Jevgeni Kisseljov: südametunnistusega inimene Venemaal ei toeta Putini režiimi

0

Jevgeni KisseljovNimetage mulle kolm erinevust, põhimõttelist erinevust Krimmi annekteerimise ja Hitleri-poolse Sudeedi oblasti annekteerimise vahel Tšehhoslovakkias 1938. aastal.

Jevgeni Kisseljov
tuntud Vene/Ukraina ajakirjanik


Eestit külastav Vene telekanali NTV kunagine menukas ajakirjanik, seitsmendat aastat Kiievis elav Jevgeni Kisseljov rõhutas ETV saates "Välisilm", et südametunnistusega inimene Venemaal ei toeta president Vladimir Putini režiimi ning peaks olema opositsioonis.

On fakt, et suur osa venemaalasi toetab president Vladimir Putinit. Teie seda ei tee. Kas see ei ole reetmine?

Teate, mulle näib, et Putini režiimi oludes rääkida sellest, kui palju venemaalasi kedagi toetab, on lihtsalt naljakas. Sest kui meenutada näiteks Stalini aegu, siis oleks mistahes sotsioloogilised küsitlused näidanud, et isegi siin, Nõukogude Eestis, oleks seltsimees Stalinit toetanud 142% elanikest. Brežnevi ajal sadat protsenti ei oleks ületatud, aga 99,9% kindlasti.

Kui sotsioloogid koguvad oma andmeid, siis nad käivad korterist korterisse, koputavad uksele. Kujutage ette, et nad tulevad teie juurde, oletame, et te elate Moskvas, koputab teie uksele võõras inimene, kes teatab: "Tere, ma olen fondist Ühiskondlik Arvamus (või Levada keskusest). Meil on teile mõned küsimused, viime läbi sotsioloogilist küsitlust. Kas te presidenti toetate või mitte?" - "Loomulikult toetan teda kahe käega."


"Aga kas te tema poolt hääletate, kui valimised toimuksid sel pühapäeval?" - "Muidugi hääletaksin."

Saate aru, geneetilises mälus istub endistel nõukogude inimestel hirm. Eriti, kui teie uksele koputab võõras inimene. Sellises olukorras ma ei taha panna kahtluse alla sotsioloogide ausust, nad teevad oma tööd ausalt, väärikalt, järgides kõiki oma professiooni nüansse, rehkendavad nii ja naa, kuid neid küsitlusi ei saa usaldada, sest see on kavalusele üles ehitatud.

Ja ma arvan, et kui Vladimir Vladimirovitš sureb - ja varem või hiljem ta seda teeb, me kõik oleme surelikud -, ta unustatakse ja hüljatakse sama ruttu kui Jossif Vissarionovitš, Leonid Iljitš ja teised lahkunud.

Aga mis puutub sellesse, on see reetmine või mitte, siis teate, Venemaa ei ole Putin. Putin on Venemaal hetkel valitseva režiimi liider. Aga iga korralik inimene, minu hinnangul, täna Venemaal Putinit ei toeta. Iga korralik, südametunnistusega inimene on täna opositsioonis.

Aga ei saa ju väita, et tänasel puudub valikuvõimalus, nii nagu see oli Stalini ajal?

No kuulge, see pole üldse nii. Rahvas saab valida Putini või siis kääbuste ja tema enda mängukonkurentide vahel. Või siis parteide vahel, Putini peamise partei Ühtse Venemaa ja väikeste, samuti Putini meelsete mänguparteide vahel, mille ülesandeks on mängida mitmeparteilistel valimistel dekoratsioone. Reaalselt opositsioonilisi parteisid valimistele ei lasta.

Kes teie hinnangul seisab Nemtsovi tapmise taga?

Ma ei taha mõistatada. Minu jaoks on selge, et poliitiliselt vastutab isiklikult Vladimir Putin. Sest just Vladimir Putin, Kreml, presidendi administratsioon, inimesed, kes on juba palju aastaid surunud Vene ühiskonnale peale vastastikuse vihkamise õhkkonda, kannatamatust, kes tegelevad nõiajahiga, kes korraldavad massiüritusi isakese tsaari Putini toetuseks, kes korraldavad viienda kolonni ehk rahvusreeturite vastaseid vihaüritusi. Nemad vastutavad selle eest, et hukkus Boriss Nemtsov.

Kes hakkas esimesena rääkima rahvusreeturitest ja viiendast kolonnist? Putin. Sellesamaga andis ta signaali mingitele ebarditele, pole tähtis, kellele. Poliitiliselt, mingis mõttes, andis ta oma üleskutsetega võidelda rahvusreeturite ja viienda kolonni vastu sisse tellimuse tappa Nemtsov.

Mida kujutab endast täna Vene opositsioon?

Vene opositsiooni saatus on kurb. Valimistele neid ei lastud, mitmete poliittehnoloogiliste trikkide abil. Neid ei registreerita. Vähendatakse valimistel saadud häälte protsenti, millega jäädakse alla kolme või viie protsendi ning ei ületata valimiskünnist. Oleneb sellest, millistest valimistest käib jutt. Ei registreerita linnapeakandidaadiks. On olnud mõned erandid, mis vaid kinnitavad reeglit. Navalnõile anti võimalus kandideerida Moskva linnapeaks. Kuid nii temal kui teistel opositsionääridel ei ole toetust massimeedia näol. Neid ei lasta televisiooni. Mängureeglid on lihtsalt ebaõiglased. See on umbes nii, nagu kui teie jooksete, aga teie taga sõidab jahimees, kiirel džiibil, laskevalmis vintpüssiga.

Kui isegi Navalnõi ütleb, et Krimm kuulub Venemaale, siis kas see tähendab, et Krimmi okupeerimist toetavad Venemaal ka kõige demokraatlikumad jõud?

Navalnõi ei räägi päris nii. Ta räägib ümaramat ja ettevaatlikumat juttu. Sest ta saab väga hästi aru, et ühest küljest on tema lähedal inimesi, kes on kategooriliselt Krimmi annekteerimise vastu, ja samas on tema toetajate seas inimesi, kes tõepoolest arvavad, et Krimm on meie.

Teate, on olemas väga lihtne küsimus vastuseks neile, kes elavad Venemaal, või kes on venemeelsed, kes elavad välismaal, ka näiteks Eestis, kes aplodeerivad Krimmi annekteerimisele. Küsimus, aga mis teie konkreetselt sellest saite? Miks te sedasi rõõmustate? Kas teil on nüüd Krimmi lihtsam sõita? Ei. Saite majanduslikud raskused, mis on sanktsioonidest, mille Lääs teile Krimmi annekteerimise eest kehtestas. Ja läheb veel hullemaks. Kas see on teile vajalik?

Ja teine küsimus. Nimetage mulle kolm erinevust, põhimõttelist erinevust Krimmi annekteerimise ja Hitleri-poolse Sudeedi oblasti annekteerimise vahel Tšehhoslovakkias 1938. aastal.

Allikas: RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Kasjanov: Venemaal on demokraatia maha tambitud
... Kasjanov ja Venemaa tippajakirjanik Jevgeni Kisseljov esitlesid Eestis raamatud "Putinita", mis avab lugejaile Venemaa võimu telgitagused. Kasjanov rääkis, et 2009. aastal sai selgeks, et kadunud on Venemaa ...
* Kasjanovi ja Kisseljovi raamat paljastab Kremli afääre

Venemaa presidenti Boriss Jeltsinit hoiti tema viimastel eluaastatel sisuliselt vangis - nii väidab endise peaministri Mihhail Kasjanovi ning teletähe Jevgeni Kisseljovi äsja välja tulnud raamat "Ilma ...
* Kui ajaloo interpreteerimine saab kuriteoks

... Partei   Jevgeni Kisseljov on poliitanalüütik, raadiojaama "Eho Moskvõ" saatejuht.