Jaan Kaplinski arvates läheb Eesti vene mõjusfääri niikuinii

0

Jaan KaplinskiTuntud kirjanik ja tõlkija Jaan Kaplinski kirjutab oma blogis, et kodumaine meedia käsitleb venemaad tendentslikult kõiges, tahtes Eesti rahvast uskuma panna, et vene oht on väga suur. Kaplinski arvab, et tegelikult ei sünniks Eestile erilist kahju sellest, kui ta kuuluks USA mõjusfääri asemel venemaa mõjusfääri, mis varem või hiljem tõenäoliselt ka toimub.

Kaplinski ei näe venemaas mingit ohtu vaid pigem näeb ta ohtu venemaaga rahva hirmutamises.

Tõsi - Kaplinski ei kaalu oma mõtete esiletoomises üldsegi neid asjaolusid, mis määravad venemaa käitumise tänapäevases maailmas, sealhulgas ka meie lähiregioonides. Ta ei näe venemaal pead tõstvat imperialismi, suurvene šovinismi ilminguid.
Kaplinski ei näe seda, et venemaa ei tunnista meie riigi aluseid (meie riigi olemasolu, õigusjärglust EW-st). Kaplinski ei näe seda, et venemaa okupeerib endiselt märkimisväärset osa Eesti riigist. Kaplinski ei näe, et venemaa ei ole meie rahvale tagastanud siit röövitud varasid (näiteks ülikooli varasid).

Kaplinski on unustanud, et USA-ga pole Eesti riik ja rahvas kordagi sõdinud. Aga venemaa (või tema territooriumil eksisteerinud riikide) sõjajõud on viimase paari tuhande aasta jooksul meie maad ning rahvast rüüstamas käinud kümneid ja kümneid kordi.


Ja ei näe Kaplinski ka venemaa poliitretoorikat, milles ka tänasel päeval süüdistab venemaa meie rahvast ja riiki seitsmes surmapatus, õhutades sisekonfliktide lõket meie riigis.

Kogu oma Eestimaa poolt voogavat pimedust ja venemaa poolt tulevavat valgust nimetab Kaplinski "agaraks sõjaks geograafia vastu".

Lõppudelõpuks kutsub ta rahvast üles leppima sellega, et me hakkame kuuluma venemaa mõjusfääri.

Indiaani vanasõna olevat kinnitanud, et vaid kahvanägu võib kaks korda samale rehale astuda.

Kaplinski järgi minnes võiks ja peaks eestlane astuma poliitilise reha otsa sada korda ning ikkagi on kõik OK.

Tegelikult on aga ju nii, et tundes meie maa ja rahva ajalugu ning sajandite kogemust peab eesti rahvast ja -maad armastav inimene tegema omalt poolt kõikvõimaliku, et mitte kunagi sattuda venemaa mõjusfääri. Enamgi veel - tegema kõik, et venemaa laguneks pisemateks ning vähemsõjakateks tükikesteks ning, et meie riik oleks liidus jõududega, kes on venemaa imperialistlikule poliitikale ilmselgelt tugevaks vastukaaluks.

Muid võimalusi meil täna ei ole. Pole ka kunagi olnud.

Kaplinski avaldus ise on aga kõike muud kui patriootlik. Pigem selline keskerakondlik.

Millest ma siis räägin?

Aga palun - Jaan Kaplinski: Eestile ei oleks mingit erilist kahju, kui ta kuuluks vene mõjusfääri