Bildti hinnangul soovib Putin praegu teadlikult USA-ga vastasseisu otsida

0

Rootsi endine pea- ja välisminister Carl BildtRootsi endine pea- ja välisminister Carl Bildt teatas pühapäeval, et on väga mures viimasel ajal kasvanud pingete pärast USA ja venemaa suhetes.

Nädalavahetusel hoiatasid samal teemal ka Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier ja Saksamaa endine suursaadik USA-s Wolfgang Ischinger, vahendas uusisuomi.fi.

"On eksiarvamus arvata, et olukord sarnaneb sellele, mis oli külma sõja päevil. Praegune aeg on erinev ja olukord ohtlikum," kirjutas Steinmeier ajalehes Bild avaldatud arvamusartiklis.

"Külma sõja ajal olid USA-l ja venemaal selged piirid, mida austati. Tänapäeval on aga palju piirkondlikke konflikte ning geopoliitikat on raskem prognoosida," nentis ta.


Diplomaat Wolfgang Ischinger aga märkis samale ajalehele antud intervjuus, et venemaa ja USA vaheline sõjaline konflikt on täiesti võimalik.

"Sõjaline konflikt on võimalik. Selline oht pole olnud nii suur juba aastakümneid ning Ida ja Lääne vaheline usaldus pole kunagi olnud nii madal," kommenteeris ta.

Carl Bildt aga ütles USA-vene suhteid iseloomustades, et olukorra muudavad eriti muret tekitavaks viimase aja sündmused.

Nii Bildt kui ka Steinmeier tõid esile venemaa sammud ÜRO julgeolekunõukogus, kus Moskva kasutas oma vetoõigust ja blokeeris Prantsusmaa poolt esitatud eelnõu, millega sooviti Süürias relvarahu ellu kutsuda. Eelnõud, kus kutsuti üles lõpetama Aleppo pommitamist, toetas ka USA.

Lisaks juhtisid mõlemad tähelepanu venemaa otsusele peatada relvaplutooniumi käitlemise lepe USA-ga. President Vladimir Putin põhjendas otsust "USA ebasõbraliku poliitikaga venemaa suunal".

"Putini väljendusviis on selline, et selle ilmselge eesmärk on konflikti otsida. See koos Süüria olukorraga teeb loomulikult murelikuks," kirjutas Bildt oma blogis.

Ka USA mõttekoja Atlantic Council Ida-Euroopa ekspert ning omal ajal president Boris Jeltsini nõunike hulka kuulunud Per Anders Åslund rõhutas tekkinud olukorra ohtlikkust.

"USA ja venemaa vahelised pinged suurenevad kiirelt: Süüria, MH17, vene küberrünnakud USA poliitikute vastu ja raketisüsteemi Iskander viimine Kaliningradi," loetles ta.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov saatis pühapäeval Washingtonile vägagi otsekohese sõnumi.

"Kui USA otsustab pommitada Assadi valitsuse õhuväe lennuvälju, siis ei kavatse me kõrvaltvaatajaks jääda. Tegemist on ohtliku mänguga arvestades seda, et venemaa on Süürias sealse seadusliku valitsuse poolt kutsutuna ja et meil on seal kaks baasi," rääkis Lavrov vene riigitelevisioonile antud intervjuus.

Allikas: RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Kas agressiivne venemaa valib järgmiseks ohvriks mõne Kesk-Aasia riigi?
... telus osaleja, endine Rootsi pea- ja välisminister Carl Bildt tõi välja, et venemaa sekkumised näitavad, et Moskvas kardetakse kõige enam just endale sõbralike režiimide kukkumist. Rootsi poliitiku sõnul on ...
* Arnold Sinisalu: sõja mõistet kasutatakse liiga kergekäeliselt

... isminister Carl Bildt, et Venemaa õigustus jõu kasutamiseks Osseetias meenutab talle väga sakslaste käitumist tšehhide vastu. Mõningad asjad ajaloos korduvad: sealhulgas põhjuslik retoorika, et pead oma kod ...
* Venelased pingestavad olukorda Läänemerel

... kui välisminister Carl Bildt arutas sõjaväejuhtidega julgeolekuolukorda ja lahkusid alles pärast Rootsi õhuväe reageeringut. Mai lõpus tungis kaks Vene hävitajat Soome õhuruumi enam kui tunniks ajaks ja ...