Euroopa vs. venemaa - nagu päev ja öö

0

Hetkel pole veel keegi lugejatest ilmselt unustanud fakti, et suhteliselt hiljuti soovis šoti elanikkond teha rahvahääletuse küsimuses, kas edasi elada iseseisvas riigis, Ühendkuningriikidest eraldi või mitte. Ka on teada rahvaküsitluse tulemused, kus võitjaks osutus see osa šotlastest, kes soovisid jätkata mitmesaja aastast unioonilepingut, mille alusel olid leivad ühte kappi pannud kaks kuningriiki - Šoti ja Inglise omad.

Täna edastab BBC, et Hispaania Kuningriigi ühe rahvusregiooni - Kataloonia võimud otsustasid panna rahvahääletusele küsimuse katalaanide piirkonna võimalikust eraldumisest Hispaania Kuningriigist. Väljakuulutatud kuupäevaks sai 09.11.2014. a.

Ka venemaal on selliseid sündmusi toimunud, kus mõned rahvad tahavad teist rada käia kui venemaa seda neile pakub. Kuid erinevalt Euroopast pole venemaa rahvastel pisematki lootust hääletada või otsustada iseseisvuse üle, sest see soov uputatakse koheselt räigete meetoditega verre. Viimase sellelaadse katse tegi tšetšeenia rahvas, kes seejärel pidas venemaaga ja venemaa algatusel maha kaks sõda. Esimene sõda õnnestus väikesel kuid vapral tšetšeeni rahval võita koletusuure vene kaheksajala vastu, kuid teises venemaa poolt provotseeritud ja sõnamurdlikult (lepinguid rikkuvalt) käivitatud sõjas jäid itškeeria rahva pojad vene verisele hakklihamasinale alla.

Vähe sellest, et venemaal pole mingit lootust iseseisvushääletust, ükskõik millisel rahval, läbi viia - seal pole võimalik taodelda isegi suuremat autonoomiat mistahes rahvus- või majanduspiirkonnale.
Kõik selliste katsetega seotud isikud on ohustatud putinliku repressiivaparaadi poolt ning nende tegevus on juba eos inkrimineeritav vene kriminaalkoodeksi kohaselt kui ekstremistlik tegevus, seega ka karmilt karistatav.


Viimased sellelaadsed katsed on seotud teatavasti nn "Siberi föderaliseerumise" marsiga, mille avalik mõte oli Siberi piirkonnale suurema majndusõiguse ning autonoomia andmine, sest tegelikkuses elab terve venemaa vaid pisikese Siberi armust. Siberi "pisikeseks" nimetamine on teadlik, sest pindalalt küll suur ja maavaradelt rikas piirkond on elanike arvult väike võrreldes venemaa ülejäänud piirkonnaga, kes siberlaste raha söövad ja siberlaste arvel imperialismi- ning ekspansionismi mänge mängivad.

Pisike Siber, mis annab lõviosa venemaa ressurssidest, mille najal venemaa üldse eksisteerib, kannab enda pinnal ca 30 miljonit elanikku venemaa 140 miljonist. Vastutasuks rikkuste ja maa ja maavarade kurnamise eest annab venemaa siberlastele näpuotsaga raha. Venemaa poliitika Siberi kurnamisel on rängem ning koormavaim kui on keegi varem eales kuskil ellu viinud.

Tänasel päeval, kui katalaanid said teada (Hispaania Kuningriigile mittesiduva) Kataloonia iseseisvumise referendumist, edastas vene vähestest säilinud sõltumatutest meediakanalitest üks - DOŽD, et venemaal Kubanimaa föderaliseerumise eest häält tõstnud kolm aktivisti kanti venemaa repressiivorganite poolt nn ekstremistide nimekirja. On venemaal selline "terroristide ja ekstremistide" nimekiri, mida haldab selline riigiamet nagu "Rosfinmonitoring".
Muuhulgas tähendab sellisesse nimekirja sattumine seda, et sa oled eriorganite suurendatud tähelepanu all, et puudub ka võimalus vene pankadelt laenu saada jpm.

"Musta nimekirja" lisati sedakorda Darja Poljudova, Pjotr Ljubtšenkov ja Vjatšeslav Martõnov. Kõik on seotud Kubanimaa föderaliseerimisliikumisega. Siinjuures märgitakse, et Pjotr ja Vjatšeslav põgenesid Ukraina võimude kaitse alla, siis Darja Poljudova jõuti vahistada ning ta istub hetkel eeluurimise isolaatoris. Darjale on esitatud süüdistus venemaa kriminaalkoodeksi § 280 järgi, milline käsitleb "üleskutset ning ekstremistlikku tegevust, milline on suunatud Venemaa Föderatsiooni territoriaalse terviklikkuse vastu".

Arvestades venemaa enda käitumist Ukrainaga seonduvalt (nn föderaliseerumisele kutsumine) ja Krimmi annekteerimist, tundub selle riigi käitumine kõike muud kui loogiline või ratsionaalselt seletatav. Pigem nagu hullumeelse sonimine. Kindlalt aga selline, mis erineb tänase Euroopa kultuuriruumis toimuvast ning seal mõistetavast kui öö ja päev.

Paul Puustusmaa

Kliki ka nendele artiklitele:

* Lühidalt - 16.09.14 (täiendatav)
... vastuvõtmine Donetski ja Luganski oblasti teatud piirkondade eristaatusest ei tähenda seda, et "vabariigid" sõlmivad mingeid poliitilisi liite Ukrainaga, ja ammugi föderaliseerumist. "Üks konstantidest ...
* Lühidalt - 11.09.14 (täiendatav)

... Toimus mehe "haihtumine" peale seda, kui ta oli avaldanud ajalehes "Kuzbassi Uudised" («Новости Кузбасса») artikli ja intervjuu liikumise "Marss Siberi föderaliseerimise eest" organisaatori Artjom Loskutoviga. ...
* Paul Goble: Putini Venemaa langus on mõne aasta küsimus
... on tekkimas liikumised regioonide sõltumatuse poolt Venemaal on Siberist Kaliningradini tekkimas liikumised regioonide föderaliseerumise poolt, kinnitab Ameerika politoloog ja endine USA presidendi välispoliitika ...
* Marss Siberi föderaliseerumise toetuseks võib ära jääda

Novosibirskis on tänaseks planeeritud venemaal ja Maailmas laialt laineid tekitanud poliitiline aktsioon "Marss Siberi föderaliseerumiseks". Kuid selle aktsiooni toimumine on sügava kahtluse all. ...