Putini visiit Pariisi jääb ära

0

Viimane Prantsusmaa ametlik vapp XIX-st sajandistPrantsusmaa presidendi kantselei allika kinnitusel jätab venemaa riigipea Vladimir Putin ära järgmisel nädalal toimuma pidanud visiidi Pariisi, sest tema kolleeg François Hollande on valmis kohtuma vaid juhul, kui arutatakse olukorda Süürias. Hiljem kinnitas visiidi ärajäämist vene meediale ka Kremli pressiesindaja.

"Olid kontaktid Kremli ja Élysée palee vahel teisipäeva hommikul, et pakkuda Putinile töövisiiti Süüria teemal arutamiseks, kuid jätta sellest välja kõik muud sündmused, millest president Hollande võiks osa võtta. Vastuseks sellele ettepanekule on venemaa andnud mõista, et nad soovivad 19. oktoobriks kavandatud visiidi edasi lükata selgitas," allikas Reutersile.

Esialgu oli plaanis, et Putin võtab Pariisis osa ka uue vene õigeusu katedraali õnnistamistseremooniast ning külastab vene kunsti näitust.

Kreml: visiit jääb ära, ootame sobivamat aega

Hiljem teatas Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov, et president Putin ei lähe järgmisel nädalal Pariisi ega kohtu ka Prantsuse ja Saksa riigijuhtidega, et Süüria kriisi arutada.


"President tegi otsuse oma visiit ära jätta. President märkis, et ta on valmis Pariisi külastama ajal, mis on Hollande'ile sobilik. Me ootame, kui selline sobiv aeg saabub," selgitas Peskov pressikonverentsil.

President Hollande teatas omakorda teisipäeval kommentaariks, et on valmis kohtuma Putiniga alati, kui sellega tekib võimalus liikuda edasi Süürias rahu saavutamise suunas.

Ohus on ka Normandia formaadi kohtumine

Prantsuse diplomaatiliste allikate kohaselt saab samuti 19. oktoobriks kavandatud neljapoolne ehk nn Normandia formaadis kohtumine Donbassi konflikti asjus toimuda vaid siis, kui lähipäeval on märgata "reaalseid edusamme" vaidlusküsimuste lahendamisel.

Seega ei saa allika sõnul hetkel välistada, et Berliinis toimuv kohtumine Ukraina, venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa esindajate vahel jääb samuti ära.

Kremli pressiesindaja Peskov aga ütles teisipäeval, et ettevalmistused Normandia formaadi kohtumiseks hetkeseisuga siiski jätkuvad.

Peskov kinnitas esmaspäeval veel visiidi kavandamist

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov teatas, et president Vladimir Putini kavas on endiselt käesoleval kuul Prantsusmaad külastada, kuigi tema kolleeg François Hollande märkis varem, et ei pruugi oma venemaa ametivenda üldse vastu võttagi.

"Putini Pariisi visiidi ettevalmistustööd jätkuvad," märkis Peskov ja lisas, et mingit uuemat ametlikku informatsiooni pole Moskvale visiidi ja Hollande'iga kohtumise asjus laekunud.

Lisaks kinnitas vene presidendi kõneisik, et jätkuvalt on kavandamisel ka järgmise Normandia formaadi - Ukraina, venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa - kohtumine Donbassi konflikti küsimuses, vahendasid Lenta, Reuters jt.

Hollande vihjas, et venemaa võib sõjakuritegude eest kohtu alla minna

Pühapäeval avalikustatud intervjuus mõistis Hollande hukka venemaa "vastuvõetamatu" tegevuse Süürias ning tunnistas, et ta pole hetkel kindel, kas ta on valmis üleüldse Putiniga kohtuma, kui viimane 19. oktoobril Pariisi saabub.

Telekanali TMC saates “Le Quotidien”, mis jõudis täismahus eetrisse esmaspäeval, märkis Prantsusmaa riigipea, et Aleppo elanikud kannatavad praegu sõjakuritegude käes, mille asjus tuleb läbi viia rahvusvaheline juurdlus.

"Kas see lisaks survet?" arutles Hollande intervjuus Putiniga kohtumise teemal. "Kas me saame tagada, et ta lõpetab selle, mida ta teeb Süürias [Bashar] al-Assadi režiimi aitamiseks andes neile õhuväetoetust Aleppo pommitamiseks? Kui ma ta vastu võtan, siis ütlen ma talle, et see on vastuvõetamatu, see kahjustab isegi venemaa mainet. Sealne (Aleppo - Toim.) elanikkond on sõjakuritegude ohver ning nende tegude üle mõistetakse kohut."

Prantsusmaa presidendi arvates võib Moskva teod jõuda ka Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) ette, kuigi venemaa ja Süüria kohtu liikmed ei ole.

Venemaa vetostas laupäeval ÜRO julgeolekunõukogus Prantsusmaa esitatud ning USA ja Suurbritannia toetatud Süüria resolutsiooni, millega sooviti Aleppos relvarahu ja linna kohal lennukeelutsooni kehtestamist.

Allikas: RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Stoicescu: venemaa tahab Lähis-Idas võimalikult palju enne USA valimisi saavutada
... liitiline initsiatiiv tundub neil olevat kindlalt käes, seepärast ei pidanud ka USA-ga sõlmitud vaherahu kehtestamise kokkuleppe kuigi kaua vastu ja ka Prantsusmaa algatatud resolutsiooni projekt ÜRO Ju ...
* Bildti hinnangul soovib Putin praegu teadlikult USA-ga vastasseisu otsida

... s oma vetoõigust ja blokeeris Prantsusmaa poolt esitatud eelnõu, millega sooviti Süürias relvarahu ellu kutsuda. Eelnõud, kus kutsuti üles lõpetama Aleppo pommitamist, toetas ka USA. Lisaks juhti ...
* Hollande pole kindel, kas ta üldse soovib Putinit võõrustada

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov teatas, et president Vladimir Putini kavas on endiselt käesoleval kuul Prantsusmaad külastada, kuigi tema kolleeg François Hollande märkis varem, et ei pruugi om ...