Vene mees soovib peaprokurörilt juriidilist hinnangut NSV Liidu sünnile

0

Ajalooliste sündmuste juriidilist tõlgendamist nõudvate pöördumiste hulk venemaa peaprokuratuurile aina kasvab - nüüd saatis üks venemaa kodanik preaprokurör Juri Tšaikale kirja, milles palub prokuratuuril anda hinnang, kas Nõukogude Liidu loomisprotsess oli vastavuses sellel hetkel kehtinud seadustega.

Detailsemalt sõnastades soovib Špitaljev, et prokuratuuris uuritaks, kas Ülevenemaalise Tööliste, Soldatite, Talupoegade ja Kasakate Saadikute Nõukogu Kesktäitevkomitee ja NSV Liidu Rahvakomissaride Nõukogu tegevus 1918. aasta jaanuaris seoses Ülevenemaalise Asutava Kogu laiali saatmisega oli seaduslik, vahendas znak.com.

Pöördumise tegija juhtis tähelepanu, et Ülevenemaaline Asutav Kogu valiti demokraatlikel valimistel, kuid bolševike survel selle tegevus lõpetati. See tõi kaasa edasised ja juriidiliselt veelgi küsitavamad sündmused, mis viisid hiljem ka Nõukogude Liidu moodustamiseni ning mis vajavad kirja autori meelest samuti juriidilist ekspertiisi.

Špitaljev selgitas kohe kirja alguses, et pöördub peaprokuröri poole põhjusel, et varem on prokuratuur juba andnud hinnangu, mille kohaselt oli 1954. aasta otsus viia Krimm Ukraina NSV koosseisu ebaseaduslik, ja et praegu uuritakse kahe duumasaadiku pöördumise alusel prokuratuuris seda, kas Balti riikide iseseisvuse tunnustamine 1991. aastal oli seaduslik.

Enne Krimmi puudutavat otsust hoiatasid mitmed eksperdid, sealhulgas venemaal, et selliste hinnangute andmine võib kaasa tuua hulgaliselt analoogseid päringuid minevikus toimunud poliitiliste sündmuste kohta
 

* Vene riigiduuma spiiker Sergei Narõškin, kellel Soome ei lasknud äsja EL-i reisikeelule viidates Helsingis toimuvale OSCE kohtumisele tulla, võttis jututeemaks asjaolud, kuidas Soome Suurvürstiriik omal ajal venemaa koosseisust lahkus. Muuhulgas võrdles Narõškin Soome iseseisvumist Krimmi lahkumisega Ukraina koosseisust, vahendasid Dožd ja Interfax.
"Noor Nõukogude valitsus, tuli võimule ebaseaduslikul teel Oktoobrirevolutsiooni ehk riigipöörde käigus..." rääkis sealhulgas Narõškin.

Allikas: RahvusRinghääling

Kliki ka nendele artiklitele:

* Venemaa peaprokuratuur kontrollib Balti riikide iseseisvuse taastamise seaduslikkust.
... epidevusest (Põhiseadus ju kohustab selleks), mille kohaselt 1991. a. oli ISESESVUSE TAASTAMINE e. varasemalt (kuni 1940) eksisteerinud ning ebaseaduslikult katkestatud riigi tegevuse jätkamine. Poliitprak ...
* 75 aastat tagasi tulid Moskva toel Eestis võimule vasakpoolsed

...  Vasakpoolne valitsus võttis Eestis võimu ebaseaduslikult, tuginedes Moskva tääkidele ja Eestis elavate nn vasakintelligentide toetusele. Paljud eestlased, kes võtsid osa oma riigi poliitilisest tapmise ...
* Separatistliku Transnistria moskoviitlikud ühendused esitavad Putinile palve abi saamiseks.

...  Transnistria on vene relvajõudude abil loodud ebaseaduslik kvaasiriik (ebaseaduslikult moodustatud, omavolil põhinev, mittetunnustatud ajutise iseloomuga "riigisarnane" moodustis, ka paariariik), ...