Probleemi nimeks on MOLDOVA

Moldova on merepiirita riik Euroopas. Piirneb Ukrainaga idas ja Rumeeniaga läänes.
Pealinn Chişinău. Pindala 33 843 km². Rahvaarv 3 153 700 (2013).
Moldova territooriumil, Dnestri idakaldal, paikneb end iseseisvaks kuulutanud rahvusvaheliselt tunnustamata Dnestri-äärne Vabariik ehk Transnistria.

0

Euroopa Liit: jätkame tööd Moldova suunal

Igor DodonEuroopa Liit kavatseb jätkata Moldova poliit- ja kaubandusleppe jõustamist, seda hoolimata Moldova uue Moskva-meelse presidendi ähvardusest see tühistada.

Moldova president Igor Dodon ütles pärast kõnelusi vene presidendi Vladimir Putiniga sel nädalal, et assotsiatsioonilepe pole toonud kaasa lubatud hüvesid ning et ta soovib majanduskoostöö taastamist Moskvaga täies mahus.

«Me oleme pragmaatikud. Mõistame, et EL-iga on assotsiatsioonilepe. Muide, ma olen mitu korda selle leppe vastu välja astunud. Arvan, et see lepe ei ole Moldovale mingit kasu andnud,» ütles Dodon pressikonverentsil pärast kohtumist Putiniga.

«Lepe pole andnud Moldovale mitte mingeid positiivseid aspekte. Kaotasime vene turu ja meie eksport ELi langes,» sõnas Moldova president. Dodoni sõnul kavatsetakse tema Sotsialistliku Partei võidu korral 2018. aasta üldvalimistel teha tööd Euraasia Majandusühendusega liitumise nimel.

Read more ...

1
+1

Nii tuttav, et lausa igav hakkab ... (Tiraspoli kremlimeelne poliitika)

Venemaa vajab nagu õhku pingeid oma piiririikides.
 
Kui püsivad pinged, siis saab venemaa näidata oma elanikele venemaa "positiivset ja abivalmidusest" tiinet rahvus- ja rahvusvahelist poliitikat, karistada talle mittelojaalseid naabreid, hoides neid naabreid ühtlasi "püsiva probleemi embuses".
 
Lisaks saab venemaa selliste hõõguvate konfliktide abil hoida ka demokraatlikku maailma üldsust surve all, et selle kaudu aeg-ajalt "positiivseid" poliitilisi initsiatiive arendada, millega oma tähtsust näidata maailmapoliitikas nagu ka nn "maailmarahu kaitstes".
 
Read more ...

0

Moldova: vene rahuvalvajad on julgeolekuoht

Moldova kaitseministeerium peab vene rahuvalvajaid Transnistrias julgeolekuohuks.
 
«Transnistria piirkonna sõjaline potentsiaal – separatistide relvaüksused ja seadusvastaselt kohal lviibivad vene väed, väliskihutustöö vahendite kasutamine, stabiilsuse puudumine ja kodusõda Ukrainas, ebaseaduslik ränne ja relvakaubandus, terrorism – on tegelikud ohud Moldova rahvuslikule julgeolekule,» märgitakse kaitseministeeriumi veebilehel avalikuks arutamiseks postitatud riigikaitsestrateegia projektis.
 
Projekti kohaselt ei ole tulevikus oodata Moskva poliitika muutumist endiste NSV Liidu vabariikide – ka Moldova – ja lääne suhtes.
Read more ...

0

Eerik-Niiles Kross: Moldova - sõda ilma tankideta

Suures Vene-Lääne vastasseisus on Moldovast saamas üks rinderiike. Nähtavas tulevikus küll mitte otsese sõjategevuse mõttes, kuid Venemaa info ja mõjutusoperatsioonid on Moldovas vägagi tuntavad, kirjutab liberaaldemokraatide kutsel Moldovas valimisi vaatlev Eerik-Niiles Kross.

Ajal, mil maailmal jätkub mingil määral silmi Ukrainas toimuvale, kipuvad mitmed muud potentsiaalsed ebastabiilsuskolded jääma tähelepanuta.

Täna toimuvad Moldova valimised on mitmes plaanis märgilised.

Alates Euroopa Liidu Idapartnerluse programmi väljakuulutamisest, mis andis kuuele EL-i ja Venemaa vahel asuvale riigile teatava europerskpektiivi, on Venemaa võtnud hoiaku, et toimub järjekordne tema mõjusfääri tungimine. Kõige värvikamalt on seda näha Ukrainas. Armeenia on venelaste survel loobunud EL-i assotsiatsioonilepingust ja valinud tolliliidu tee. Jätkuvad vähemärgatud, kuid halvaendelised surveavaldused Aserbaidžaanile ja Gruusiale.

Read more ...

0

Moldovas valmistutakse valimiste eel Ukraina-stsenaariumi kordumiseks

Moldovas on nädalavahetusel toimuvate parlamendivalimiste eel tekkinud üsna pinev õhkkond, kuna eriteenistused hoiatasid venemeelsete äärmuslaste provokatsioonide eest.

Esmaspäeval kogunesid Moldova presidendi Nicolae Timofti juures riigi jõustruktuuride esindajad, et arutada võimalike provokatsioonide ärahoidmist nii enne kui ka pärast 30. novembril toimuvaid valimisi. Päev enne kohtumist oli Moldova informatsiooni ja julgeolekuteenistus teatanud äärmusrühmituste aktiviseerumisest riigis ning võimalikest provokatsioonidest, vahendas press.try.md.

Jõustruktuurides on välja kuulutatud nö kõrgeima astme valmisolek ning eriüksused valmistuvad nurjama katseid korrata Moldovas Ukraina-stsenaariumit. Võimud juba teavad varasemast kogemusest, et interneti suhtluskeskkondade mõju ei tohi alahinnata.

Eelmisel nädalal teatasid Moldova õiguskaitseorganid, et riigis peeti kinni kuus isikut, keda kahtlustuse kohaselt kavatsesid korraldada valimiste eel provokatsioone. Kinnipeetute seas oli kaks Venemaa ja kolm Ukraina kodanikku, kes saadeti riigist välja.

Read more ...

0

Putin kritiseeris SRÜ kohtumisel Moldovat

Vene president Vladimir Putin sarjas täna Chisinaud soovimatuse pärast konsulteerida Moskvaga õigeaegselt Moldova ja Euroopa Liidu assotsiatsioonileppe mõjude üle kahepoolsetele majandussuhetele.

Minskis SRÜ tippkohtumisel esinenud Putin pani Moldovale ette lahendada need küsimused enne 2015. aasta lõppu Venemaa, ELi ja Ukraina kolmepoolsete lepete eeskujul.

President meenutas, et sarnase probleemi üle peetud intensiivsetele konsultatsioonidel ELi ja Ukrainaga õnnestus 31. detsembrini 2015  edasi lükata assotsiatsioonileppe vabakaubandustsooni puudutava osa rakendamine.

«Aga kus oli Moldova, miks meil ei õnnestunud Moldovaga selliseid suhteid luua? Me esitasime korduvalt sellise ettepaneku, ent kahjuks arusaadavat vastust oma Moldova kolleegidelt ei saanud,» lausus Putin, rõhutades vajadust olemasolevad erimeelsused tähtajaks reguleerida ja kompromisslahendused leida.

Read more ...