Soome sõjaväeluure kavatseb lähipiirkonna julgeolekut pingsamalt jälgida

0
Soome sõjaväeluure juhi, kindralmajor Harri Ohra-aho arvates on Lääne ja venemaa suhted praegusel hetkel mitmes mõttes tõsises umbsõlmes ning seetõttu üritavad osapooled üksteise tegevuse kohta ka rohkem informatsiooni koguda. Soome kaitseväe luureanalüütikute hinnangul pole keerukad suhted siiski Läänemere piirkonna julgeolekut veel sisuliselt muutnud.
 
Soome kaitsejõud otsivad praegu uusi võimalusi, kuidas venemaa ja lääneriikide suurenenud tegevust lähipiirkonnas paremini jälgida, vahendas Yle.
 
Näiteks pole kaitseväel hetkel õigust jälgida Soomet läbivaid kommunikatsioonivõrke ning seetõttu on praegu kaitseministeeriumis ettevalmistamisel eelnõu, mis muuhulgas ka selle võimaluse annaks.
 
Kindralmajor Ohra-aho nentis, et sõjaline aktiivsus on lähipiirkonnas juba mitu aastat kasvanud.
"On näha, et venemaa ja Lääs on laias laastus olukorras, kus mitu asja on üsna umbsõlmes. Ning mingit muutust silmapiiril ei paista," selgitas ta.
 
Kaitseministeeriumi eelnõu puhul keskendutakse nüüd sellele, et kaitseväel oleks võimalik saada laiem pilt lähipiirkonna ühiskondlikust arengust, mitte ainult otseselt Soomet ohustavatest teguritest.
 
"Me ei loe kokku tanke, vaid analüüsime lähipiirkonna olukorda laiemalt. Tehnoloogiline areng muudab julgeolekukeskkonda," lausus sõjaväeluure juht, kuid lisas samas, et julgeolekukeskkonnas pole põhimõttelist muutust viimasel ajal siiski toimunud.
 
Erinevalt Rootsist Soome sõjaväeluure oma töö tulemusi avalikkusega ei jaga, vaid annavad aru vaid kaitseväe juhtkonnale.
 
SVT teatas 21. septembril, et viimasel ajal on tehtud mitmeid raporteid Rootsi põhjaosas tekkinud spionaažikahtluste kohta ning Rootsi kaitsejõud on kutsunud nii sõjaväelasi kui ka muid töötajaid üles olema selliste ohtude asjus eriti tähelepanelikud.
 
Sageli on juhtumid seotud suletud kaitseväeobjektide või õppustega. Väidetavad spioonid on üritanud saada kontakti ka üksikute Rootsi sõduritega - nii otse kui ka näiteks sotsiaalmeedia kaudu.
 
SVT andmetel oli aga üht NATO liikmesriigi ohvitseri lausa ähvardatud. Juhtum leidis aset Luleå linnas, kui seal oli käimas Rootsi ja NATO ühine sõjaväeõppus. Ohvitseri juurde olid restoranis tulnud venelastest isikud, näidanud talle fotosid tema perekonnast ning nõudnud informatsiooni NATO õppuste kohta.
 
Allikas: RahvusRinghääling
 
Kliki ka nendele artiklitele:

Venemaa ametlik ajaleht: Eesti püüab kahjustada Soome-USA suhteid
Venemaa ametlik ajaleht "Rossiiskaja Gazeta" teatab internetiväljaandes teisipäeval avaldatud artiklis, et Eesti püüab kahjustada Soome ja USA vahelisi suhteid.
Venemaast kui röövliriigist!
... ommunistlik võim aga selgelt Soome poolelt tsiviilisikuid, sõdureid ja piirivalvureid röövima. Röövimised vähenesid juulis, kui piir oli selgelt maastikule maha märgitud.   Talvesõda algas ...
Wallström ja Soini: venemaaga suheldes tuleb lähtuda ühistest seisukohtadest
Täna Stockholmis kohtunud Rootsi väliminister Margot Wallström ja tema Soome kolleeg Timo Soini ütlesid, et venemaaga suheldes tuleb lähtuda ühistest seisukohtadest ning kahepoolsed suhte ...