Briti jurist: Putin tellis Litvinenko mõrva

0

TulevikVenemaa president Vladimir Putin isiklikult tellis Aleksandr Litvinenko mõrva, väitis jurist Ben Emmerson uurimise lõppsõnas.

Litvinenko perekonna jurist Emmerson ütles, et venemaa riigi vastutus on tõestatud, vahendas BBC.

43-aastane Litvinenko jõi surmavat annust radioaktiivset polooniumi sisaldanud teed, kui kohtus kahtlusaluste Dmitri Kovtuni ja Andrei Lugovoiga 2006. aastal Londonis.

Emmerson väitis, et Kreml soovis Litvinenko surma ja andis ka mürgi, mida tema tapmiseks kasutati.


"Teaduslikud tõendid tõestavad, et Kovtun ja Lugovoi tapsid endise spiooni," lisas ta.

Emmerson ütles lõppsõnas, et Putin on üha enam "isoleeritud ja kehvade juhiomadustega vägivallatseja ning moraalselt segane autoritaarne inimene". Ta märkis, et Putin ja tema liitlased on seotud organiseeritud kuritegevusega.

"Kui vene riik on vastutav, siis on Vladimir Putin vastutav. Mitte mingi analoogilise peremehevastutuse järgi, vaid kuna ta isiklikult tellis teda paljastada püüdnud vaenlase likvideerimise," rääkis Emmerson.

Juristi hinnangul ei ilmunud Kovtun sel nädalal uurijate ette ütlusi andma, kuna ta ei oleks suutnud selgitada tema vastu olevaid tõendeid. Kovtun ütles märtsis, et soovib anda tunnistusi, kuid ta ei ilmunud video vahendusel toimuma pidanud küsitlusele.

Litvinenko lese Marina sõnul usub ta, et abikaasa mõrvarid ja tellijad on paljastatud.

Kreml aga ütles BBC-le, et ei usalda uurimist ja et samasuguseid süüdistusi on ka varem kuuldud.

"Selliseid väiteid esitati ilma igasuguste uurimistulemusteta ja ka pärast mingisuguse uurimise tulemusi. Tundub, et nad pidid midagi lisama, et nende sõnad paistaksid veenvamad," ütles Kremli pressiesindaja.

Ta lisas, et venemaa ametnikud ei soovi teha mingit tegemist Briti uurimisega.

Uurimise juht Robert Owen kaalub nüüd viimase kuue kuu jooksul kuuldud tõendeid ja peaks andma vastuse siseministeeriumile aasta lõpuks.

Allikas: RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Endine KGB-lane: Litvinenkot ei saadud tappa Putini teadmata
Radioaktiivse aine abil mõrvatud endisele FSB ohvitserile Aleksandr Litvinenkole võis saatuslikuks saada info, mille kohaselt olevat Vladimir Putin 1990ndatel "katnud" Colombia narkokartelli rahapesu ...
* Lühidalt - 09.03.2015 (täiendatav)

... as kahtlustatakse endise vene luuraja Aleksandr Litvinenko mürgitamises polooniumiga. Lugovoid autasustati "suure panuse eest venemaa parlamentarismi arendamisse ja aktiivse seadusloomealase tegevu ...
* Agressioon, putš ja atentaat Moskva KGB-laste arsenalis läbi aegade

... 75 000 inimest. Kasutusele võeti ka poliitilised mõrvad tšetšeeni sõjapealike tapmiseks. 2006. aastal tapeti aga Londonis KGB ülehüppaja Aleksandr Litvinenko ja müstilised surmad Putini-vastaste ridades ...