Eesti vastab vene kaitseministeeriumi kutsele eitavalt

0
Eesti kaitseministeerium vastab vene kaitseministeeriumi ettepanekule arutada Läänemere julgeolekut eitavalt.
 
"Vene kaitseministeeriumi kahepoolsed konsultatsioonid ei aita Eesti kaitseministeeriumi hinnangul NATO ja EL ühtsust tugevdada, vaid loovad Putini režiimile võimaluse mängida liikmesriike üksteise vastu välja. Lisaks on ettepanek suunatud rahvusvahelisse raamistikku kuuluvate küsimuste bilateraliseerimisele, mis ei ole Eestile kasulik," ütles kaitseministeriumi pressiesindaja Andres Sang.
 
Venemaa tegi suvel Eestile ettepaneku vahetada arvamusi sõjalis-poliitilise olukorra kohta Euroopas ning võimalusel leida teid ministeeriumide vahelise koostöö parandamiseks, sealhulgas arutada Euroopa ja Läänemere julgeolekuolukorra, sõjaliste õppuste ja militaarlendude, ohtlike sõjaliste tegevuste ärahoidmise ning transponderite kasutamise küsimustes.
 
Kaitseministeerium kinnitas kirjas Eesti kaitseministeeriumi valmidust konstruktiivseks poliitiliseks dialoogiks.
"Meie jaoks on olulisim teema dialoogis venemaaga viimase tegevusest halvenenud julgeolekuolukord Euroopas. Venemaal lasub vastutus viimastel aastatel Euroopa idapiiril tekkinud pingekollete lahendamisel ning ka koostöö taastamine sõltub venemaast. Selle eeltingimuseks on venemaa Euroopa julgeoleku ja koostöö aluspõhimõtete täitmine. Jätkuvalt on muret tekitavad venemaa sõjategevus Ukrainas, Krimmi annekteerimine, venemaa sõjalise kohaloleku kasv ning provokatiivne sõjaline käitumine NATO piiride lähistel," rääkis Sang.
 
13. juulil toimunud vene-NATO Nõukogul tegi venemaa ettepanekud konsultatsioonideks ning koostööks NATOga (edastades ettepanekud hiljem kirjalikult). Ettepanekule vastas NATO asepeasekretär Vershbow 15. augustil, nõustudes edasise dialoogiga osade teemade puhul, ent välistades need, mis eeldaksid sõjalise koostöö taastamist. Jätkuvalt kehtib NATO otsus 2014. aasta aprillist peatada igasugune praktiline tsiviil- ja militaarkoostöö venemaaga vastusena venemaa agressiivsele tegevusele Ukrainas.
 
27. juulil Eestile üle antud kirjas tegi vene kaitseministeerium ettepaneku korraldada tänavu septembris Moskvas konsultatsioonid venemaa ja Eesti kaitseministeeriumide kõrgema taseme esindajate vahel "seoses viimase vene-NATO Nõukogu kohtumise tulemustega ning arvestades kõrgendatud huvi julgeoleku tagamise vastu Balti regioonis".
 
Kirja kohaselt võiksid pooled "vahetada arvamusi jooksva sõjalis-poliitilise olukorra kohta Euroopas ning võimalusel leida teid ministeeriumide vahelise koostöö parandamiseks".
8. augustil saadetud kirjaga täiendati esialgset ettepanekut.
 
Sang lisas, et Eesti kaitseministeerium on huvitatud julgeoleku ja vastastikkuse usalduse suurendamise alasest dialoogist venemaaga olemasolevates rahvusvahelistes formaatides, eelkõige NATO-vene Nõukogu ja OSCE raames.
 
Allikas: RahvusRinghääling
 
Kliki ka nendele artiklitele:

XXI sajandi Hitler on kutsunud oma naabreid julgeoleku küsimusi arutama. Kes lähevad?
Hanso: venemaa ettepanekule vastamist ei pea igas etapis avalikkusele selgitama.   Kaitseminister Hannes Hanso ütles, et venemaa kutse arutada Läänemere julgeolekut ei ole teema, mida pe ...
Taani Kuningriik keeldus venemaaga Arktiliste alade üle läbi rääkimast
Taani välisminister Kristian Jensen sõnas nädalavahetusel, et ei ole huvitatud alustama venemaaga läbirääkimisi kahe riigi nõudmiste üle Arktikas, vahendab The Local. Vene loodusressursside minis ...
Venemaa ja Eesti võimalikust poliitilisest/sõjalisest koostööst
Ütleb mõistus ja loogika, et poliitilist koostööd on Eestil võimalik teha riikidega, millised täidavad vähemalt KAKS olulist tingimust - tunnustavad meie riigi aluste olemasolu ehk seega meie riiki NING ...