Setodest

1
+1

Hiljuti näidati vene televisioonis dokumentaalfilmi setodest.

Film oli teostatud üsna ülevaatlikult ja sisult neutraalne. Näidati seto külasid, omaalgatuslikke muuseume, räägiti setode minevikust, olevikust, kultuurist ja usust.

Filmi lõpuosas tõdeti, et venemaa tegevus Setomaal on olnud ebapiisa. Piirkond, mis poolenisti on jäänud ajaloo praegusel perioodil Eesti Vabariigi territooriumile, poolenisti aga Venemaale - see setode põlisala on tühjaks jooksnud. Tühjaks selles mõttes, et lõviosa setosid - oma unikaalse ja eripärase kultuuri kandjaid, on kolinud ära Eesti riigi poolele. Need vähesed, kes on jäänud, ei suuda aga kanda enam seto kultuuri identiteeti - see lihtsalt hääbub.

Nii ta on - fakt on see, et Eesti ida-aladest on setomaa vene riigi poolt okupeeritud ja vene riik pole huvitatud oma väikerahvaste värvika kultuurikillustiku säilimisest. Ta pole seda kunagi soovinud. Nii praeguse vene riigi (sündis 1917) kui ka eelmise Venemaa (tapeti 1917) territooriumil asunud arvukad pisemad rahvad (eelkõige soome-ugri hõimud, kes asustasid laialdasi alasid praeguse venemaa kesk- ja põhjaosas) on sisuliselt hävitatud. Omariiklusest nende allesjäänud killukeste jaoks pole mõtet rääkidagi.Ent midagi nii mõnegi vene poliitiku peas siiski liigub ka vähemusrahvustele mõeldes. Iseasi loomulikult, kas see mõte kannab endas positiivset ideed või mitte. Positiivset- või mitte nende väikeste rahvaste jaoks.

Näiteks - Pihkva kuberner tahab setosid meelitada Venemaale elama, kirjutab tänane Õhtuleht.

Pihkva kuberner Andrei Turtšak andis korralduse töötada välja regionaalprogramm setode toetamiseks, mille üheks eesmärgiks oleks meelitada setosid Eestist ära kolima.

Plaan sai teatavaks pärast Turtšaki visiiti ainsasse Petseri tagusesse seto talumuuseumi Radaja külas, edastas setomaa.ee.

"Tahaksin, ootamata ära Venemaa valitsuse otsust setodele väikesearvulise põlisrahva staatuse andmisest, kinnitada oma programmi selle rahva säilitamiseks," sõnas Turtšak. "Erilist tähelepanu peab osutama setodele heade elutingimuste loomisele. Peame tegema nii, et noortel oleks sellel maal hea elada ja perspektiivis hakkaksid põlissetod Eestist meile kolima."

Kuberner andis korralduse töötada välja ettepanek Radajal toimuva seto festivalile regionaalse festivali andmise staatus, mis tema meelest võimaldab suunata festivali korraldamiseks lisavahendeid. "Me ühtlasi jälgime setodele väikesearvulise põlisrahva staatuse kooskõlastamist Vene Föderatsiooni valitsuses, milleks on teinud ettepaneku Regionaalarengu ministeerium," märkis kuberner.
 

Kliki ka nendele artiklitele:

* Fenno-Ugria asutus tähistab Kalevala päeva
Hõimuõhtute sarja raames tähistab Fenno-Ugria Asutus koostöös Tallinnas tegutsevate soome-ugri rahvaste kultuuriseltsidega täna Kalevala päeva. Hõimuõhtul räägib Kalevala märgimaailmast kultuuriloolane ...
* Lühidalt - 17.02.10
... Põlistel soome-ugri aladel asuva linna - Peterburi - vantsillal toimus viimase aja suurim liiklusõnnetus: ahelkokkupõrkes osales üle kahekümne sõiduki. Peterburi Frunze ja Nevski ...
* Ilves lahkus protesti märgiks soomeugri kongressilt

Eesti Päevalehes teatatakse, et täna hommikul lahkus Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves protesti märgina soomeugri viiendalt maailmakongressilt kuna Vene föderatsiooni riigiduuma väliskomisjoni ...
* Need võimsad soomeugrilased

... Marid - raske saatusega ugrid ... just sel päeval 1556. aastal maride vabaduse eest venelastega võideldes rahvuskangelane Boltuš (Poltõš).   Marilaste Kogukond Eestis, ...