Endine KGB-lane: Litvinenkot ei saadud tappa Putini teadmata

0

 Radioaktiivse aine abil mõrvatud endisele FSB ohvitserile Aleksandr Litvinenkole võis saatuslikuks saada info, mille kohaselt olevat Vladimir Putin 1990ndatel "katnud" Colombia narkokartelli rahapesu, teatas endine KGB ohvitser Juri Švets Londonis toimuval kohtuprotsessil.

Jutt käib kohtuprotsessil kõne all olnud raportist Venemaa praeguse föderaalse narkokäibe kontrolli teenistuse juhi Viktor Ivanovi, president Vladimir Putini ühe usaldusaluse kohta. Švets oli selle raporti koostanud 2006. aastal Litvinenko palvel firma Titon jaoks, vahendas BBC vene teenistus.

Švets kinnitab praegu, et ta paigutas raportisse info Putini ja Ivanovi sidemetest Tambovi kuritegeliku grupeeringuga, mis tegeles 1990ndatel narkoäriga ning Colombia ühe narkokartelli raha pesuga.

Švetsi arvates nurjas see raport olulise tehingu, millest Ivanov olevat lootnud isiklikult teenida 10-15 miljonit dollarit. Samuti võis raport tugevasti häirida Putinit.


Ühtlasi välistas Švets võimaluse, et Litvinenko või keegi teine võidi väljaspool Venemaad Vene eriteenistuste poolt tappa Putini teadmata. "See on KGB reegel number üks - katta oma seljatagune. Aga oma seljatagust saab katta vaid oma ülemuse heakskiiduga. Eriti Venemaal, kus räägitakse võimuvertikaali ehitamisest, kus on ainult üks boss, kes langetab kõik tähtsad otsused," selgitas Švets.

Teadaolevalt edastas Litvinenko raporti ilma Švetsi nõusolekuta Andrei Lugovoile, kelle kaudu - nagu oletab Švets - saidki Vene eriteenistused Ivanovi ja Putinit kompromiteerivast dokumendist teada.

Juri Švets läks KGB-st erru 1990. aastal ning emigreerus kolm aastat hiljem USA-sse.

Litvinenko juhtumi nn ühiskondliku juurdluse algatas Briti ülemkohus tapetu lese Aleksandra Litvinenko palvel.

Juurdluse peamine eesmärk on saada vastus küsimusele, kas Venemaa võimud on Litvinenko surmas kaasosalised.

RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Lühidalt - 09.03.2015 (täiendatav)
... as kahtlustatakse endise vene luuraja Aleksandr Litvinenko mürgitamises polooniumiga. Lugovoid autasustati "suure panuse eest venemaa parlamentarismi arendamisse ja aktiivse seadusloomealase tegevu ...
* NATO ja venemaa ei ole partnerid vaid vaenlased - uus külm sõda on saanud stardipaugu

... kohtuasjadesse, teatab RBK. Venemaa vaenlane number kaks on Suurbritannia, kellega on kana kitkuda Litvinenko küsimuses, viisade asjus, Londonis elavate tagaotsitavate ärimeeste ...
* Agressioon, putš ja atentaat Moskva KGB-laste arsenalis läbi aegade

... 75 000 inimest. Kasutusele võeti ka poliitilised mõrvad tšetšeeni sõjapealike tapmiseks. 2006. aastal tapeti aga Londonis KGB ülehüppaja Aleksandr Litvinenko ja müstilised surmad Putini-vastaste ridades ...
* Tšetšeene on varemgi süüdi lavastatud?

... Moskvas Novaja Gazeta ajakirjanik Anna Politkovskaja ja kuu aega hiljem Londonis endine FSB ohvitser Aleksandr Litvinenko. Mõlemad uurisid omal käel FSB seotust kortermajade plahvatustega. Ohus oli ka ...