SETO keel ja -meel

0

ÕHTULEHT: Setod võtavad kasutusele oma Seto krooni

Setode kuningas Peko andis oma asemikule maa peal, Setomaa ülembsootskale teada, et Seto kuningriik kogu oma suuruses ja hiilguses vajab lisaks sõjaväele ja muudele seto maa ja rahva kuninglikkust rõhutavatele atribuutidele oma raha, Seto Krooni.

Sestap kuulutas Setomaa ülembsootska, talle Peko poolt unes antud käsku täites välja kujunduskonkursi, et Seto Kuningriigi päevaks käesoleval aastal, 1.augustiks, oleks Setomaal oma "raha", Seto Kroon.

Kõik seto kultuurist inspiratsiooni ammutavad loomeinimesed on oodatud 1.juuniks 2015 esitama Seto krooni kujunduskonkursile näidistöö Seto krooni ühe rahasedeli näol. Töö tuleb saata aadressil: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Read more ...

1
+1

Setodest

Hiljuti näidati vene televisioonis dokumentaalfilmi setodest.

Film oli teostatud üsna ülevaatlikult ja sisult neutraalne. Näidati seto külasid, omaalgatuslikke muuseume, räägiti setode minevikust, olevikust, kultuurist ja usust.

Filmi lõpuosas tõdeti, et venemaa tegevus Setomaal on olnud ebapiisa. Piirkond, mis poolenisti on jäänud ajaloo praegusel perioodil Eesti Vabariigi territooriumile, poolenisti aga Venemaale - see setode põlisala on tühjaks jooksnud. Tühjaks selles mõttes, et lõviosa setosid - oma unikaalse ja eripärase kultuuri kandjaid, on kolinud ära Eesti riigi poolele. Need vähesed, kes on jäänud, ei suuda aga kanda enam seto kultuuri identiteeti - see lihtsalt hääbub.

Nii ta on - fakt on see, et Eesti ida-aladest on setomaa vene riigi poolt okupeeritud ja vene riik pole huvitatud oma väikerahvaste värvika kultuurikillustiku säilimisest. Ta pole seda kunagi soovinud. Nii praeguse vene riigi (sündis 1917) kui ka eelmise Venemaa (tapeti 1917) territooriumil asunud arvukad pisemad rahvad (eelkõige soome-ugri hõimud, kes asustasid laialdasi alasid praeguse venemaa kesk- ja põhjaosas) on sisuliselt hävitatud. Omariiklusest nende allesjäänud killukeste jaoks pole mõtet rääkidagi.

Read more ...