on paljude riikide jaoks võtmetähtsusega, kes selleks saab. Putin ise on öelnud, et venemaa valitsus teeb koostööd igaühega, kes USA presidendivalimised võidab, lisades juurde "juhul, kui USA uus juht muidugi tahab meie riigiga koostööd teha". Sellega andis Putin maailmale sõnumi, et nad enam ei vaja kellegi nõusolekut või koostööd, vaid on valmis iseseisvalt Süürias ja mujal olukordi vastavalt oma nägemusele lahendama ning USA uus juht peab aktsepteerima neid võrdväärse partnerina.

Kriisikoldeid või piirkondi, mis venemaad puudutavad, on palju: Süüria, Ukraina, Baltimaad, samuti sekkub venemaa nii küberkuritegevusse kui ka ÜRO-sse, kus Moskva on nõudnud kohest Aleppo pommitamise lõpetamist.

"The Guardian" kirjutab Balti riikide kohta: tuumavõimekusega rakettide toimetamine Kaliningradi, Poola ja Leedu piiri vahetusse lähedusse, on viimane tegude pingelises närvide mängus Ida-Euroopa piiril. Läänemeri on muutunud võitlustandriks venemaa allveelaevade ja lääneliitlaste õhujõudude vahel. NATO on tugevdanud oma mehitatud kohalolekut ja britid on avaldanud oma toetust, kuid ebamugav küsimus jääb: kas USA president astuks sõtta, et kaitsta Eestit?

Allikas: RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Lühidalt - 07.10.2016 (täiendatav)
... imkonna kultuuripärandit ja selle tõttu tuleks väärtusi rohkem kaitsta, vahendab "Postimees" ajalehte "The Guardian". Roomas näeb nüüd inimpealist ja tiivulist Nimrudi härga, Palmyra Baali templit j ...
* Apokalüptilise surmakultuse värbajad sihivad ka rikkaid ja harituid

... e või madala haridustaseme vahel, vahendab Guardian. Islamistlikud rühmitused värbavad pigem kõrgema haridusega ja suhteliselt heal majanduslikul järjel olevaid inimesi. Uuringu aluseks on  ...
* Guardian: Hollandi uurimisrühma hinnangul tulistati Malaisia lennukit Kremli-meelsete kontrolli all olevalt territooriumilt

Ajalehe "The Guardian" andmetel on Hollandi poolt juhitud rahvusvaheline kriminaaljuurdluse uurimisrühm jõudnud tulemusele, et lennu MH17 tulistasid 2014. aasta juulis Ida-Ukrainas Kremli-meelsed jõud  ...