Sanktsioonide mõju venemaa majandusele on suurem, kui esmalt arvata võiks.

0

Venemaa jaoks on ülioluline nii sisemaise poliitinfo tarbija jaoks kui välismaise publikumi mõjutamiseks näidata, et vaba maailma poolt venemaa suhtes agressiivse ja sõjaka käitumise pärast kehtestatud sanktsioonide poliitika on liiva jooksnud. Mitte ainult liiva jooksnud, vaid ka suure kahju tekitanud mende sanktsioonidega kaasajooksjatele.

Nagu ikka on ka siin venemaa väited pooltõesed.

Euroopa Liidu nõrga ja ebakohase toetuspoliitika tõttu on tõesti „sunnitud kaasajooksikud“, eriti venemaaga piirnevates regioonides, saanud proportsionaalselt suuremat tagasilööki.

Aga jutt venemaa „vaprast sanktsioonide“ talumisest ei vasta teps tõele.

Venemaal on toimunud see, et nii sanktsioonide tõttu läänest kui ka venemaa enda poolt kättemaksuks läänele kehtestatud vastusanktsioonide tõttu on riigist kadunud tohutul hulgal harjumuspärast igapäevast tarbekaupa. Nendele kadunud harjumuspärastele kaupadele on leitud küll kiiresti aseaine, ent reeglina on tegemist ebakvaliteetse ja tihti ka võltsitud kaubaga Aasiast ja Valgevenest. See puudutab kõikki kaubagruppe – alates alkoholist/sigarettidest, maiustusteni ja lõpetades lihtsatest teksapükstest kuni Gucci kottideni.

Kui ka üldine elatustaseme tuntav langus palkade ja pensionite näol on lihtsa venemaalase jaoks justkui väikese tähtsusega, siiski hakkab see mõjutama juba inimeste mõttemaailma. Venemaalaste hordid maailma kuumadest puhkusekohtadest on taandunud, sest paljud ei suuda enam endale lubada kaugemat puhkust kui heal juhul okupeeritud Krimmi. Siiski on olulisemad probleemid tõusetumas meditsiinilises toetuses, sotsiaalhoolekandes ja reaalsetes palkades/pensionites.

Ent eeltoodust veelgi olulisemaks peetakse langust toorainetööstuses, eriti Venemaale olulise mõjuga keemia- ja nafta/gaasitööstuses.

Kogu venemaa majandus seisab üleval viimati nimetatud harudel. Kuid innovatsioon on võimatu nagu ka uute ja odavamate leiukohtade hõlvamine. Uute nafta-gaasimaardlate haaramine on Venemaale elulise tähtsusega just praeguses hinnalanguse perioodis. Tohutuks probleemiks on siin see, et kui omal ajal oli venemaal nö vabasid rahalisi vahendeid piisavalt palju, siis ei pühendanud riik seda finantsvoogu nafta-gaasitööstuse kaasajastamiseks, vaid kogu innovaatiline tehnoloogia tarniti lääneriikidest.

Läänemaailma kraanid on nüüd kinni. Hädavajalikku ja innovaatilist tehnoloogiat pole venemaal võimalik kätte saada. Lisaks on nafta/gaas odav ja sellest tulenevad sissetulekud vähenenud olulisel määral. Riigi rahareservid on kokku kuivanud ja sõjamängud ning vallutuspoliitika nõuab üha suuremat krõbinahunnikut „sõjakoerte“ toidukaussidesse.

Venemaa majandus on haigem, kuid seda julgetakse välja näidata. Perspektiiv pole samuti eritiroosiline, eriti madalate gaasi/naftahindade valguses.

Kudrin: vene majanduse mure on tehniline mahajäämus

Vene strateegiliste uuringute keskuse juhi Aleksei Kudrini hinnangul on innovaatilise toodangu osakaal vene majanduses endiselt lootusetult väike.

«Üks tõsiseid muresid on nõrk tehniline areng, tehniline edenemine,» ütles Kudrin, esinedes Sotši investeerimisfoorumil.

«Vaatamata riigi sellesuunalistele kulutustele suureneb innovaatilise toodangu osakaal minimaalse kiirusega,» sõnas ta.

Kudrin meenutas, et 2008. aastal vastu võetud pikaajalise arengu kontseptsiooni kohaselt pidi innovaatilise toodangu osakaal vene majanduses kasvama 40 protsendini. «2007. aastal oli see umbes seitse protsenti, praegu neljakümne asemel üheksa. See tähendab, et tehnika osas me ei arene,» kurtis majandusteadlane.

Ta märkis, et «ahel (tootjast tarbijani) ei tööta õigesti.»

«Konkurentsivõistluse võitmiseks vajalikku ühtset innovatsioonitööstust ei ole meil loodud,» ütles Kudrin.

«Ettevõtted kardavad halduslike tõkete tõttu täna suunduda maailmaturule,» sõnas ta. «Nende jaoks on see justkui teine maailm, kosmos. Eriti puudutab see keskmise suurusega ettevõtteid.»

Allikas: BHR/BNS

Kliki ka nendele artiklitele:

* Lühidalt - 14.01.2016 (täiendatav)
... orraga, mille on esile kutsunud madalad naftahinnad maailmaturul. Ta hoiatas, et kui riik seda ei tee, võib majanduse eneseregulatsioon virutada hoobi elanikkonnale läbi kiire ja kõrge inflatsiooni nagu see juhtus ...
* Taavi Minnik: millised on piiri taga elavate venelaste valikud?

... Krimmist ... ана! Мы бухаем с тобой! Au sulle, me mahajäänud Isamaa, igavene Orjastatud rahvaste liit, Esivanemate poolt antud joodikutarkus, Joo aga me maa! Me pummel ...
* Tegelikkus vene relvastuse seisust: lennuvõimetu rakett Bulava ja tuumarong

... .05.2015 (täiendatav) venemaa on USA kosmosetööstusest efektiivsuselt kohutavalt maha jäänud. Venemaa kosmosetööstuse mahajäämuse üle kurtis täna vene Riigiduumas vene marurahvuslasest asepeaminister Dmi ...