Krimmitatarlaste liider: Krimmi referendumil osales tegelikult vaid 34% elanikest

0

Krimmi elanikke valdab, pärast poolsaare annekteerimist Venemaa poolt, suur hirm. Ei ole välistatud, et kui Venemaa okupatsioon kestab aastaid, võib seal veri voolama hakata, ütles krimmitatarlaste liider ja Ukraina ülemraada saadik Mustafa Džemilev Tallinnas.

Inimõiguste päev tõi eile Tallinna Inimõiguste Instituudi tänavusele aastakonverentsile kümmekond rahvusvaheliselt tuntud inimõiguste kaitsjat, sealhulgas Mustafa Džemilevi.

Ta rääkis Raadio 4-le antud usutluses, et Krimmi elanikel pole enam mingit entusiasmi. "Praegu on seal ainult hirm. Sealjuures niisugune hirm, mis oli 50ndatel aastatel nõukogude ajal," vahendas rus.err.ee.

Džemilevi sõnul Krimmi elanikud kardavad, et kui nad ütlevad midagi ebasoovitavat, tullakse neid läbi otsima. "Koputamine" on võtnud sellised mõõtmed, et kardetakse isegi lähedastega rääkida, rääkimata telefonidest, mida pealt kuulatakse.


Mõnikord kuuleb kuskil järjekorras, et "meie seda ei tahtnud". "Siis tunnevad krimmitatarlased kahjurõõmu - te ju saite Venemaa, saite, mida tahtsite. Krimmitatarlased käituvad märksa julgemalt. Nad pole algusest peale ühendamise ideed toetanud. Aga paradoks on selles, et nende tahtest ei sõltu enam midagi," rääkis Džemilev.

Krimmitatarlaste liidril on andmeid, et Krimmis läbi viidud referendumil Venemaaga ühinemise küsimuses oli osalusprotsent ametlikust 85%-st palju madalam. "Meil on täpsed arvud - FSB kohaliku osakonna ettekanne oma juhtkonnale Moskvas. Selles öeldakse, et Krimmi ja Sevastopoli territooriumil võttis referendumist osa ühtekokku 34,2% elanikest. Ja see pole veel fakt, et kõik hääletasid Krimmi Venemaaga ühendamise poolt," rääkis Džemilev.

Ta märkis, et krimmitatarlased peavad pessimistideks neid, kes arvavad, et okupatsioon kestab Krimmis üle kahe aasta. "Me ikkagi loodame peatsele vabanemisele. Aga kui see okupatsioon kestab kaua, siis ma ei julge kinnitada, et seal ei hakka veri voolama," ütles Džemilev.

RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Putinistlik absurdiloogika e. järjekordne näide elust nn tagurpidimaailmas
... Ta lisas ka, et Kosovo "teatas oma iseseisvusest üksnes parlamendi otsusega". "Krimmis ei kuulutanud inimesed välja üksnes parlamendi otsust, vaid nad läksid ka referendumile, ja see oli tulemustelt l ...
* Putin: mingit Krimmi annekteerimist ei olnud

Vene presidendi Vladimir Putini kinnitusel mingit Krimmi annekteerimist ei toimunud, relvajõude kasutati hoopis referendumi läbiviimiseks.    «Jah, me kasutasime seal oma relvajõude, kuid selleks, ...
* Lühidalt - 11.07.14

... kohaselt sisenes Saksa armee järgmisel päeval elanike "juubeldavate toetusavalduste" saatel riiki. Referendumil lavastati sellele ka 99,7 protsendiline toetus Austrias, tulemuseks see, et riik likvideeriti ..
* DIPLOMAATIA: venemaa-Ukraina-venemaa

... poolt 16.03.2014 referendumil 50–60% hääletanuist, kusjuures referendumil osales 30–50% hääleõiguslikest kodanikest.