Eestisse kolinud Vene aktivist: olen nii rahul, et mu lapsed tunnevad end nüüd turvaliselt

0

Eestisse kolinud Vene opositsionäär ja keskkonnaaktivist Jevgenia Tširikova on siinse eluga väga rahul, sest tema ja tema pereliikmed tunnevad end siin turvaliselt ning ta saab siit oma keskkonnakaitseportaali toimetada.

Jevgenia Tširikova elab nüüd teist nädalat Tallinnas. Tänu Eesti eesrindlikkusele internetis ja Avatud Eesti Fondi toetusele on tal võimalik oma mõjukat keskkonnakaitse portaali aktivatica.org kenasti ka väljaspool Venemaad toimetada.

Tallinna kesklinna piiril korteri ostmiseks tuli tal siiski Moskva lähistel Himki linnas korter maha müüa. Tõsi, viimasel ajal ta seal oma kahe lapse ja mehega eriti turvaliselt ei tundnud.

"Venemaal on praegu ühiskondlikele aktivistidele keeruline olukord. Peaaegu kõik mu kaaslased, kellega ma olen viimased kümme aastat keskkonna või ühiskondlikes küsimustes koostööd teinud, on kas tapetud või vangi pandud või on nad kriminaalkorras jälitatavad või on olnud sunnitud poliitilist varjupaika taotlema," rääkis ta "Ringvaatele".


Tširikova rääkis, et ta kaitses koos oma mõttekaaslastega umbes 1500 hektari suurust Himki metsa, millest kujunes viis aastat tagasi ajalooliste asjaolude kuhjumisel Vene opositsiooni Kremli vastase võitluse sümbol.

Läbi Himki metsa planeeriti uut Moskva-Peterburi maanteed, mille vastu aktiivne kohalik elanik Tširikova koos teiste keskkonnakaitsjatega tegutsema asus. Kui nende algatusele aga mainekad opositsionäärid õla alla panid, kasvas keskkonnakaitsmine üle massiliseks poliitiliseks manifestatsiooniks, mis avaldus demonstratsioonidena Moskva tänavatel ja kulmineerus Iiri rokkbändi U2 solisti Bono ja vene rokkari Juri Ševtšuki duetiga.

Tširikova rõhutas, et selliseid metsi nagu Himkis, Moskva lähistel rohkem enam peaaegu pole. Võimud aga tahtsid tee otse tammikust ja soost läbi viia. "Need on ju Maa kopsud. Neid ei tohi hävitada, sest pärast ei saa neid enam taastada," rõhutas aktivist.

Ta märkis, et võimudele pakuti kümmet trassi alternatiivvarianti, ent ka tollane Venemaa president Dmitri Medvedev ei soovinud asjaga tegeleda ning teatas, et asjade käigu muutmine pole tema võimuses.

Peagi olid Tširikova ukse taga võimuesindajad, kes süüdistasid teda laste halvas kohtlemises. See on aga sealse seaduse järgi kriminaalkuritegu. Tširikoval õnnestus suure vaevaga lapsed enda juurde jätta.

"Praegu olen ma väga rahul, et lapsed on siin kindlas kohas ja keegi ei saa neid minult ära võtta," rõhutas Tširikova.

Küsimusele, kuidas ta Eestis hakkama saab, vastas Tširikova, et Eesti on vaba maa, kus on puhas loodus. Eriti meeldib aktivistile eestlaste suhtumine puudesse ning ta tõi näiteks Euroopa aasta puuks valitud Orissaare tamme, mis kõrgub keset jalgpalliväljakut.

Ka siinne ühiskond on Tširikova sõnul märksa rahulikum kui ida pool. Praegu püüab ta lähedastele saadetavates kirjades ümber lükata neid valesid, mida Venemaal Eesti kohta levitatakse.

Allikas: RahvusRinghääling