Putin kritiseeris SRÜ kohtumisel Moldovat

0

Vene president Vladimir Putin sarjas täna Chisinaud soovimatuse pärast konsulteerida Moskvaga õigeaegselt Moldova ja Euroopa Liidu assotsiatsioonileppe mõjude üle kahepoolsetele majandussuhetele.

Minskis SRÜ tippkohtumisel esinenud Putin pani Moldovale ette lahendada need küsimused enne 2015. aasta lõppu Venemaa, ELi ja Ukraina kolmepoolsete lepete eeskujul.

President meenutas, et sarnase probleemi üle peetud intensiivsetele konsultatsioonidel ELi ja Ukrainaga õnnestus 31. detsembrini 2015  edasi lükata assotsiatsioonileppe vabakaubandustsooni puudutava osa rakendamine.

«Aga kus oli Moldova, miks meil ei õnnestunud Moldovaga selliseid suhteid luua? Me esitasime korduvalt sellise ettepaneku, ent kahjuks arusaadavat vastust oma Moldova kolleegidelt ei saanud,» lausus Putin, rõhutades vajadust olemasolevad erimeelsused tähtajaks reguleerida ja kompromisslahendused leida.


«Oleme seda meelt, et sellest on huvitatud ilma erandita kõik SRÜ vabakaubandusleppe osalised riigid,» lisas ta, vastates Moldova presidendi Nicolae Timofti süüdistustele, mille kohaselt ei ole Venemaa Chisinaule arusaadavalt selgitanud, mis tingis piirangute seadmise Moldova ekspordile.

«Me pole kunagi olnud vastu (SRÜ riikide) lähenemisele ELiga ja tahame ka ise sellele läheneda,» ütles Vene president.

«Küsimus on meie koostöö tingimustes,» lisas ta.

«Probleemid ei teki Vene Föderatsiooni reageeringute või kaitsemeetmetega seoses, vaid seetõttu, et meie partnerid ei pea vajalikuks õigeaegseid, avatud, täieformaadilisi, konkreetseid ja professionaalseid arutelusid riskide üle, mis need Vene ja teiste SRÜ majandusele tekitavad,» väitis ta.

Ühe laua taga istunud Putin ja Timofti jätkasid seejärel vestlust omavahel.

Ukraina, Gruusia ja Moldova sõlmisid assotsiatsioonileppe ELiga juunis

AFP/BNS/POSTIMEES

Kliki ka nendele artiklitele:

* Vabarakond on seisukohal, et piirileppe ratifitseerimine Venemaa kui ebausaldusväärse partneriga tuleb külmutada
... peab võimalikuks Venemaa poolt Ukraina stsenaariumi rakendamist Moldovas, selle riikluse nõrgestamist ja Lääne-suunalise arengu peatamist, kasutades platsdarmina Transnistriat ning ka Gruusia lääne-suunalise ...
* Lühidalt - 26.09.14 (täiendatav)

MOLDOVA: Riigi välisminister Natalja German püürdus venemaa poole palvega, et see viiks oma "rahuvalveväed" Moldovast minema. Täpsemalt öelduna nimetas minister piirkonnana Transnistriat, kus venelaste ...
* NATO väejuht: märke Venemaa hübriidsõja taktikast võib täheldada ka Moldovas
Ukrainas nähtud Venemaa hübriidsõja taktikat on juba märgatud ka Moldova puhul, teatas eile NATO Euroopa vägede ülemjuhataja, USA õhujõudude kindral Philip Breedlove. Kindral tuletas Atlandi Nõukogu mõttekojas ...
* Ukrainas on tegemist venemaa poolt mahitatava ja peetava sõjaga Ukraina, laiemalt lääne vastu

... oht peaks panema Euroopat ja Venemaad Ukraina konflikti külmutama, võib Venemaa jätkata oma edukaks osutunud nn rohelist mehikeste taktikat Moldovas ja Gruusias. "Tegemist on Venemaa poolt mahitatava ...