Suursaadik: vastuse Venemaa plaanide kohta saame 3-4 päevaga

0


Eesti suursaadik Kiievis Sulev Kannike ütles "Aktuaalsele kaamerale", et vastuse küsimusele, kas Venemaa alustab Ukraina positsioonidele suuremat pealetungi, peaks saama lähema 3-4 päeva jooksul, kuna suurema operatsiooni alustamiseks oleks enne talve viimane aeg.

"Teatavad sõjalised arengud muidugi on võimalikud, aga diplomaadid vaatavad ikkagi välispoliitilist raamistikku ja kui sellest otsast vaadata, siis Vene diplomaatial on viimastel päevadel olnud kaks eesmärki," rääkis Kannike.

Üks on tema sõnul suruda president Porošenko ja Ukraina separatistidega otseläbirääkimistesse pärast separatistlikke valimisi. Teine eesmärk on maailma liidrite tippkohtumisel G20-l, kus Ukraina kriis on ka peateema, kus president Putin tahab samas küsimuses väga kohtuda president Obamaga.

"Lisame siia Vene diplomaatia iidse ettekujutuse, et parim viis läbirääkimistele saabuda on tankikolonni eesotsas, siis on neid relvade liikumisi Ida-Ukrainas võimalik tõlgendada ka välispoliitilises raamistikus," ütles Kannike.

Praegu on suursaadiku sõnul Kiievis selgelt öeldud, et separatistidega läbirääkimistele Ukrainas ei minda. "Teiselt poolt pole ka täpselt aru saada, kellega ja millest tuleks rääkida, sest otsad on ikkagi Kremlis, kõik teavad seda ja sisulist arutelu ei ole praktiliselt võimalik ega mõtet pidada," tõdes Kannike.

Suure sõja osas ütles suursaadiku teatel Ukraina kaitsevägi äsja, et saabumas on talv. Kiievi eksperdid ja rahvusliku julgeoleku nõukogu esindajad avaldasid täna arvamust, et piiratud operatsioon on võimalik. See tähendab tingliku vaherahujoone õgvendamist.

"Sügis on küll väga kuiv olnud, kuid lähema kahe nädala jooksul ilmad peaksid ikkagi talviseks muutuma ja ukrainlased ise arvavad, et Vene poolel oleks, kui nad tahaksid suurt strateegilise tähtsusega operatsiooni ette võtta, aken kuskil 3-4 päeva, et alustada ja see mingil kombel lõpuni viia," rääkis Kannike.

"Ainult 3-4 päeva oodata ja meie küsimused saavad vastuse," lisas suursaadik.

RahvusRinghääling