Räige minevik

0

Vene mees soovib peaprokurörilt juriidilist hinnangut NSV Liidu sünnile

Ajalooliste sündmuste juriidilist tõlgendamist nõudvate pöördumiste hulk venemaa peaprokuratuurile aina kasvab - nüüd saatis üks venemaa kodanik preaprokurör Juri Tšaikale kirja, milles palub prokuratuuril anda hinnang, kas Nõukogude Liidu loomisprotsess oli vastavuses sellel hetkel kehtinud seadustega.

Detailsemalt sõnastades soovib Špitaljev, et prokuratuuris uuritaks, kas Ülevenemaalise Tööliste, Soldatite, Talupoegade ja Kasakate Saadikute Nõukogu Kesktäitevkomitee ja NSV Liidu Rahvakomissaride Nõukogu tegevus 1918. aasta jaanuaris seoses Ülevenemaalise Asutava Kogu laiali saatmisega oli seaduslik, vahendas znak.com.

Pöördumise tegija juhtis tähelepanu, et Ülevenemaaline Asutav Kogu valiti demokraatlikel valimistel, kuid bolševike survel selle tegevus lõpetati. See tõi kaasa edasised ja juriidiliselt veelgi küsitavamad sündmused, mis viisid hiljem ka Nõukogude Liidu moodustamiseni ning mis vajavad kirja autori meelest samuti juriidilist ekspertiisi.

Špitaljev selgitas kohe kirja alguses, et pöördub peaprokuröri poole põhjusel, et varem on prokuratuur juba andnud hinnangu, mille kohaselt oli 1954. aasta otsus viia Krimm Ukraina NSV koosseisu ebaseaduslik, ja et praegu uuritakse kahe duumasaadiku pöördumise alusel prokuratuuris seda, kas Balti riikide iseseisvuse tunnustamine 1991. aastal oli seaduslik.

Read more ...

0

Venemaa elab tõehirmus: riigis anti välja käsk unustada film "Kästud unustada"

Venemaa võimude jõudsid arusaamisele, et see tšetšeeni rahva küüditamisest jutustav väga loomutruu ja tõelähedane film ei kõlba näitamiseks venemaal. Põhjus proosaline - võib ju viha külvata.

Eelnimetatud põhjustel keelati selle levitamine venemaal kultuuriministeeriumi otsuse kaudu.

Nagu öeldud, keelatud film räägib Nõukogude Liidu diktaator Jossif Stalini Tšetseenias läbi viidud massilistest tapmistest ja massiküüditamistest 1944. aastal, sh Haibahhi küla elanike massimõrvast.

Venemaa kultuuriministeeriumi esindaja kinnitas, et filmi näitamiseks ei antud luba, sest nende meelest võib see esile kutsuda "etnilist viha", millega võidakse panna ohtu riigi julgeolek, vahendas Delfi uudistelehte "The Moscow Times".

Read more ...