Putinit ärritab Leedu otsus vene põhiseaduskohtu liikmete suhtes

0

Vene president Vladimir Putin ärritus Leedu otsuse peale mitte lubada riiki vene põhiseaduskohtu kohtunikke, kes seadustasid Krimmi annekteerimise.

Vene kohtunikud kavatsesid saabuda märtsis Vilniusesse maailma põhiseaduskohtu kohtunike kongressile, kuid tänavu novembris otsustas Leedu migratsiooniamet välisministeeriumi ettepanekul kanda põhiseaduskohtu kohtunikud riigis ebasoovitavate isikute nimekirja, kinnitas BNS-ile välisministeeriumi pressiatašee Kęstutis Vaškelevičius.

"Otsus tehti, sest 2014. aastal langetas vene põhiseaduskohus otsuse, millega vormistati Krimmi annekteerimine, mis on rahvusvahelise õiguse ränk rikkumine," ütles Vaškelevičius.

Tema sõnutsi teavitas Leedu sellest Euroopa Liidu (EL) liikmesriike. Atašee sõnul kanti vene kohtunikud nimekirja "järgides kõiki õigusaktides ette nähtud norme ja protseduure", kohtunikud võivad selle otsuse Leedu kohtutesse kaevata.


Vene põhiseaduskohtu esimees Valeri Zorkin võttis selle otsuse kõneks kohtumisel president Vladimir Putiniga.

Interfax edastas, et Zorkin teavitas Putinit Leedu diplomaatilisest teatest, et kohtunikel on keelatud Leetu siseneda. Tema sõnul seisis teates, et "põhiseaduskohtu kohtunikud on ohtlikud Leedu julgeolekule".

Putin küsis seepeale: "Mis põhjustas sellise lausa idiootliku järelduse?"

Põhiseaduskohtu esimees selgitas, et põhjuseks oli põhiseaduskohtu Krimmi puudutav otsus, mille annketeerimist lääs peab Ukraina terviklikkuse rikkumiseks.

"Väga veider, mõnikord jääb mulje, et inimesed on kukkunud teiselt planeedilt," vastas Putin.

EL ei tunnusta Krimmi annekteerimist 2014. aastal ja vene tänavusi duumavalimisi Krimmis ning on kehtestanud Moskvale majandussanktsioonid, samuti isiklikud sanktsioonid Krimmi annekteerimise eest vastutavatele isikutele.

Leedu kinnitas, et vene põhiseaduskohtu kohtunikud sellesse musta nimekirja ei kuulu.

Allikas: RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Rootsis kritiseeriti Soome endist välisministrit Tuomioja vene propagandast naiivse möödavaatamise eest
...  Eesti, Läti ja Leedu on juba teatanud, et suhtuvad Nord Streami projekti negatiivselt. Wallmarki sõnul peaks ka Rootsi, Soome ja Taani seetõttu asja kaaluma. Seetõttu peab Wallmark kummaliseks Rootsi peam ...
* Kodumaareeturilt võeti kodakondsus ära!

... Leedu julgeolekuamet: Vene eriteenistused töötavad agressiivselt Leedu vastu ...
* Kiiduväärt initsiatiiv - vastulöök vene propagandale!

... äe.   Georgia, Ukraina, Moldova, Läti, Leedu ja mitmed teised riigid on analoogse sammu juba astunud.