Riias toimus taas leegionäride marss

0

Täna toimus Riias iga-aastane leegionäride marss. Läti kaitsepolitsei ülem tõdes eile, et leegionäride mälestuspäeval püsib Riias mitmesuguste provokatsioonide oht ning tänavune aasta ei ole selle suhtes erand. Kuigi teatavaid etteasteid vastaste poolt oli, siis mingit tõsisemat intsidenti siiski ei toimunud.

Riia vanalinnas kogunes kolmapäeva hommikul mõnisada peamiselt eakat inimest Jaani kiriku juurde Läti leegionäride mälestusrongkäigule, mis suundus Vabadussamba poole, vahendasid BNS, LETA ja Delfi.

Paljud neist tulid lillede ja plakatitega, mõned kandsid Eesti, Läti ja Leedu lippe. Üritusel osalesid Rahvuslaste Ühenduse seimiliikmed Imants Parādnieks ja Einārs Cilinskis.

Rongkäiguga kavatses liituda seltskond ingliskeelsete plakatitega "Ei natsismile ja kommunismile!". Võimuesindajate poolt peeti kinni väidetavalt provokatsiooni kavandanud ja varem Kremli meediakanali Russia Today heaks töötamisega tähelepanu pälvinud Briti ajakirjanik Graham Phillips. Enne oli Phillipsil muuhulgas sõnavahetus üritusel viibinud Eesti rahvasaadiku Jaak Madisoniga [kus provokaatorist kremli propagandist end kontrollida ei suutnud ning politsei poolt ära viidi - BHR].


Korda pidasid politsei ja turvaettevõtted.

Leegionäride marss on iga-aastane sündmus, kus meenutatakse neid lätlasi, kes võitlesid Teises maailmasõjas Saksa mundris.

Eile toimus Lätis nn antifašistide konverents, kuhu oli kutsutud endiste NSV Liidu vabariikide ja Euroopa Liidu riikide esindajaid. Nn antifašistid kogunesid ka täna leegionäride päeva vastasele meeleavaldusele, osalejaid oli umbes 40 inimest.

Ennetamaks provokatsioone ja kokkupõrkeid soovitas kaitsepolitsei Riia linnavalitsusel hoida kahe leeri üritused lahus.

Läti leegionäride mälestuspäeval Riias osales muuhulgas ka riigikogu liige Jaak Madison (EKRE).

Täpsemalt on Läti leegionäride päev (läti keeles Leģionāru piemiņas diena) organisatsiooni Daugavas Vanagi (läti keeles Daugava Kotkad) poolt ellu kutsutud mälestuspäev, mil leinatakse ja meenutatakse 1944. aasta 16.–19. märtsini Velikaja jõe ääres toimunud lahingutes osalenuid ja hukkunuid.

16. märts kuulutati läti leegionäride päevaks Daugava Kotkaste keskjuhatuse poolt 12. aprillil 1952. Lätis tähistati seda päeva esmakordselt 1990. aastal.

1998. aasta suvel lisati 16. märts ametlike tähtpäevade loetellu ja nimetati Läti sõdurite mälestuspäevaks. Mitmete organisatsioonide survel kustutati mälestuspäev Läti seimi otsusega 2000. aastal ametlike tähtpäevade nimistust.

Päeva vastuolulisus seisneb selles, et Waffen-SSi koosseisu kuulunud Läti Leegionit peavad kriitikud Natsi-Saksamaa üksuseks ning mälestuspäeva omakorda natsimeelseks ürituseks. Teised aga kinnitavad, et Leegion oli puhtalt sõjaline üksus, mille peaeesmärgiks oli Lätit rünnanud Nõukogude võimu vastu võitlemine ning üksus ei vastuta natside poolt sooritatud sõjakuritegude eest.

RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Lätis kogunesid tuhanded patrioodid mälestama hukkunud leegionäre
... Jansonsi hinnangul ei ole mingit alust keelata 16. märtsil Riias Läti leegionäride mälestuspäeva üritusi, kui need on mõeldud oma seisukohtade rahumeelseks väljendamiseks. Läti ...
* Läti: leegionäride mälestuspäeva üritusi ei tuleks keelata

Läti õiguskantsleri Janis Jansonsi hinnangul ei ole mingit alust keelata 16. märtsil Riias Läti leegionäride mälestuspäeva üritusi, kui need on mõeldud oma seisukohtade rahumeelseks väljendamiseks. Läti ...
* Eesti šovinistide vaimne juht Reva on Lätis vahistatud

... sisenes keelust hoolimata Läti Vabariiki, kus plaanis ühineda teiste sealsete našistide ning šovinistidega, et protestida Läti Leegioni veteranide ning toetajate poolt peetava mälestuspäeva vastu. Läti ...